Akademik Zərifə Əliyevanın tədqiqatları, alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycan tibb elminin tarixində xüsusi mərhələ təşkil edir
Bu gün görkəmli alimin anadan olmasının 101-ci ildönümüdür
Bu gün Azərbaycan oftalmologiya elminin görkəmli nümayəndəsi, Milli Elmlər Akademiyasının bu sahədə ilk akademiki, fədakar alim, qayğıkeş insan Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 101-ci ildönümüdür.
Zərifə xanım 1923-cü il aprelin 28-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Şahtaxtı kəndində, dövrünün görkəmli ictimai və dövlət xadimi Əziz Məmmədkərim oğlu Əliyevin ailəsində dünyaya göz açıb. Xalqımızın böyük oğlu Əziz Əliyevin ömür yolu onun üçün əsl həyat məktəbi olub.
Zərifə xanım müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dahi şəxsiyyət, ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfalı ömür-gün yoldaşı, sədaqətli dostu və etibarlı silahdaşı idi. O, Ulu Öndərə mənəvi dayaq, arxa olub.
Akademik Zərifə Əliyevanın tədqiqatları, alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycan tibb elminin tarixində xüsusi mərhələ təşkil edir. Zərifə xanım Əliyeva Azərbaycan Dövlət Tibb Universitetini bitirəndən sonra təhsilini Moskvada, Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda davam etdirib. Əmək fəaliyyətinə 1949-cu ildə Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda elmi işçi kimi başlayıb və bütün ömrünü tibbin oftalmologiya sahəsinə həsr edib.
1940-1950-ci illərdə Azərbaycanda göz xəstəlikləri, xüsusən traxoma geniş yayılmışdı. İnsanları bu bəladan xilas etmək, eləcə də digər aktual problemin - gözün peşə xəstəliklərinə dair fundamental tədqiqatlar aparmaq, onların effektli müalicə metodlarını və profilaktik tədbirləri işləyib-hazırlamaq lazım idi. Beləliklə, gənc tədqiqatçının elmi araşdırmalarının mövzusunu həyat özü müəyyənləşdirir və o, elmi istiqamətlərinin ilkin mərhələsini traxomanın müalicəsinə həsr edir. Bu xəstəliyin daha geniş yayıldığı rayonlara gedir, xəstəlik ocaqlarını aşkarlayır, göz həkimlərinə mühazirələr oxuyur, əhali arasında söhbətlər aparırdı.
Çox keçmədən Zərifə xanım traxoma xəstəliyinin başlanğıc dövründə sintomisinin tətbiqində uğurlu nəticələrə nail oldu. Tədqiqatlarının yekunu olaraq 1959-cu ildə “Traxomanın digər terapiya üsulları ilə birlikdə sintomisinlə müalicəsi” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını uğurla müdafiə etdi. Onun təklif etdiyi müalicə metodu respublikamızda geniş tətbiq olundu və traxomanın bir xəstəlik kimi aradan qalxmasında mühüm rol oynadı.
Zərifə xanımın oftalmoloq-alim kimi diqqət yetirdiyi aktual problemlər sırasında diaqnostika, qlaukomanın və görmə orqanının iltihabının müalicəsi xüsusi yer tuturdu. O, oftalmologiyanın elmi cəhətdən az araşdırılmış sahəsi - görmə orqanının peşə patologiyasını dərindən tədqiq edib. Bu problemin aktuallığı yalnız kimya və elektronika sənayesinin geniş inkişafı ilə deyil, həm də bir çox yeni kimyəvi birləşmələrin görmə orqanına təsirinin tədqiqi ilə əlaqədar idi. Zərifə xanım bu sahənin ilk tədqiqatçısı olub. O, dünyada ilk dəfə olaraq görmə orqanının peşə patologiyasını araşdıran elmi-tədqiqat laboratoriyası yaradıb və elm aləmində yeni bir istiqamətin - peşə oftalmologiyasının əsasını qoyub. Bu sahəyə dair araşdırmalarının ilkin nəticələrini ümumiləşdirərək “Azərbaycanın kimya sənayesi işçilərində görmə orqanının vəziyyəti” mövzusunda doktorluq dissertasiyası yazıb. 1977-ci ildə ona tibb elmləri doktoru alimlik dərəcəsi verilib.
Görkəmli alimin respublikanın iri sənaye müəssisələrində apardığı genişmiqyaslı elmi-tədqiqat işləri “Şin istehsalında gözün peşə patologiyası”, “Xroniki yod intoksikasiyası zamanı oftalmologiya” və “Yod sənayesində gözün peşə xəstəliyinin profilaktikası” kimi dəyərli monoqrafiyalarında öz əksini tapıb. 1981-ci ildə görmə orqanının peşə patologiyası sahəsində apardığı elmi-tədqiqat işlərinin uğurlu nəticələrinə və oftalmologiyanın inkişafına verdiyi töhfələrə görə ona keçmiş ittifaqın oftalmologiya sahəsində ən mötəbər mükafatı olan SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının M.İ.Averbax adına mükafatı verilib. O, həmin mükafata layiq görülən ilk qadın alim idi.
Zərifə Əliyeva 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib. O, həmçinin bir sıra dərs vəsaiti və monoqrafiyaların müəllifidir: “Kəskin virus konyuktivitləri”, “Keratitlər, gözün damarlı traktının, torlu qişanın, görmə sinirinin xəstəlikləri, kataraktalar”, “Qlaukoma və gözün hipertenziyası”, “Görmə orqanının zədələnməsi”, “Göz yaşı axmasının fiziologiya və histologiyası”, “Şəkərli diabetdə göz xəstəlikləri”, “Gözün mikrocərrahiyyəsi”, “Göz bəbəyi haşiyəsinin adaptasiya və müdafiə funksiyası” və sair. Alimin “Yaşaparıcı yolların fiziologiyası”, “Yaşaparıcı yolların cərrahi müalicəsi”, “Göz yaşı yollarının qoruyucu cərrahiyyə üsulları” və digər əsərləri bu gün də aktuallığını qoruyub saxlayır. O, iridodiaqnostika və iridoterapiya problemləri ilə də məşğul olub, bu sahəyə dair iki monoqrafiya hazırlayıb. Dünya miqyasında iridodiaqnostikaya aid kitabları ilk dəfə Zərifə xanım Əliyeva yazıb.
Bir-birindən dəyərli 150-dən çox elmi əsərin, 10 monoqrafiyanın, 12 səmərələşdirici təklifin və dərs vəsaitlərinin müəllifi olan, Azərbaycan oftalmologiya elmini dünyada tanıtdıran Zərifə Əliyevanın açdığı yol ildən-ilə genişlənir, zəngin irsi, pedaqoji fəaliyyəti dönə-dönə araşdırılır, öyrənilir və neçə-neçə tədqiqat əsərinin mövzusuna çevrilir.
Akademik Zərifə Əliyeva həm də görkəmli ictimai xadim idi. O, keçmiş SSRİ Sülhü Müdafiə Komitəsinin üzvü, Azərbaycan Sülhü Müdafiə Komitəsi sədrinin müavini, Ümumittifaq “Bilik” Cəmiyyəti İdarə Heyətinin, Ümumittifaq Oftalmoloqlar Elmi Cəmiyyəti Rəyasət Heyətinin üzvü olub, “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Zərifə xanımın fəxri adları, elmi titulları, mükafatları olduqca çoxdur. Bu adların hər biri qürur, iftixar mənbəyidir. Amma bu adlar sırasında ən şərəflisi Ana adıdır. Zərifə xanım ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi xəttinin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin anasıdır. Müasirlərinin dediyi kimi, Zərifə xanım qeyri-adi bir ana idi və övladlarına olan münasibət də xüsusi idi. Belə münasibətin bənzərini tapmaq çətindir. O, uşaqları sanki Ulu Tanrı tərəfindən bəxş olunan bir nur payı kimi qəbul edirdi.
Zərifə xanım Əliyeva bənzərsiz, işıqlı bir ömür yaşayıb. Bu işıqdan hamıya pay çatırdı: ailəsinə, əhatəsində olan hər kəsə, gözünün nurunu itirmiş insanlara. Bu gün də Zərifə xanım haqqında söhbət düşəndə gözümüz önündə işıqlı bir obraz – əsl Azərbaycan qadınının obrazı canlanır!

Исследования и выдающиеся успехи, достигнутые академиком Зарифой Алиевой, являются важным этапом в истории азербайджанской медицинской науки
Сегодня исполняется 101 год со дня рождения выдающегося ученого
Сегодня исполняется 101 год со дня рождения выдающегося представителя офтальмологической науки Азербайджана, первого академика Национальной Академии наук Азербайджана в этой сфере, самоотверженного ученого, заботливого человека Зарифы ханым Алиевой.
Зарифа ханым родилась 28 апреля 1923 года в селе Шахтахты Шарурского района Нахчыванской Автономной Республики, в семье видного общественного и государственного деятеля Азиза Мамедкерим олгу Алиева. Жизненный путь отца – выдающегося сына нашего народа Азиза Алиева был для нее подлинной школой жизни.
Зарифа ханым была верным соратником жизни, преданным и надежным другом архитектора и основателя современного независимого Азербайджанского государства, гениальной личности, общенационального лидера Гейдара Алиева. Она была моральной опорой нашего великого лидера.
Исследования, выдающиеся успехи, достигнутые академиком Зарифой Алиевой, как ученым, составляют отдельный этап в истории азербайджанской медицинской науки. Окончив Азербайджанский государственный медицинский университет, Зарифа ханым Алиева впоследствии получила образование в Московском институте усовершенствования врачей. Начав трудовую деятельность в 1949 году в качестве научного сотрудника Азербайджанского научно-исследовательского института усовершенствования врачей, она всю свою жизнь посвятила офтальмологии.
В 1940-1950-е годы в Азербайджане были широко распространены глазные болезни, в особенности трахома. Необходимо было избавить людей от этой беды, а также провести фундаментальные исследования по другой актуальной проблеме – профессиональным заболеваниям глаз, разработать эффективные методы их лечения и меры профилактики. Таким образом, сама жизнь определила тему научных изысканий талантливого ученого, и начальный этап своих научных работ она посвящает лечению трахомы. Зарифа ханым выезжает в регионы, где наиболее было распространено это заболевание, выявляет очаги заболевания, читает лекции офтальмологам, проводит беседы среди населения.
Вскоре после этого Зарифа ханым добилась успешных результатов в применении синтомицина на ранних стадиях трахомы. Как результат исследований, в 1959 году она успешно защитила кандидатскую диссертацию на тему «Лечение трахомы синтомицином в комбинации с другими методами лечения». Предложенный ею метод лечения получил широкое применение в нашей республике и сыграл важную роль в ликвидации трахомы как заболевания.
Как ученый-офтальмолог Зарифа ханым среди актуальных проблем уделяла особое внимание диагностике, лечению глаукомы и воспалений органа зрения. Она глубоко исследовала малоизученную наукой область офтальмологии – профессиональную патологию органа зрения. Актуальность этой проблемы была связана не только с широким развитием химической и электронной промышленности, но и с изучением действия многих новых химических соединений на орган зрения. Зарифа ханым была первым исследователем в этой области. Она впервые в мире создала научно-исследовательскую лабораторию по изучению профессиональной патологии органа зрения и положила начало новому направлению в мировой науке – профессиональной офтальмологии. Обобщая предварительные результаты своих исследований в этой области, Зарифа Алиева написала докторскую диссертацию на тему «Состояние органа зрения у работников химической промышленности Азербайджана». В 1977 году Зарифе ханым была присвоена ученая степень доктора медицинских наук.
Масштабная научно-исследовательская работа, проводимая выдающимся ученым на крупных промышленных предприятиях республики, нашла свое отражение в таких ценных монографиях, как «Профессиональная патология глаза в шинном производстве», «Офтальмология при хронической йодной интоксикации» и «Профилактика профессиональных заболеваний глаз в йодной промышленности». В 1981 году за ряд оригинальных открытий в области изучения и профилактики повреждения глаза Зарифа Алиева была удостоена премии имени академика М.И.Авербаха Академии медицинских наук СССР. Она была первой в бывшем СССР женщиной-ученым, получившей эту награду.
В 1983 году Зарифа Алиева была избрана действительным членом Академии наук Азербайджана. Она также является автором ряда учебных пособий и монографий: «Острые вирусные конъюнктивиты», «Кератиты, заболевания сосудистого тракта глаза, сетчатки, зрительного нерва, катаракты», «Глаукома и гипертония глаза», «Повреждения органа зрения», «Физиология и гистология слезоотведения», «Глазные заболевания при сахарном диабете», «Микрохирургия глаза», «Адаптационно-защитная функция границы зрачка» и другие. Такие труды ученого, как «Физиология жизненных путей», «Хирургическое лечение жизненных путей», «Защитные хирургические методы слезных желез» и другие сохраняют свою актуальность и сегодня. Зарифа ханым занималась также проблемами иридодиагностики и иридотерапии, подготовила две монографии в этой области. Книги по иридодиагностике первой в мире написала Зарифа Алиева.
Ученый-новатор, имеющий свой почерк в медицине, является автором более 150 научных работ, 10 монографий, 12 рационализаторских предложений и учебников. Путь, открытый Зарифой Алиевой, прославившей азербайджанскую офтальмологическую науку в мире, с каждым годом расширяется, ее богатое наследие и педагогическая деятельность многократно изучаются и становятся предметом ряда исследовательских работ.
Помимо этого, академик Зарифа Алиева была членом Комитета защиты мира бывшего СССР, заместителем председателя Комитета защиты мира Азербайджана, членом Правления Всесоюзного общества «Знание», членом Президиума Всесоюзного научного общества офтальмологов, была удостоена почетного звания «Заслуженный деятель науки».
У Зарифы ханым очень много почетных званий, научных титулов, наград. Каждое из этих званий – источник гордости. Но самое почетное среди них – звание Матери. Зарифа ханым – мать достойного продолжателя политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева, Президента Ильхама Алиева.
Зарифа ханым Алиева прожила неповторимую, светлую жизнь. Этот свет распространялся на всех: семью, окружающих людей, больных, потерявших зрение. Сегодня, когда мы говорим о Зарифе ханым, оживает светлый образ - образ настоящей азербайджанской женщины!