Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsini ehtiramla yad edib
Aprelin 28-də Azərbaycan oftalmologiya elminin görkəmli nümayəndəsi, Milli Elmlər Akademiyasının bu sahədə ilk akademiki, fədakar alim, qayğıkeş insan Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasından 101 il keçir.
Bu münasibətlə Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi Fəxri Xiyabanını ziyarət edərək, xalqımızın ümummilli lideri, müasir, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin məzarı önünə gül dəstələri qoyublar.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsi də ehtiramla yad edilib, məzarı önünə əklil qoyulub və tər çiçəklər düzülüb.
Həmçinin, görkəmli dövlət xadimi və ictimai xadim Əziz Əliyevin, istedadlı həkim Tamerlan Əliyevin məzarları üzərinə də tər çiçəklər qoyulub.
Akademik Zərifə xanım Əliyevanın tədqiqatları və alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycan tibb elminin tarixində mühüm mərhələ təşkil edir. Azərbaycan oftalmologiya elmini dünyada tanıtdıran Zərifə Əliyevanın açdığı yol ildən-ilə genişlənir, zəngin irsi, pedaqoji fəaliyyəti dönə-dönə araşdırılır, öyrənilir və neçə-neçə tədqiqat əsərinin mövzusuna çevrilir.

The leadership of the Ministry of Health honored the memory of the distinguished scientist, academician Zarifa Aliyeva
On April 28th, the 101st anniversary of the birth of the distinguished figure in Azerbaijan's ophthalmological science, the first academician of the National Academy of Sciences of Azerbaijan in this field, the dedicated scientist, and caring individual, Zarifa Khanum Aliyeva, is commemorated.
In this regard, the leadership of the Ministry of Health visited the Alley of Honor. Initially, flowers were placed at the tomb of Heydar Aliyev, the esteemed national leader of the Azerbaijani people, renowned architect, and founder of the contemporary, sovereign Azerbaijani state.
The memory of the outstanding ophthalmologist, academician Zarifa Khanum Aliyeva, was honored, and a wreath and flowers were laid at her grave. Flowers were also placed on the graves of the distinguished statesman and public figure Aziz Aliyev and the talented doctor Tamerlan Aliyev.
The research and remarkable achievements of academician Zarifa Aliyeva represent an important milestone in the history of Azerbaijani medical science. The path pioneered by Zarifa Aliyeva, who glorified Azerbaijani ophthalmological science worldwide, expands with each passing year. Her rich legacy and pedagogical activities are extensively studied and become the subject of numerous research works.