QİÇS, Vərəm və Malyariya ilə Mübarizə üzrə Qlobal Fondun Azərbaycan Respublikasında həyata keçirdiyi proqramları çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyi HIV/AIDS, Vərəm və Malyariya ilə mübarizə üzrə proqramın Layihə Əlaqələndirmə Bürosunda satınalma, logistika və sağlamlıq məhsullarının idarə edilməsi üzrə mütəxəssis (SLSMİEM) axtarılır - Elan
Agentlik haqqında qısa məlumat:
Qlobal Fond QİÇS, Vərəm və Malyariya kimi epidemiyaları sonlandırma prosesini sürətləndirmək üçün nəzərdə tutulmuş tərəfdaşlıqdır. Beynəlxalq təşkilat olaraq Qlobal Fond 100-dən çox ölkədə yerli ekspertlər tərəfindən həyata keçirilən proqramları dəstəkləmək üçün hər il vəsait toplayır və sərmayə qoyur. Hökumətlər, vətəndaş cəmiyyəti, texniki agentliklər, özəl sektor və xəstəliklərdən təsirlənən insanlarla əməkdaşlıq edərək, biz qarşıya çıxan maneələrlə mübarizə aparır və innovasiyalardan faydalanırıq.
Satınalma, Logistika və Sağlamlıq Məhsullarının İdarə edilməsi üzrə Mütəxəssisi gündəlik olaraq Layihə Əlaqələndirmə Bürosunun direktoruna (“LƏB Direktoru”) hesabat verir və Qlobal Fondun Azərbaycanda QİÇS, Vərəm və COVID-19 proqramlarının səmərəli idarə olunmasında əsas rol oynayır. Mütəxəssis mürəkkəb və strateji məsələlərlə bağlı adekvat texniki ekspertizanın keçirilməsini təmin edir, risklərin təhlil olunmasına kömək edir və sağlamlıq məhsulları üçün təchizat zəncirinin səmərəli idarə olunması fəaliyyətləri üçün həll yolları təklif edir.
Satınalma, logistika və sağlamlıq məhsullarının idarə edilməsi üzrə mütəxəssisin əsas vəzifə və öhdəliklərinə aşağıdakılar daxildir:
1. Azərbaycan Respublikasında Vərəm / İİV / COVİD-19 proqramlarına Qlobal Fond tərəfindən ayrılan qrant vəsaiti üzrə satınalma, daşınma (son istifadəçiyə çatdırılması) və sağlamliq məhsullarinin idarə edilməsi ilə bağlı işlərin yerinə yetirimək:
• Sağlamlıq məhsullarından ibarət siyahıların hazırlanmasından qrantın bağlanmasına qədər bütün Qlobal Fond qrantı dövrü ərzində Layihə Əlaqələndirmə Bürosuna (“LƏB”) məsləhətlər vermək və Satınalmalar haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanununa və Qlobal Fondun satınalma qaydalarına uyğun olaraq Satınalmaya dair Fəaiyyət Planlarının hazırlanmasına, həyata keçirilməsinə və monitorinqinə dəstək vermək;
• Qlobal Fonda maliyyələşmə ilə bağlı təkliflərin hazırlanmasında, həmçinin müraciətlərin yenidən proqramlaşdırılması, proqramın məqsədləri və fəaliyyətləri əsasında satinalma və təchizatin idarə olunması (“PSM”) büdcələrinin hazırlanmasında LƏB-ə kömək etmək;
• Sağlamlıq məhsullarının satın alınması və təchizat zəncirinin idarə olunması sahəsində riskləri müəyyənləşdirmək və təsirin azaldılması strategiyalarını hazırlamaqda LƏB-ə kömək etmək;
• Bütün icra mərhələlərində tədbirlərin vaxtında görülməsini təmin etmək üçün Qlobal Fond layihəsi üzrə satınalma fəaliyyətlərini təşkil etmək və əlaqələndirmək;
• Qlobal Fondun Vərəm / İİV / COVID-19 proqramları əsasında PSM üzrə Qlobal Fondun satınalmalarla məşğul olan maraqlı tərəfləri, milli və beynəlxalq satınalma agentlikləri ilə əlaqə saxlamaq;
• Tibbi mal və ləvazimatlarla bağlı beynəlxalq şirkətlərlə əlaqələr qurmaq və əməkdaşlıq yaratmaq, tərəfdaşların cəlb edilməsi istiqamətində danışıqlar aparmaq.
2. Azərbaycan Respublikasının milli satınalma prosedurlarının və Qlobal Fondun satınalma qaydalarının yerinə yetirilməsini təmin etmək:
• “Wambo”, “UNDP”, “GDF” və digər platformalarda birləşdirilmiş beynəlxalq satınalma mexanizmləri çərçivəsində satınalma işlərinə rəhbərlik etmək;
• Tender prosesini və digər müqavilə sənədlərini təşkil etmək;
• Tender təkliflərinin qiymətləndirilməsi prosesində, eləcə də müqavilələrin bağlanması üçün tövsiyələrin hazırlanmasında iştirak etmək;
• Akkreditivlərin açılmasında, ödəniş tapşırıqlarının və ödəniş tələblərinin yaradılmasında LƏB-in maliyyə işçilərinə köməklik göstərməklə satınalma müqavilələrinin icrasını asanlaşdırmaq;
• Layihə əsasında alınan / razılaşdırılan avadanlıqların, malların, işlərin və xidmətlərin təmin olunmasına nəzarət etmək,malların təhvil-təslim aktlarının saxlanılmasına cavabdehdir ;
• Gedişatla bağlı hesabatların, layihənin tamamlanmasına dair hesabatın və LƏB Direktoru tərəfindən tələb olunan hər hansı digər hesabatların hazırlanmasında iştirak etmək;
• Layihə çərçivəsində alınan bütün malların / məhsulların sığortasını təşkil etmək;
• Beynəlxalq idxal-ixrac və daxili əməliyyatlar üçün optimal logistikanı təşkil etmək;
• İdxal və daşınma zamanı gömrük rəsmiləşdirməsi üçün gömrük əməkdaşına təqdim olunacaq yük sənədlərini (Hesab-faktura, Qablaşdırma siyahısı, Mənşə Sertifikatı, CMR, Müqavilə və s.) yoxlamaq;
• Göndəriş prosesinə əvvəldən axıra qədər nəzarət etmək, çatdırılmaların vaxtında təmin edilməsi,maların dövriyyəsinə və anbarda saxlanmasına nəzarət etmək, tranzaksiya məsələlərinin həlli və mühüm məlumatların toplanması üçün beynəlxalq təchizatçılar, daşıyıcılar və ekspeditorlarla gündəlik yazışmalar aparmaq;
• Bazar təhlili, daxili və xarici bazarlarda tələb olunan materialların araşdırılması, təchizatçı bazasının hazırlanması və təhlili.
Müvafiq sahədə minimum iş təcrübəsi
Səhiyyə proqramları üzrə satınalma və təchizat zəncirinin idarə edilməsi sahəsində magistr dərəcəsi ilə minimum 5 il, bakalavr dərəcəsi ilə isə minimum 7 il uğurlu iş təcrübəsi və ya ən azı 3 il beynəlxalq təcrübə.
Tələb olunan bacarıqlar
• Milli satınalma qayda və prosedurlarını bilmək
• Sağlamlıq məhsullarına dair beynəlxalq satınalma siyasətləri və prosesləri ilə tanışlıq
• Səhiyyə sahəsində satınalma planlarının hazırlanmasında bilik və təcrübə
• Sağlamlıq məhsullarının kəmiyyətinin müəyyən edilməsində milli xəstəlik proqramları ilə iş təcrübəsi
• PSM sahəsində milli və / yaxud beynəlxalq sağlamlıq proqramlarında iş təcrübəsi
• Mürəkkəb məsələlərin həll olunmasında liderlik bacarığı
• Ölkə səviyyəsində və beynəlxalq tərəfdaşlarla işlərə rəhbərlik etmək, belə işlərdə əməkdaşlıq etmək və onları əlaqələndirmək.
Tələb olunan dil bacarıqları:
İngilis dili – səlis, Azərbaycan dili – iş səviyyəsində və Rus dili – yaxşı iş səviyyəsində arzuolunandır
Müqavilənin növü : Xidməti
Əmək haqqı səviyyəsi: 3000 manata qədər
Elanla maraqlananlar öz təkliflərini aşağıdakı formatda 29 aprel 2023-cü il tarixində saat 17:00-a qədər project@gfatm.az ünvanına təqdim etməlidirlər:

Specialist for Procurement, Logistics and Health Products Management (SPLHPM) in the Project Implementation Unit of the Program to Fight HIV/AIDS, TB and Malaria of the Ministry of Health within the programs implemented by the Global Fund to fight AIDS, Tuberculosis and Malaria in the Republic of Azerbaijan - VACANCY
About the Agency:
The Global Fund is a partnership designed to accelerate the end of AIDS, tuberculosis and malaria as epidemics. As an international organization, the Global Fund mobilizes and invests funds to support programs run by local experts in more than 100 countries. In partnership with governments, civil society, technical agencies, the private sector and people affected by the diseases, we are challenging barriers and embracing innovation.
The Specialist for Procurement, Logistics and Health Products Management reports on daily basis to the Director of the Project Implementation Unit (« the PIU Director ») and plays a key role in the efficient management of the Global Fund AIDS, Tuberculosis and COVID-19 programs in Azerbaijan. The Specialist ensures the provision of adequate technical expertise for complex and strategic matters and support to analyze risks and propose solutions for the efficient supply chain management activities for health products.
Key duties and responsibilities of the specialist for procurement, logistics and health products management include:
1. Carry out the procurement, transportation (delivery to the end user) and Health Products Management under the Global Fund investment for Tuberculosis/HIV/COVID-19 programs in the Republic of Azerbaijan:
• Advises to the Program Implementation Unit (« the PIU ») throughout the Global Fund grant life cycle from the formulation of health product lists to grant closure and supports the preparation, implementation and monitoring of Procurement Action Plans in line with Azerbaijan National Law on procurement and the Global Fund procurement guidelines;
• Support the PIU to develop funding proposals to the Global Fund including reprogramming requests, preparing the Procurement and Supply Management («the PSM») budgets based on the programmatic objectives and activities;
• Support the PIU to define health products procurement and supply chain management risks and to identify mitigation strategies;
• Organize and coordinate the procurement activities of the Global Fund project to ensure timely action in all phases of implementation;
• Liaise with the Global Fund procurement stakeholders, national and international procurement agencies on the PSM under the Global Fund TB/HIV/COVID-19 programs;
• Establishing relations and cooperation with international companies related to the medical goods and supplies, conducting negotiations in the direction of attracting partners;
2. Ensure implementation of national procurement procedures of the Republic of Azerbaijan and the Global Fund procurement guidelines:
• Lead procurement work under international pooled procurement mechanisms Wambo, UNDP, GDF and other platforms;
• Organizing the bidding process and other contract documents;
• Participate in the process of evaluation of bid proposals, including the drafting of recommendations for award of contracts;
• Facilitate the execution of procurement contracts by assisting the PIU financial personnel in the opening of Letters of Credit, establishing payment orders and disbursement requests;
• Monitor the delivery of equipment, goods, works and services procured/contracted under the project; is responsible for keeping the acts of handover of goods;
• Participate in preparing progress reports, a project completion report, and any other reports required by the PIU Director;
• Arrange insurance for the all goods/products procured under the project;
• Organization of optimal logistics for international import and export and domestic operations;
• Inspection of cargo documents (Invoice, Pack list, CoO, CMR, Contract, etc.) during import and forwarding to the customs officer for the customs clearance;
• Overseeing the shipping process from start to finish, maintaining daily correspondence with international suppliers, freight carriers and forwarders to ensure timely deliveries, to resolve transactional issues and gather critical information;
• Market analysis, research of the required materials in the domestic and foreign markets, preparation and analysis of the supplier base.
Minimum years of relevant work experience
A minimum of 5 years progressive relevant experience with a master’s degree or 7 years with a bachelor’s degree, in procurement and supply chain management for health programmes including at least 3 years of international experience.
Required skills and competencies
• Strong familiarity with the national procurement, rules and procedures
• Familiarity with the international procurement policies and processes for health products
• Knowledge and experience in development of health procurement plans
• Experience working with national disease programmes in the quantification of health products
• Experience in working in national and/or international health programmes in the area of PSM
• Capacity to take the lead in solving complex issues
• Ability to lead, collaborate and coordinate work at the country level and with international partners
Required language skills:
Fluent English, working level of Azerbaijani and preferably good working level of Russian
Contract type: Service
Salary level: up to 3000 manats
Those who interested in this announcement should submit their proposals not later than April 29, 2023, at 17.00 to project@gfatm.az in the following format: