Amerika Ticarət Palatası nümayəndələrinin Azərbaycanın səhiyyə naziri ilə İyul işgüzar lançı baş tutub
İyulun 5-də Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatası (“AmCham Azərbaycan”) ənənəvi işgüzar lançı təşkil edib. İyul işgüzar lançın xüsusi qonağı Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev olub.
Görüşdə işgüzar dairələrin və üzv şirkətlərin rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “AmCham Azərbaycan”ın prezidenti Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu Səhiyyə Nazirliyinin Palata ilə daimi qarşılıqlı fəaliyyətini və dialoqa hazır olmasını yüksək qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda səmərəli dövlət-özəl tərəfdaşlıq, o cümlədən səhiyyə sektorunda əlverişli biznes mühiti yaradılıb. Vurğulanıb ki, özəl tibb müəssisələrinin və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan subyektlərin sayında artım müşahidə olunur: “İnanırıq ki, Səhiyyə Nazirliyi ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığımız Azərbaycanda biznes mühitini daha da yaxşılaşdıracaq”.
Öz növbəsində “AmCham Azərbaycan”ın İcraçı direktoru Gülnarə Aslanbəyli Azərbaycanda xarici və yerli biznesin maraqlarının dəstəklənməsi və təşviqi istiqamətində Palatanın davamlı fəaliyyətini qeyd etdi. G.Aslanbəyli bu istiqamətdə dövlət qurumları ilə aparılan səmərəli dialoqun və uğurlu əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladı.
Tədbirdə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev qeyd etdi ki, son illər Azərbaycan ictimai səhiyyəsində müasir prinsiplərə əsaslanaraq innovativ texnoloji nailiyyətlər və mütərəqqi menecment resusları tətbiq edilməklə genişmiqyaslı islahatlar aparılmaqdadır: “Uğurlu səhiyyə islahatları üç əsas prinsip üzərində qurulub. Birincisi, insan kapitalının inkişafıdır. İkincisi, bu sahədə bütün fundamental dəyişikliklərin əsas amili səhiyyənin rəqəmsallaşmasıdır. Və üçüncüsü, səhiyyə sisteminin yeni iqtisadiyyatı və səhiyyənin maliyyələşdirilməsidir”.
Onun sözlərinə görə, dövlət xidmətlərində əlçatanlıq prinsiplərinin artırılması, insan amilin gücləndirilməsi, “vətəndaş-məmur” ünsiyyətinin minimuma endirilməsi məqsədilə ölkənin səhiyyə sahəsində müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə etməklə geniş rəqəmsal səhiyyə platformasına keçid reallaşdırılıb.
Nazir milli səhiyyədə müasir düşüncəli və beynəlxalq təcrübəyə malik tibbi kadr potensialının formalaşdırılması, bu sahədə uğurlu mübadilələrinin aparılması, tibb təhsili və elmində inklüziv inkişafa nail olması istiqamətində məqsədyönlü və davamlı layihələrin icra olunduğunu qeyd etdi.
Teymur Musayev, həmçinin ölkəmizdə səhiyyə sektorunda dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın mövcudluğunu vurğuladı. Nazir Azərbaycanda səhiyyə sektoruna özəl investisiyaların cəlb olunması və nəticə etibarı ilə göstərilən xidmətlərin genişləndirilməsi və keyfiyətinin artırılması məqsədilə dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı sahəsində mühüm işlərin görülməsini diqqətə çatdırıb: “Özəl sektorun səhiyyədə iştirak payının artırılması, xidmətin səmərəliliyinin optimallaşdırılması, informasiya texnologiyalarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və innovativ layihələrin birgə maliyyələşdirilməsi kimi təşviq edilməlidir”.

Состоялся Июльский бизнес-ланч представителей Американской торговой палаты с министром здравоохранения Азербайджана
5 июля Американская торговая палата в Азербайджане (AmCham Azerbaijan) провела традиционный бизнес-ланч. Специальным гостем встречи стал министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев.
На встрече приняли участие руководители деловых кругов и частных компаний.
Открывшая мероприятие президент AmCham Azerbaijan Наргиз Насруллаева-Мудуроглу высоко оценила постоянное взаимодействие и готовность Министерства здравоохранения к диалогу с Палатой. По ее словам, в Азербайджане создана благоприятная деловая среда для эффективного государственно-частного партнерства, в том числе в сфере здравоохранения. Было подчеркнуто, что наблюдается рост числа частных медицинских учреждений, субъектов, занимающихся частной медицинской практикой: «Мы надеемся, что наше взаимовыгодное сотрудничество с Министерством здравоохранения еще более улучшит бизнес среду Азербайджана».
В свою очередь, исполнительный директор AmCham Azerbaijan Гюльнара Асланбейли отметила постоянную деятельность Палаты в направлении поддержки и продвижения интересов иностранного и местного бизнеса в Азербайджане. Г.Асланбейли подчеркнула важность эффективного диалога и успешного сотрудничества с государственными структурами в этом направлении.
Выступивший на мероприятии министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что в последние годы в здравоохранении Азербайджана проведены широкомасштабные реформы, основанные на современных принципах, с применением инновационных технологических достижений и передовых методов менеджмента: «Успешная реформа в сфере здравоохранения строится на трех ключевых принципах. Во-первых, это развитие человеческого капитала. Второе – цифровизация здравоохранения как основной драйвер всех фундаментальных изменений. И в-третьих, это новая экономика системы здравоохранения и финансирование здравоохранения».
По его словам, в целях повышения принципов доступности в госуслугах, усиления человеческого фактора, минимизации общения «гражданин-чиновник» осуществлен переход на широкую платформу цифровизации в сфере здравоохранения страны с использованием возможностей современных информационно-коммуникационных технологий.
Теймур Мусаев также отметил наличие широкого потенциала для развития государственно-частного партнерства в сфере здравоохранения в нашей стране. По его словам, в Азербайджане в сфере государственно-частного партнерства проделана важная работа с целью привлечения частных инвестиций в сектор здравоохранения и, как следствие, расширения и повышения качества предоставляемых услуг: «Мы видим ведущую роль частного сектора как важного партнера не только в управлении непредвиденными обстоятельствами, но и в ежедневном оказании медицинской помощи. Вовлечение частного сектора в здравоохранение следует продвигать как обеспечение эффективности оказания услуг, расширение доступа к информационным технологиям, софинансирование инновационных проектов».