COP29 çərçivəsində “ATACH Günü” keçirilib
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) “ATACH Günü” keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev iqlim dəyişikliyinin qlobal problem və bəşəriyyət üçün real təhlükə kimi dövrümüzün ən çox müzakirə olunan mövzularından biri olduğunu qeyd edib: “Son vaxtlar yalnız uzaq gələcəkdə mümkün kimi qəbul edilən problem indi qapımızı “döyür”. Quraqlıq, su qıtlığı, anomal istilər və dəniz səviyyəsinin qalxması insanları əsrlər boyu yaşadığı məkanlardan tərk etməyə məcbur edir”.
Nazirin sözlərinə görə, ölkələrin və ayrı-ayrı şəxslərin üzləşdiyi iqtisadi itkilər əhəmiyyətli olsa da, bu itkilər müəyyən dərəcədə geri qaytarıla bilər: “Bununla belə, qarşısıalınmaz olan odur ki, iqlim dəyişikliyinin nəticələrinin ən ağır yükünü daşıyanların sağlamlığı və həyatı itkisidir. Əslində, sağlamlığa təsirlər hazırda müşahidə etdiyimiz iqlim dəyişikliyinin ilk və ən ani təsirlərindən biridir. Bu, açıq şəkildə göstərir ki, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı hər hansı müzakirə onun sağlamlığa təsirini nəzərə almadan natamamdır”.
Azərbaycanın İqlim və Sağlamlığın qorunması naminə Transformasiya Alyansına (ATACH) rəsmi olaraq qoşulduğu və 2024-2026-cı illər üçün Alyansın həmtəşkilatçısı kimi çıxış edəcəyi vurğulanıb: “ATACH iqlim və sağlamlıq məsələləri üzrə milli və beynəlxalq əməkdaşlıq üçün əsas qlobal platforma rolunu oynayır. Alyans Şarm əl-Şeyx Uyğunlaşma Gündəliyinə (COP27), COP28-in Sağlamlıq Bəyannaməsi və 77-ci Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasında qəbul edilən İqlim Dəyişikliyi və Sağlamlıq üzrə Qətnamə də daxil olmaqla, COP26 Səhiyyə Gündəliyinin nailiyyətlərinə və sonrakı təşəbbüslərə əsaslanır.
Nazirin sözlərinə görə, Azərbaycan COP29-a ev sahibliyi edərək yaşıl enerjiyə keçidə sadiqdir: “İqlim dəyişikliyinin azaldılmasının maliyyələşdirilməsi COP29 müzakirələrinin, o cümlədən sağlamlığa təsirlərin maliyyələşdirilməsinin təməl daşı olaraq qalır. Hesab edirik ki, iqlim və sağlamlıq gündəmlərinin maliyyələşdirilməsi bütün müvafiq maraqlı tərəfləri cəlb etməklə, növbəti səviyyəyə qaldırılmalıdır”.
“Hazırda ATACH 90-dan çox ölkə və ərazi, həmçinin mühüm missiyada birgə çalışan 70-dən çox tərəfdaşı birləşdirir. Bundan əlavə, ATACH iqlim dəyişikliyi və sağlamlıqla bağlı tədbirləri gücləndirmək üçün mühüm qlobal əməkdaşlıq mexanizmi təqdim edir. Eyni zamanda, Alyans iqlim dəyişikliklərinə davamlı və aşağıkarbonlu səhiyyə sistemlərinin qurulmasına yönəlib. ATACH-ın həmtəşkilatçısı kimi Azərbaycan Respublikası Alyans vasitəsilə iqlim və sağlamlıqla bağlı fəaliyyət üçün qlobal təkan yaratmaq məqsədilə keçmiş və gələcək COP prezidentləri, eləcə də bütün ATACH üzvləri ilə birgə işləməyə sadiqdir. Biz bütün COP29 iştirakçı ölkələri ATACH-a qoşulmağa dəvət edirik. Bununla onlar iqlim tədbirləri vasitəsilə sağlamlığı qorumaq və yaxşılaşdırmaq üçün kollektiv səylərə töhfə verə və bundan faydalana bilərlər”, - deyə Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Naziri fikrini tamamlayıb.
Tədbirdə çıxış edən ÜST-nin Qərbi Sakit Okean üzrə Regional Direktoru, doktor Saiya Mau Piukala, Böyük Britaniyanın Xarici İşlər, Millətlər Birliyi və İnkişaf Nazirliyinin (FCDO) adaptasiya, təbiət və xarici təsirlərə davamlılıq Departamentinin rəhbəri Cerard Hou, Braziliya Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyə Nəzarəti Katibi Etel Masiel, Misirin Səhiyyə və Əhali Nazirliyi, institusional islahatlar üzrə nazirin köməkçisi doktor Hossam Abdel Qaffar və başqaları BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının qlobal ictimaiyyət üçün bir araya gələrək, praktiki həlləri müəyyən etməkdə mühüm fürsət olduğunu qeyd ediblər.
İqlim dəyişikliyinin təhlükəli xəstəliklərin yayılmasına, səhiyyə sistemləri üçün yük yaratdığı və maliyyə dayanıqlığına xələl gətirməsinə səbəb olduğu vurğulanıb. Bu cür böhranlar nəticəsində ən həssas əhali təbəqələri əziyyət çəkir. Bu baxımdan, innovasiya, texnologiya və tədqiqatları stimullaşdırmaq üçün böhrana birgə reaksiyadan yaranan imkanlardan istifadə etməyin vacibliyi qeyd olunub. Bu tədbirlər daha sağlam gələcəyə və daha möhkəm sistemlərə gətirib çıxaracaq.

В рамках COP29 проведен «День ATACH»
В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) проведен «День ATACH».
Выступивший на мероприятии министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев отметил, что изменение климата как глобальная проблема и реальная угроза человечеству является одной из самых обсуждаемых тем современности: «Проблема, которая недавно воспринималась возможной лишь в далеком будущем, теперь «стучится» в нашу дверь. Засухи, нехватка воды, экстремальная жара и повышение уровня моря заставляют людей покинуть места постоянного проживания».
По словам министра, несмотря на то, что экономические потери, понесенные странами и отдельными людьми, значительны, они в некоторой степени обратимы: «Однако то, что необратимо, — это потеря здоровья и жизни тех, кто несет на себе основную тяжесть последствий изменения климата. Фактически, воздействие на здоровье является одним из первых и самых непосредственных последствий изменения климата, которое мы наблюдаем в настоящее время. Это четко указывает на то, что любое обсуждение изменения климата будет неполным без рассмотрения его влияния на здоровье».
Было подчеркнуто, что Азербайджан официально присоединился к Альянсу за преобразования в целях защиты климата и охраны здоровья (ATACH) и будет выступать в качестве соорганизатора Альянса на 2024-2026-е годы: «ATACH служит основной глобальной платформой для национального и международного сотрудничества по вопросам климата и здоровья. Альянс опирается на достижения Программы здравоохранения COP26 и последующих инициатив, включая Повестку дня по адаптации в Шарм-эль-Шейхе (COP27), Декларацию здравоохранения COP28 и Резолюцию об изменении климата и здоровья, принятую на 77-й Всемирной ассамблее здравоохранения».
По словам министра, Азербайджан, как организатор COP29, привержен к переходу к «зеленой» энергетике: «Финансирование смягчения последствий изменения климата остается краеугольным камнем обсуждений COP29, включая финансирование последствий, связанных со здоровьем. Мы считаем, что финансирование повесток дня по климату и здоровью должно быть выведено на новый уровень, вовлекая все соответствующие заинтересованные стороны».
«В настоящее время ATACH объединяет более 90 стран и территорий и более 70 партнеров, работающих совместно над этой важной миссией. Помимо этого, Альянс обеспечивает важный глобальный механизм сотрудничества для стимулирования действий по изменению климата и здоровью, в том числе для формирования климатически устойчивых и низкоуглеродных систем здравоохранения. Как соорганизатор ATACH, Азербайджанская Республика стремится работать с прошлыми и будущими председателями COP, а также со всеми членами ATACH, с целью придать глобальный импульс действиям в области климата и здоровья через Альянс. Мы приглашаем все страны-участницы COP29 присоединиться к ATACH. Этим они могут внести свой вклад и извлечь выгоду из коллективных усилий по защите и улучшению здоровья посредством действий по климату», - отметил в заключение министр здравоохранения Азербайджанской Республики.
Выступившие на мероприятии директор Регионального бюро ВОЗ для стран Западной части Тихого океана, доктор Сайя Мау Пиукала, глава Департамента по вопросам адаптации, природы и устойчивости к внешним воздействиям Министерства иностранных дел, Содружества наций и развития Великобритании (FCDO) Джерард Хоу, секретарь по надзору за здоровьем Министерства здравоохранения Бразилии Этель Масиэль, официальный представитель Министерства здравоохранения и народонаселения Египта, помощник министра по институциональным реформам доктор Хоссам Абдель Гаффар и другие отметили, что 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата является прекрасной возможностью для мирового сообщества объединить свои усилия по определению практических решений.
Было подчеркнуто, что климатические изменения приводят к распространению опасных заболеваний, нагружая системы здравоохранения и подрывая финансовую устойчивость. В результате подобных кризисов страдают самые уязвимые слои населения. В связи с этим, следует воспользоваться возможностями, которые возникают в результате наших действий по преодолению кризиса, чтобы стимулировать инновации, технологии и исследования. Эти меры приведут к созданию более здорового будущего и более устойчивых систем.