COP29 çərçivəsində “ATACH Günü” keçirilib
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) “ATACH Günü” keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev iqlim dəyişikliyinin qlobal problem və bəşəriyyət üçün real təhlükə kimi dövrümüzün ən çox müzakirə olunan mövzularından biri olduğunu qeyd edib: “Son vaxtlar yalnız uzaq gələcəkdə mümkün kimi qəbul edilən problem indi qapımızı “döyür”. Quraqlıq, su qıtlığı, anomal istilər və dəniz səviyyəsinin qalxması insanları əsrlər boyu yaşadığı məkanlardan tərk etməyə məcbur edir”.
Nazirin sözlərinə görə, ölkələrin və ayrı-ayrı şəxslərin üzləşdiyi iqtisadi itkilər əhəmiyyətli olsa da, bu itkilər müəyyən dərəcədə geri qaytarıla bilər: “Bununla belə, qarşısıalınmaz olan odur ki, iqlim dəyişikliyinin nəticələrinin ən ağır yükünü daşıyanların sağlamlığı və həyatı itkisidir. Əslində, sağlamlığa təsirlər hazırda müşahidə etdiyimiz iqlim dəyişikliyinin ilk və ən ani təsirlərindən biridir. Bu, açıq şəkildə göstərir ki, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı hər hansı müzakirə onun sağlamlığa təsirini nəzərə almadan natamamdır”.
Azərbaycanın İqlim və Sağlamlığın qorunması naminə Transformasiya Alyansına (ATACH) rəsmi olaraq qoşulduğu və 2024-2026-cı illər üçün Alyansın həmtəşkilatçısı kimi çıxış edəcəyi vurğulanıb: “ATACH iqlim və sağlamlıq məsələləri üzrə milli və beynəlxalq əməkdaşlıq üçün əsas qlobal platforma rolunu oynayır. Alyans Şarm əl-Şeyx Uyğunlaşma Gündəliyinə (COP27), COP28-in Sağlamlıq Bəyannaməsi və 77-ci Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasında qəbul edilən İqlim Dəyişikliyi və Sağlamlıq üzrə Qətnamə də daxil olmaqla, COP26 Səhiyyə Gündəliyinin nailiyyətlərinə və sonrakı təşəbbüslərə əsaslanır.
Nazirin sözlərinə görə, Azərbaycan COP29-a ev sahibliyi edərək yaşıl enerjiyə keçidə sadiqdir: “İqlim dəyişikliyinin azaldılmasının maliyyələşdirilməsi COP29 müzakirələrinin, o cümlədən sağlamlığa təsirlərin maliyyələşdirilməsinin təməl daşı olaraq qalır. Hesab edirik ki, iqlim və sağlamlıq gündəmlərinin maliyyələşdirilməsi bütün müvafiq maraqlı tərəfləri cəlb etməklə, növbəti səviyyəyə qaldırılmalıdır”.
“Hazırda ATACH 90-dan çox ölkə və ərazi, həmçinin mühüm missiyada birgə çalışan 70-dən çox tərəfdaşı birləşdirir. Bundan əlavə, ATACH iqlim dəyişikliyi və sağlamlıqla bağlı tədbirləri gücləndirmək üçün mühüm qlobal əməkdaşlıq mexanizmi təqdim edir. Eyni zamanda, Alyans iqlim dəyişikliklərinə davamlı və aşağıkarbonlu səhiyyə sistemlərinin qurulmasına yönəlib. ATACH-ın həmtəşkilatçısı kimi Azərbaycan Respublikası Alyans vasitəsilə iqlim və sağlamlıqla bağlı fəaliyyət üçün qlobal təkan yaratmaq məqsədilə keçmiş və gələcək COP prezidentləri, eləcə də bütün ATACH üzvləri ilə birgə işləməyə sadiqdir. Biz bütün COP29 iştirakçı ölkələri ATACH-a qoşulmağa dəvət edirik. Bununla onlar iqlim tədbirləri vasitəsilə sağlamlığı qorumaq və yaxşılaşdırmaq üçün kollektiv səylərə töhfə verə və bundan faydalana bilərlər”, - deyə Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Naziri fikrini tamamlayıb.
Tədbirdə çıxış edən ÜST-nin Qərbi Sakit Okean üzrə Regional Direktoru, doktor Saiya Mau Piukala, Böyük Britaniyanın Xarici İşlər, Millətlər Birliyi və İnkişaf Nazirliyinin (FCDO) adaptasiya, təbiət və xarici təsirlərə davamlılıq Departamentinin rəhbəri Cerard Hou, Braziliya Səhiyyə Nazirliyinin Səhiyyə Nəzarəti Katibi Etel Masiel, Misirin Səhiyyə və Əhali Nazirliyi, institusional islahatlar üzrə nazirin köməkçisi doktor Hossam Abdel Qaffar və başqaları BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının qlobal ictimaiyyət üçün bir araya gələrək, praktiki həlləri müəyyən etməkdə mühüm fürsət olduğunu qeyd ediblər.
İqlim dəyişikliyinin təhlükəli xəstəliklərin yayılmasına, səhiyyə sistemləri üçün yük yaratdığı və maliyyə dayanıqlığına xələl gətirməsinə səbəb olduğu vurğulanıb. Bu cür böhranlar nəticəsində ən həssas əhali təbəqələri əziyyət çəkir. Bu baxımdan, innovasiya, texnologiya və tədqiqatları stimullaşdırmaq üçün böhrana birgə reaksiyadan yaranan imkanlardan istifadə etməyin vacibliyi qeyd olunub. Bu tədbirlər daha sağlam gələcəyə və daha möhkəm sistemlərə gətirib çıxaracaq.

"ATACH Day" held within COP29
As part of the 29th Session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), “ATACH Day” was held.
In his address, Azerbaijan’s Minister of Health, Teymur Musayev, emphasized that climate change, as a global issue and a real threat to humanity, is one of the most pressing topics of modern times: “What was once perceived as a distant possibility is now ‘knocking at our door.’ Droughts, water scarcity, extreme heat, and rising sea levels are forcing people to leave their homes.”
The minister noted that while the economic losses suffered by nations and individuals are significant, they are, to some extent, reversible: “However, what is irreversible is the loss of health and life borne by those most affected by the consequences of climate change. In fact, health impacts are among the first and most immediate consequences of climate change that we are currently witnessing. This clearly demonstrates that any discussion of climate change is incomplete without considering its effects on health.”
It was highlighted that Azerbaijan has officially joined the Alliance for Transformative Action on Climate and Health (ATACH) and will act as a co-organizer of the Alliance from 2024 to 2026: “ATACH serves as a key global platform for national and international collaboration on climate and health. The Alliance builds on the achievements of the COP26 Health Program and subsequent initiatives, including the Sharm El-Sheikh Adaptation Agenda (COP27), the COP28 Health Declaration, and the Climate Change and Health Resolution adopted at the 77th World Health Assembly.”
As the host of COP29, Azerbaijan is committed to transitioning to green energy, Musayev noted: “Financing the mitigation of climate change remains a cornerstone of COP29 discussions, including funding for health-related impacts. We believe that financing for climate and health agendas must be elevated to a new level, engaging all relevant stakeholders.”
“Currently, ATACH unites over 90 countries and territories and more than 70 partners working together on this critical mission. Furthermore, the Alliance provides a vital global mechanism for advancing climate and health actions, including building climate-resilient and low-carbon healthcare systems. As a co-organizer of ATACH, the Republic of Azerbaijan is committed to collaborating with past and future COP presidencies and all ATACH members to drive global momentum for climate and health actions through the Alliance. We invite all COP29 participant countries to join ATACH. By doing so, they can contribute to and benefit from collective efforts to protect and improve health through climate action,” the minister concluded.
Speakers at the event, including Dr. Saia Mau Piukala, Director of the WHO Regional Office for the Western Pacific; Gerard Howe, Head of the Adaptation, Nature, and Resilience Department at the UK’s Foreign, Commonwealth & Development Office (FCDO); Dr. Ethel Maciel, Secretary for Health Surveillance at Brazil’s Ministry of Health; and Dr. Hossam Abdel Ghaffar, Assistant Minister for Institutional Reforms at Egypt’s Ministry of Health and Population, underscored that COP29 provides an excellent opportunity for the global community to unite in identifying practical solutions.
They emphasized that climate change is contributing to the spread of dangerous diseases, burdening healthcare systems, and undermining financial sustainability. Vulnerable populations are disproportionately affected by such crises. Therefore, it is vital to seize opportunities arising from crisis response actions to foster innovation, technology, and research. These measures will pave the way for a healthier future and more resilient systems.