Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən 2015-ci ildən etibarən Azərbaycanda rəsmi olaraq qızılca və məxmərək xəstəliklərinin eliminasiyası (ölkə ərazisində endemik halların qeydə alınmaması) elan edilib.
Ötən illər ərzində (2014 və 2018-ci illərdə) ölkə ərazisində qızılca infeksiyasının 2 kiçikmiqyaslı alovlanmasının qeydə alınmasına baxmayaraq, həyata keçirilən əks-epidemik və profilaktik tədbirlər nəticəsində qısa müddət ərzində bu alovlanmalar dayandırılıb.
Həmsərhəd ölkələrdən 2023-cü ilin aprel ayından başlayaraq gətirilmə qızılca hadisələri ilə əlaqəli olaraq, əhali arasında xəstəliyin sporadik yayılma halları qeydə alınıb. Yoluxma əsasən uşaqlar arasında müşahidə edilir. Ötən dövr ərzində ölkə ərazisində 284 qızılcaya yoluxma hadisəsi qeydə alınıb. Təsdiq olunan hadisələrin yalnız 12%-i (35 nəfər) yaşlı insanlar arasında olub.
Hadisələrin epidemioloji təhlili yoluxmanın əsas səbəbi kimi peyvəndlərdən yayınma hallarının olunmasıdır. Bu da, əksər hallarda əsassız əks-göstərişlər və peyvənddən imtina ilə izah olunur. Belə ki, yoluxan xəstələrin 95%-i profilaktik peyvənd təqviminə əsasən, peyvəndlərini almayan uşaqlardır. Yaranan vəziyyətlə əlaqədar olaraq, mütəşəkkil kollektivlərdə (xüsusilə internat tipli məktəblərdə), qapalı müəssisələrdə (uşaq evləri, sanatoriyalar) uşaqların sıx təması nəticəsində hava-damcı infeksiyalarının yayılması üçün daha əlverişli mühitin olmasını nəzərə alaraq, bütün ölkə ərazisində tibb müəssisələri tərəfindən profilaktik peyvənd işi gücləndirilib. Eyni zamanda, yaşa görə peyvəndlərdən kənar qalan uşaqların aktiv aşkarlanması və təcili vaksinasiyaya cəlb edilməsi işinə nəzarət artırılıb.
Həmçinin ocaqlarda əks-epidemik tədbirlər görülür, xəstə insanlarla təmasda olan şəxslər müəyyən edilir və 21 günlük müşahidə aparılır.
Bununla yanaşı, epidemioloji vəziyyəti nəzərə alaraq, ölkə ərazisində orta və yaşlı əhalinin profilaktikası məqsədi ilə vaksinasiyası üçün peyvənd (Qızılca-Parotit-Məxmərək) tətbiq olunacaq.
Azərbaycan Texniki Universitetində 8 tələbədə qızılca xəstəliyi aşkar edilməsi məsələsinə gəldikdə isə, noyabr ayı ərzində Azərbaycan Texniki Universitetindən 1 nəfər qızılcaya şübhəli şəxsin məlumatı daxil olub və onun son diaqnozu inkar edilib.

Всемирная организацией здравоохранения (ВОЗ) с 2015 года официально объявил Азербайджан страной, свободной от таких заболеваний, как корь и краснуха (эндемичных случаев в стране не зарегистрировано).
Несмотря на то, что за последние годы (в 2014 и 2018 годах) в стране были зафиксированы 2 небольшие локальные вспышки коревой инфекции. В результате проведенных противоэпидемических и профилактических мероприятий в кратчайшее время вспышки инфекции удалось ликвидировать.
В связи с завозами инфекции из приграничных стран с апреля 2023 года среди населения были зарегистрированы спорадические вспышки заболевания (единичные очаги кори). Распространение инфекции наблюдается преимущественно среди детей. За минувший период в стране зарегистрировано 284 случая инфицирования корью. Лишь 12% (35 человек) подтвержденных случаев приходится на взрослых и пожилых людей.
Эпидемиологический анализ случаев инфицирования показывает, что основной причиной заражения является уклонение от вакцинации. В основном, это необоснованные отказы от вакцинации. Так, 95% инфицированных пациентов – это дети не привитые согласно «Календарю профилактических прививок». В связи со сложившейся ситуацией, учитывая более благоприятную среду для распространения воздушно-капельных инфекций в результате тесного контакта детей в коллективах (особенно школах-интернатах), закрытых учреждениях (детских домах, санаториях), во всех медицинских учреждениях по всей стране ведется профилактическая прививочная работа. В то же время, усилен контроль за активным выявлением детей, исключенных из плановой вакцинации по причине возраста и привлечением их к срочной вакцинации.
Также в очагах инфицирования проводится противоэпидемические мероприятия, выявляются лица, контактировавшие с заболевшими, и осуществляется медицинское наблюдение в течение 21 дня.
С целью профилактики, учитывая эпидемиологическую ситуацию, среди населения среднего и пожилого возраста будет применяться вакцина против кори и краснухи.
Относительно выявления кори у 8 студентов Азербайджанского технического университета (АТУ), следует отметить, что в течение ноября из АТУ поступил запрос на одного студента вуза с подозрением на заражение корью. По результатам проведённого обследования и анализов диагноз не подтвердился.