Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndə heyəti Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyasında iştirak edir
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində yerləşən mənzil qərargahında mayın 27-də Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-cı sessiyasının açılış mərasimi keçirilir. Builki Səhiyyə Assambleyasının mövzusu “Bütün səylər sağlamlıq naminə, hər kəs üçün sağlamlıq”dır.
Azərbaycan Respublikası Assambleyada səhiyyə naziri Teymur Musayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
77-ci sessiya çərçivəsində Ümumdünya Səhiyyə Assambleyası 2025-2028-ci illər üçün iş proqramının layihəsini, vərəm və poliomielit xəstəliyinin aradan qaldırılması strategiyasını, diqqətdən kənarda qalan tropik xəstəliklərlə mübarizə üzrə yol xəritəsini, dəyişən iqlim şəraitində sağlamlığın qorunması tədbirləri və digər aktual məsələləri nəzərdən keçirəcək.
ÜST-nin əsas illik forumuna dəvət olunan 194 dövlətin nümayəndələrinin diqqəti həmçinin pandemiyanın qarşısının alınmasına dair Saziş üzrə 2021-ci ildən davam edən işlərə yönələcək.
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyası iyunun 1-də yekunlaşacaq. Səhiyyə Assambleyası ÜST-nin siyasətini müəyyən edən ali qərar qəbuledici orqanıdır.

The opening ceremony of the 77th session of the World Health Assembly is being held on May 27 at the headquarters of the World Health Organization (WHO) in Geneva, Switzerland. The theme of this year's Health Assembly is "Health for All: 75 years of improving public health."
The Republic of Azerbaijan is represented at the Assembly by a delegation led by Minister of Health Teymur Musayev.
During the 77th session, the World Health Assembly will review the draft work program for 2025-2028, strategy for the eradication of tuberculosis and poliomyelitis, a roadmap for combating neglected tropical diseases, measures to protect health in changing climate conditions, and other current issues.
The attention of representatives of 194 states invited to the main annual forum of the World Health Organization will also be focused on the work ongoing since 2021 on an agreement on the prevention of pandemics.
It should be noted that within the framework of the session of the World Health Assembly, Minister of Health Teymur Musayev will speak at the plenary session, it is planned to hold bilateral meetings with health ministers of member countries and other working events.
The 77th session of the World Health Assembly will conclude on June 1. The Health Assembly is the supreme decision-making body of WHO that determines its policies.