Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndə heyəti Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyasında iştirak edir
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində yerləşən mənzil qərargahında mayın 27-də Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-cı sessiyasının açılış mərasimi keçirilir. Builki Səhiyyə Assambleyasının mövzusu “Bütün səylər sağlamlıq naminə, hər kəs üçün sağlamlıq”dır.
Azərbaycan Respublikası Assambleyada səhiyyə naziri Teymur Musayevin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
77-ci sessiya çərçivəsində Ümumdünya Səhiyyə Assambleyası 2025-2028-ci illər üçün iş proqramının layihəsini, vərəm və poliomielit xəstəliyinin aradan qaldırılması strategiyasını, diqqətdən kənarda qalan tropik xəstəliklərlə mübarizə üzrə yol xəritəsini, dəyişən iqlim şəraitində sağlamlığın qorunması tədbirləri və digər aktual məsələləri nəzərdən keçirəcək.
ÜST-nin əsas illik forumuna dəvət olunan 194 dövlətin nümayəndələrinin diqqəti həmçinin pandemiyanın qarşısının alınmasına dair Saziş üzrə 2021-ci ildən davam edən işlərə yönələcək.
Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 77-ci sessiyası iyunun 1-də yekunlaşacaq. Səhiyyə Assambleyası ÜST-nin siyasətini müəyyən edən ali qərar qəbuledici orqanıdır.

Делегация Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики принимает участие в 77-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения
27 мая в штаб-квартире Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в Женеве проходит церемония открытия 77-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения. В этом году тема Ассамблеи здравоохранения – «Всё для здоровья, здоровье для всех».
Азербайджанская Республика представлена на сессии Ассамблеи делегацией во главе с министром здравоохранения Теймуром Мусаевым.
В рамках 77-й сессии Всемирная ассамблея здравоохранения рассмотрит проект программы работы на 2025-2028 годы, стратегию ликвидации туберкулеза и полиомиелита, дорожную карту по борьбе с забытыми тропическими болезнями, меры по защите здоровья в условиях изменения климата и другие актуальные вопросы. Внимание представителей 194 государств, приглашенных на главный ежегодный форум Всемирной организации здравоохранения, будет сосредоточено также на ведущейся с 2021 года работе над соглашением о предотвращении пандемий.
77-я сессия Всемирной ассамблеи здравоохранения завершится 1 июня. Ассамблея здравоохранения является высшим директивным органом ВОЗ, определяющим политику Организации.