Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin və TƏBİB-in birgə MƏLUMATI
Ötən ilin dekabr ayının 25-i Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus “Embraer 190” tipli sərnişin təyyarəsinin Aktau yaxınlığında qəzaya uğramasından bir ay keçir.
Hadisədən dərhal sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün Dövlət Komissiyası yaradılıb. Sərəncamla aidiyyəti dövlət qurumları, eləcə də Səhiyyə Nazirliyinə və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinə (TƏBİB) müvafiq tədbirlər üçün zəruri tapşırıqlar verilib.
Müvafiq tapşırıqların ardından qəza nəticəsində yaralanan vətəndaşlarımızın ölkəyə gətirilməsi təmin olunub və zərərçəkənlərin müalicəsi üçün lazımi şərait yaradılıb.
Yeni Klinikaya hospitalizasiya olunan 17 nəfərdən 4-ü birbaşa tibb müəssisəsinin Reanimasiya şöbəsinə, 13 nəfər isə Stasionar şöbəyə qəbul edilib.
Təxliyə olunan pasiyentlərə, əsasən, müxtəlif bədən nahiyələrinin travmaları (sınıq, əzilmə, kəllə-beyin travması, döş qəfəsinin küt travması) iki tərəfli pnevmo-hemotoraks, tənəffüs çatışmazlığı diaqnozları təyin edilib.
Onların hər biri ixtisaslı həkim-mütəxəssislər (ortoped-travmatoloq, neyrocərrah, reanimatoloq, torakal cərrah, ümumi cərrah, infeksionist) tərəfindən, eləcə də zəruri instrumental-diaqnostik müayinələr olunublar.
Ümumilikdə təxliyə edilən 17 yaralıdan 13 nəfəri artıq ambulator müalicə üçün evə yazılıb. Onların müalicələri yaşadıqları ərazi üzrə müvafiq sahə həkimləri tərəfindən nəzarətdə saxlanılır.
Qəza nəticəsində xəsarət alanlardan 3 nəfərin üzərində cərrahi əməliyyat icra olunub.
Hazırda 4 pasiyentin (1 kişi və 3 qadın olmaqla) stasionar müalicəsi davam etdirilir. Reanimasiya şöbəsində müalicəsi davam etdirilən 1 nəfərin vəziyyəti ağır stabil, Stasionar şöbədə müalicəsi davam etdirilən digər 3 nəfərin vəziyyəti isə qənaətbəxş olaraq dəyərləndirilir.

Совместное СООБЩЕНИЕ Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики и TƏBIB
С момента крушения вблизи казахстанского города Актау пассажирского самолета Embraer 190 авиакомпании Azərbaycan Hava Yolları, выполнявшего 25 декабря прошлого года рейс по маршруту Баку-Грозный, прошел месяц.
Соответствующим Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева создана Государственная комиссия по расследованию причин авиакатастрофы. Согласно Распоряжению, государственным учреждениям, в том числе Министерству здравоохранения и Объединению по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBIB) даны поручения для принятия соответствующих мер.
Во исполнение соответствующих поручений, вытекающих из распоряжения, было обеспечено возвращение в страну наших граждан, раненых в результате авиакатастрофы и созданы необходимые условия для их лечения.
Из 17 человек, госпитализированных в «Ени клинику», 4 были размещены непосредственно в реанимационное отделение интенсивной терапии медицинского учреждения, а 13 — в стационарное отделение.
У эвакуированных пациентов диагностированы травмы различных частей тела (переломы, ушибы, черепно-мозговая травма, тупая травма грудной клетки), двусторонний пневмогемоторакс, дыхательная недостаточность.
Каждый из них был осмотрен квалифицированными врачами-специалистами (ортопедом-травматологом, нейрохирургом, реаниматологом, торакальным хирургом, общим хирургом, инфекционистом), а также прошел необходимые инструментально-диагностические исследования.
В общей сложности 12 из 17-ти эвакуированных раненых уже выписаны домой для амбулаторного лечения. Соответствующие участковые врачи по месту жительства контролируют процесс их полного восстановления.
Троим лицам, получившим ранения в результате в аварии, проведена операция.
В настоящее время стационарное лечение проходят 4 пациента (1 мужчина и 3 женщины). Состояние 1 человека, продолжающего лечение в реанимационном отделении, оценивается как стабильно тяжелое, а остальных 3-х человек, продолжающих лечение в стационаре, оценивается как удовлетворительное.