Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Rüfət Cahangir oğlu Hacıəlibəyov səhiyyə nazirinin müavini təyin edilmişdir
2022-ci ilin iyul ayından Azərbaycan Respublikasının səhiyyə nazirinin səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması məsələləri üzrə müşaviri vəzifəsində çalışan Rüfət Hacıəlibəyov bu müddət ərzində ölkənin elektron səhiyyə üzrə milli strategiyasının hazırlanmasına və həyata keçirilməsinə rəhbərlik etmiş, səhiyyə sisteminin rəqəmsal transformasiyası prosesinin əlaqələndirilməsini təmin etmişdir. Səhiyyə nazirinin müavini kimi onun fəaliyyət istiqamətlərinə innovasiyaların tətbiqi, strateji idarəetmə, səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması və tibbi statistika sahələri daxildir.
Rüfət Hacıəlibəyov rəqəmsal transformasiya sahəsində 30 illik peşəkar təcrübəyə malik mütəxəssisdir. Uzunmüddətli fəaliyyəti ərzində korporativ və dövlət sektoru üçün mürəkkəb texnoloji layihələrin idarə edilməsindən başlayaraq, Azərbaycanda HP, Microsoft və SAP kimi aparıcı qlobal informasiya texnologiyaları şirkətlərinin yerli nümayəndəliklərinə rəhbərlik edib.
O, dövlət və korporativ səviyyədə uzunmüddətli informasiya texnologiyaları strategiyalarının hazırlanması və uğurla həyata keçirilməsi sahəsində zəngin təcrübəyə malikdir. Peşəkar fəaliyyətinin əsas istiqamətlərinə strateji planlaşdırma, böhran idarəçiliyi, eləcə də genişmiqyaslı institusional dəyişikliklər şəraitində kompleks layihələrin idarə olunması daxildir.
Rüfət Hacıəlibəyov əsas fəaliyyəti ilə yanaşı, Azərbaycanın rəqəmsallaşma sahəsində biznes və akademik mühitinin inkişafında da fəal iştirak edir. O, KOBİA yanında innovativ startapların inkişafı üzrə Ekspert Komissiyasının üzvü kimi fəaliyyət göstərib. 2017-ci ildən etibarən Bakı Mühəndislik Universitetinin Himayəçilər Şurasının üzvüdür.
Azərbaycan Respublikasında informasiya texnologiyalarının inkişafına verdiyi töhfələrə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilib.

Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Руфат Джахангир оглу Гаджиалибеков назначен заместителем министра здравоохранения
С июля 2022 года Руфат Гаджиалибеков занимал должность советника министра здравоохранения Азербайджанской Республики по вопросам цифровизации здравоохранения. За этот период он руководил разработкой и реализацией национальной стратегии цифрового развития здравоохранения, а также обеспечивал координацию процессов цифровой трансформации системы здравоохранения страны.
В должности заместителя министра здравоохранения Руфат Гаджиалибеков будет курировать вопросы внедрения инноваций, стратегического управления, цифровизации здравоохранения и медицинской статистики.
Руфат Гаджиалибеков — эксперт в области цифровой трансформации с 30-летним профессиональным опытом. За годы своей деятельности он прошел путь от управления сложными технологическими проектами для государственного и корпоративного секторов до руководства представительствами ведущих мировых ИТ-компаний в Азербайджане, включая HP, Microsoft и SAP.
Обладает глубокой экспертизой в разработке и практической реализации долгосрочных ИТ-стратегий государственного и корпоративного уровня. Его профессиональные компетенции также охватывают стратегическое планирование, антикризисное управление и руководство масштабными проектами в условиях комплексных организационных преобразований.
Наряду с профессиональной деятельностью Руфат Гаджиалибеков принимает активное участие в развитии делового и академического сообщества Азербайджана в сфере цифровизации. Являлся членом экспертной комиссии по развитию инновационных стартапов при KOBIA, а с 2017 года входит в состав Попечительского совета Бакинского Инженерного Университета.
В декабре 2021 года распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Руфат Гаджиалибеков был награжден медалью «Тарагги» («Прогресс») за заслуги в развитии информационных технологий в стране.