Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri İstanbulda keçirilən “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nda çıxış edib
İstanbul şəhərində Türkiyə Respublikası Prezidentinin himayəçiliyi ilə “Türkiyə Yüzilliyi” çərçivəsində “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı” öz işinə başlayıb.
Qurultayda türk dövlətləri ilə yanaşı, müxtəlif qitələrdən olan rəsmi nümayəndə heyətləri və səhiyyə sahəsində tanınmış elm adamları iştirak edib.
Tədbirin başlıca məqsədi müasir dövrdə səhiyyə sahəsində baş verən yeniliklər, mütərəqqi yanaşmalar, innovativ texnoloji həllərin, xüsusilə də süni intellektin tətbiqi ətrafında fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.
Qurultayın açılış mərasimində Türkiyə Respublikası Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın tədbir iştirakçılarına videomüraciəti təqdim olunub. Türkiyə Prezidenti Qurultay iştirakçılarını salamlayaraq, bu ilki tədbirin türk dövlətlərinin səhiyyə sisteminin müasir əsaslarla inkişafında geniş imkanlar yaradacağına əmin olduğunu bildirib və qurultayın işinə uğurlar arzulayıb.
Qurultayda çıxış edən Türkiyənin Sağlamlıq İnstitutları Başkanlığının sədri Prof. Dr. Erhan Akdoğan ilk olaraq Türkiyə Respublikasının yaranmasının 100 illiyi münasibəti ilə təbriklərini çatdırıb. O, qeyd edib ki, “Türk Tibb Dünyası Qurultayı” tibb elminin inkişafı, nailiyyətlər, ixtiralar, yeni müalicə üsullarının tətbiqi sahəsində fikir mübadiləsinin aparılması, teoretik və praktiki təcrübələrin bölüşməsi üçün geniş imkanlar yaradır.
Azərbaycan nümayəndə heyətini və tədbir iştirakçılarını salamlayan Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca isə öz çıxışında, “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nın ölkə başçısının himayəsi altında önəmli bir tarixdə, Türkiyə Cümhuriyyətinin qurulmasının 100 illiyi çərçivəsində keçirildiyini vurğulayıb. Nazir qurultayın bu ilki mövzusunun “Səhiyyədə Süni İntellekt” olduğunu bildirib. Fahrettin Koca qeyd edib ki, tibdə əldə edilən son nailiyyətlər, yeni texnoloji həllər, rəqəmsallaşma, innovasiyalar sahəsində aparılacaq müzakirə və təcrübə mübadilələri gələcək fəaliyyət prinsiplərinə, eyni zamanda əməkdaşlıq prioritetlərinə önəmli töhfə verəcək. Həmçinin, Türkiyənin səhiyyə naziri “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nın səhiyyə sahəsindəki çoxşaxəli istiqamətdə əlaqələrin daha da inkişafı, bilik və təcrübələrin qarşılıqlı olaraq bölüşməsi üçün əvəzsiz fürsət yaradacağını vurğulayıb.
“IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev bu il Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 - cü ildönümü münasibəti ilə nazirlik adından bütün Türk qardaşlarımızı təbrik edib: “Bu il tək millət 2 dövlət anlayışı ilə acımızın, sevincimizin bir olduğu Türkiyə Cümhuriyyətinin 100-cü ildönümüdür. Əminəm ki, Türkiyə – Azərbaycan qardaşlığı neçə yüzilliklərə daha da güclənərək bərabər çatacaqdır. 2023-cü il həm də, Azərbaycan Respublikası üçün əlamətdar ildir. İki qardaş ölkə arasındakı qardaşlıq bağlarının möhkəmlənməsində tarixi və misilsiz xidmətləri olan dahi siyasi xadim, müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyidir”.
“IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nın əhəmiyyətindən danışan Teymur Musayev bildirib ki, müxtəlif ölkələrin səhiyyə nazirlərinin və elm adamlarının iştirakı ilə yaradılan bu platforma nəinki Türk Dövlətləri Təşkilatında təmsil olunan ölkələrin tibb mütəxəssisləri ilə, eyni zamanda digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən türksoylu peşəkarlarla əlaqələr qurmaq, onların təcrübələri ilə tanış olmaq və gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müəyyən etmək üçün möhkəm əsaslar yaradıb: “Bu strateji və gələcəyə yönəlmiş addımların nəticəsidir ki, bugünkü tədbirdə müxtəlif qitələrdən olan nümayəndə heyətləri iştirak edir və qurultay biliklərin mübadiləsi üzrə beynəlxalq platformaya çevrilib”.
Bir neçə gün bundan öncə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyinin 20 illik dövrü ölkəmizdə böyük qürur və sevinc hissi ilə qeyd edildiyi bildirilib. “15 oktyabr 2023-cü il tarixdə üçrəngli bayrağımız cənab Prezidentin siyasi iradəsi sayəsində bütün ölkə ərazisində dalğalanmağa başladı və Respublikamızın suverenliyi tam bərpa olundu. 30 illik işğal dövründən sonra azad olunmuş ərazilərin sürətli şəkildə ölkənin bütün sektorlarına inteqrasiyası başlanıb. Bu prosesdə müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi mühüm rol oynayır”, – deyə nazir vurğulayıb.
Teymur Musayev müasir səhiyyə sistemlərinin dinamik inkişafını təmin edən əsas amilin səhiyyənin rəqəmsallaşması olduğunu, texnoloji inkişaf və tibbi biliklərin kəşfi nəticəsində hazırda qlobal səhiyyə sektorunun transformasiya dövrünü yaşadığını da qeyd edib. “Hazırda səhiyyədə müxtəlif proseslərdə effektivliyi artırmaq üçün süni intellektdən istifadə olunur. Qurultayın süni intellekt sahəsində müxtəlif mövzulara toxunacağına və Türkiyə Respublikasının bu sahədəki təcrübəsinin iştirakçılarda böyük maraq yaradacağına inanıram”, – deyə nazir fikrini tamamlayıb.
Daha sonra, “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı” çərçivəsində Azərbaycan və Türkiyə səhiyyə nazirləri arasında iki tərəfli görüş də keçirilib. Tərəflər Azərbaycan ilə Türkiyə arasında qardaşlıq münasibətləri, səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq, həmçinin birgə layihələr ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparıblar. Qeyd edilib ki, qurultayın bu ilki mövzusu olan səhiyyə sahəsində süni intellektin tətbiqi ilə bağlı fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması müasir texnoloji inkişaf və tibbi biliklərin kəşfinə, rəqəmsal həllərin tətbiqinə geniş imkanlar yaradacaq.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayevə “Əziz Sancar elm, xidmət və təşviq” mükafatı təqdim olunub.
Oktyabrın 22-ə yekunlaşacaq qurultay panel sessiyalarda müxtəlif mövzular ətrafında müzakirələr və təqdimatlarla davam edəcək.

Министр здравоохранения Азербайджанской Республики выступил на «IX Конгрессе Тюркского медицинского мира», прошедшем в Стамбуле
При попечительстве Президента Турецкой Республики в Стамбуле в рамках «Столетия Турции» начался «Тюркский медицинский конгресс». Помимо туркоязычных стран, в конгрессе приняли участие известные медицинские научные деятели из Европы и США. Основная цель мероприятия – обмен идеями и опытом в области применения прогрессивных подходов и инновационных технологических решений в сфере медицины.
На церемонии открытия Конгресса было продемонстрировано видеообращение Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана к участникам мероприятия. Приветствуя участников Конгресса, Президент Турции выразил уверенность, что мероприятие откроет новые возможности для развития системы здравоохранения турецких государств, и пожелал успехов работе Конгресса.
Выступая на конгрессе, председатель Турецких институтов здравоохранения Проф. Доктор Эрхан Акдоган передал свои поздравления по случаю 100-летия образования Турецкой Республики. Он отметил, что «Конгресс Тюркского медицинского мира» создает большие возможности для развития медицинской науки, обмена идеями, теоретическим и практическим опытом в области применения современных методов лечения.
Выступающий на мероприятии министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа поприветствовал азербайджанскую делегацию и других участников конгресса. Он в своём выступлении подчеркнул, что «IX Конгресс Тюркского медицинского мира» проходит при попечительстве Президента страны в рамках 100-летия Турецкой Республики. Министр отметил, что тема конгресса в этом году — «Искусственный интеллект в медицине». Обсуждение и обмен опытом в сфере современной медицины, новых технологических решений, цифровизации и инноваций внесут важный вклад в дальнейшее развития отношений в сфере здравоохранения.
Выступая на «IX Конгрессе Тюркского медицинского мира» Министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев, поздравил братский народ по случаю 100-летия Турецкой Республики: «В этом году отмечается 100-летие создания Турецкой Республики. Наша боль и радость объединены концепцией одной нации и двух государств. Мы уверены, что по истечению многих столетий турецко-азербайджанское братство станет еще крепче. 2023 год также является знаменательным годом и для Азербайджана. Это год проведения 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева, архитектора и основателя современного Азербайджана, гениального политического деятеля, имеющего исторические заслуги в укреплении братских уз между нашими странами.
Подчёркивая важность данного мероприятия, Теймур Мусаев отметил, что эта платформа, созданная при участии министров здравоохранения и научных медицинских деятелей из различных стран, позволит наладить связи не только с учёными медиками стран Организации Тюркских Государств, но и с тюркскими специалистами, работающими в других странах: «В результате этих стратегических и дальновидных планов на сегодняшнем мероприятие участвуют делегации из разных стран и конгресс стал международной платформой для обмена опытом».
В Азербайджане с большой гордостью и радостью был отмечен 20-летний период руководства Президента Ильхама Алиева. «Благодаря политической воле Президента 15-го октября 2023 года, трехцветный флаг Азербайджана начал развеваться по всей стране и суверенитет нашей Республики был полностью восстановлен. После 30 летней оккупации освобожденные территории были интегрированы во все отрасли страны. Важную роль в этом процессе играет применение современных информационных технологий», - подчеркнул Теймур Мусаев.
Он также отметил, что процесс цифровизации является основным фактором, обеспечивающим динамичное развитие современной системы здравоохранения. В результате внедрения современных медицинских достижений система здравоохранения переживает период трансформации. «В настоящее время искусственный интеллект используется для повышения эффективности различных процессов в здравоохранении. Полагаю, что во время работы конгресса будут затронуты темы по внедрению искусственного интеллекта. Уверен, что опыт специалистов из братской Турции в этой области вызовет большой интерес у участников мероприятия», - заключил министр.
Также в рамках «IX Конгресса Тюркского медицинского мира» состоялась двусторонняя встреча министров здравоохранения Азербайджана и Турции. На встрече стороны обменялись мнениями об успешном сотрудничестве в сфере здравоохранения и о совместных проектах. Было отмечено, что обмен идеями и опытом, связанным с применением искусственного интеллекта в сфере медицины, создаст возможности для открытия современных технологических разработок.
В рамках мероприятия, министру здравоохранения Азербайджана Теймуру Мусаеву была вручена награда “Əziz Sancar Elm, Xidmət və Təşviq” за достижения в области здравоохранения.
Конгресс, продолжит свою работу дискуссиями и презентациями на различные темы в рамках панельных сессий и завершится 22 октября.