Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri İstanbulda keçirilən “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nda çıxış edib
İstanbul şəhərində Türkiyə Respublikası Prezidentinin himayəçiliyi ilə “Türkiyə Yüzilliyi” çərçivəsində “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı” öz işinə başlayıb.
Qurultayda türk dövlətləri ilə yanaşı, müxtəlif qitələrdən olan rəsmi nümayəndə heyətləri və səhiyyə sahəsində tanınmış elm adamları iştirak edib.
Tədbirin başlıca məqsədi müasir dövrdə səhiyyə sahəsində baş verən yeniliklər, mütərəqqi yanaşmalar, innovativ texnoloji həllərin, xüsusilə də süni intellektin tətbiqi ətrafında fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır.
Qurultayın açılış mərasimində Türkiyə Respublikası Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın tədbir iştirakçılarına videomüraciəti təqdim olunub. Türkiyə Prezidenti Qurultay iştirakçılarını salamlayaraq, bu ilki tədbirin türk dövlətlərinin səhiyyə sisteminin müasir əsaslarla inkişafında geniş imkanlar yaradacağına əmin olduğunu bildirib və qurultayın işinə uğurlar arzulayıb.
Qurultayda çıxış edən Türkiyənin Sağlamlıq İnstitutları Başkanlığının sədri Prof. Dr. Erhan Akdoğan ilk olaraq Türkiyə Respublikasının yaranmasının 100 illiyi münasibəti ilə təbriklərini çatdırıb. O, qeyd edib ki, “Türk Tibb Dünyası Qurultayı” tibb elminin inkişafı, nailiyyətlər, ixtiralar, yeni müalicə üsullarının tətbiqi sahəsində fikir mübadiləsinin aparılması, teoretik və praktiki təcrübələrin bölüşməsi üçün geniş imkanlar yaradır.
Azərbaycan nümayəndə heyətini və tədbir iştirakçılarını salamlayan Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca isə öz çıxışında, “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nın ölkə başçısının himayəsi altında önəmli bir tarixdə, Türkiyə Cümhuriyyətinin qurulmasının 100 illiyi çərçivəsində keçirildiyini vurğulayıb. Nazir qurultayın bu ilki mövzusunun “Səhiyyədə Süni İntellekt” olduğunu bildirib. Fahrettin Koca qeyd edib ki, tibdə əldə edilən son nailiyyətlər, yeni texnoloji həllər, rəqəmsallaşma, innovasiyalar sahəsində aparılacaq müzakirə və təcrübə mübadilələri gələcək fəaliyyət prinsiplərinə, eyni zamanda əməkdaşlıq prioritetlərinə önəmli töhfə verəcək. Həmçinin, Türkiyənin səhiyyə naziri “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nın səhiyyə sahəsindəki çoxşaxəli istiqamətdə əlaqələrin daha da inkişafı, bilik və təcrübələrin qarşılıqlı olaraq bölüşməsi üçün əvəzsiz fürsət yaradacağını vurğulayıb.
“IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nda çıxış edən Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev bu il Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 - cü ildönümü münasibəti ilə nazirlik adından bütün Türk qardaşlarımızı təbrik edib: “Bu il tək millət 2 dövlət anlayışı ilə acımızın, sevincimizin bir olduğu Türkiyə Cümhuriyyətinin 100-cü ildönümüdür. Əminəm ki, Türkiyə – Azərbaycan qardaşlığı neçə yüzilliklərə daha da güclənərək bərabər çatacaqdır. 2023-cü il həm də, Azərbaycan Respublikası üçün əlamətdar ildir. İki qardaş ölkə arasındakı qardaşlıq bağlarının möhkəmlənməsində tarixi və misilsiz xidmətləri olan dahi siyasi xadim, müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyidir”.
“IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı”nın əhəmiyyətindən danışan Teymur Musayev bildirib ki, müxtəlif ölkələrin səhiyyə nazirlərinin və elm adamlarının iştirakı ilə yaradılan bu platforma nəinki Türk Dövlətləri Təşkilatında təmsil olunan ölkələrin tibb mütəxəssisləri ilə, eyni zamanda digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən türksoylu peşəkarlarla əlaqələr qurmaq, onların təcrübələri ilə tanış olmaq və gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müəyyən etmək üçün möhkəm əsaslar yaradıb: “Bu strateji və gələcəyə yönəlmiş addımların nəticəsidir ki, bugünkü tədbirdə müxtəlif qitələrdən olan nümayəndə heyətləri iştirak edir və qurultay biliklərin mübadiləsi üzrə beynəlxalq platformaya çevrilib”.
Bir neçə gün bundan öncə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyinin 20 illik dövrü ölkəmizdə böyük qürur və sevinc hissi ilə qeyd edildiyi bildirilib. “15 oktyabr 2023-cü il tarixdə üçrəngli bayrağımız cənab Prezidentin siyasi iradəsi sayəsində bütün ölkə ərazisində dalğalanmağa başladı və Respublikamızın suverenliyi tam bərpa olundu. 30 illik işğal dövründən sonra azad olunmuş ərazilərin sürətli şəkildə ölkənin bütün sektorlarına inteqrasiyası başlanıb. Bu prosesdə müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqi mühüm rol oynayır”, – deyə nazir vurğulayıb.
Teymur Musayev müasir səhiyyə sistemlərinin dinamik inkişafını təmin edən əsas amilin səhiyyənin rəqəmsallaşması olduğunu, texnoloji inkişaf və tibbi biliklərin kəşfi nəticəsində hazırda qlobal səhiyyə sektorunun transformasiya dövrünü yaşadığını da qeyd edib. “Hazırda səhiyyədə müxtəlif proseslərdə effektivliyi artırmaq üçün süni intellektdən istifadə olunur. Qurultayın süni intellekt sahəsində müxtəlif mövzulara toxunacağına və Türkiyə Respublikasının bu sahədəki təcrübəsinin iştirakçılarda böyük maraq yaradacağına inanıram”, – deyə nazir fikrini tamamlayıb.
Daha sonra, “IX Türk Tibb Dünyası Qurultayı” çərçivəsində Azərbaycan və Türkiyə səhiyyə nazirləri arasında iki tərəfli görüş də keçirilib. Tərəflər Azərbaycan ilə Türkiyə arasında qardaşlıq münasibətləri, səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq, həmçinin birgə layihələr ətrafında səmərəli fikir mübadiləsi aparıblar. Qeyd edilib ki, qurultayın bu ilki mövzusu olan səhiyyə sahəsində süni intellektin tətbiqi ilə bağlı fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması müasir texnoloji inkişaf və tibbi biliklərin kəşfinə, rəqəmsal həllərin tətbiqinə geniş imkanlar yaradacaq.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayevə “Əziz Sancar elm, xidmət və təşviq” mükafatı təqdim olunub.
Oktyabrın 22-ə yekunlaşacaq qurultay panel sessiyalarda müxtəlif mövzular ətrafında müzakirələr və təqdimatlarla davam edəcək.

The Health Minister of Azerbaijan Republic made a speech at the “lX Turkic Medical World Congress” held in Istanbul
Under the auspices of the President of the Turkiye Republic, the “lX Turkic Medical World Congress” has started within the framework of the “Turkey Centenary” in Istanbul.
Besides Turkic states, official delegations from different continents and well-known scientists in the health sphere took part in the congress.
The main purpose of the event is to exchange ideas and experiences related to innovations, progressive approaches, and innovative technological solutions, especially in the application of artificial intelligence in the field of healthcare in the modern world.
At the opening ceremony of the Congress, a video recording was introduced by the President of the Republic of Turkiye, Recep Tayyip Erdogan, to the event participants. Welcoming the participants of the Congress, the President of Turkiye expressed confidence that the event would open up new opportunities for the development of the healthcare system of the Turkish state and wished success to the participants of the Congress.
Speaking at the Congress, the chairman of the Turkish Institute of Health, Prof. Dr. Erhan Akdogan, first conveyed his congratulations on the occasion of the 100th anniversary of Turkiye’s Republic establishment. He noted that the “Turkic Medical World Congress” creates wide opportunities for medical science development, achievements, inventions, ideas exchange and sharing of theoretical and practical experiences in the field of application of new treatment methods.
Welcoming the delegation of Azerbaijan and event participants, the Health Minister of Turkiye Fahrettin Koca emphasized in his speech that the “lX Turkic Medical World Congress” was held under the head of the country’s auspices on an important date, within the framework of the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Turkiye. The Minister said that this year’s topic of the congress is “Artificial Intelligence in Health”. Fahrettin Koca noted that the discussion and experience exchange about recent achievements in medicine, new technological solutions, digitization and innovations will make an important contribution to the principles of future activities, as well as cooperation priorities. Also, the Health Minister of Turkiye spotlighted that the “lX Turkic Medical World Congress” will create an invaluable opportunity for the further development of relations in the health sector.
Speaking at the “lX Turkic Medical World Congress”, the Health Minister of the Republic of Azerabaijan, Teymur Musayev, congratulated our Turkish brothers on behalf of the Ministry on the 100th anniversary of the Republic of Turkiye: “This year is the 100th anniversary of the Republic of Turkiye, with which our pain and joy are united by the concept of one nation two states. I am sure that the Turkish-Azerbaijani brotherhood will become even stronger over centuries. 2023 is a significant year also for Azerbaijan. It is the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev, the architect and founder of modern Azerbaijan, a wise political figure with historical and incomparable services in strengthening the bonds of fraternity between two brotherly countries”.
Speaking about the importance of the “lX Turkic Medical World Congress”, Teymur Musayev said that the platform which was created with the participation of Health Ministers and scientists of various countries, not only establishes relations between medical specialists of the countries represented in the Organization of Turkic States but also with Turkic professionals operating in other countries. Moreover, “lX Turkic Medical World Congress” created a solid basis for getting to know their experiences and identifying opportunities for future cooperation: “As a result of these strategic and forward-looking steps, delegations from different continents are participating in today’s event, and the congress has become an international platform for knowledge exchange”.
A few days ago, it was noted that the 20-year period of the leadership of the Republic of Azerbaijan President Mr. Ilham Aliyev to Azerbaijan was celebrated with great pride and joy in our country. “On October 15, 2023, thanks to the political will of Mr. President, our flag began to wave all over the country, and the sovereignty of our Republic was fully restored. After a 30-year occupation period, the liberated areas were rapidly integrated into all sectors of the country. Application of modern information technologies plays an important role in this process”, the Minister emphasized.
Teymur Musayev noted that the main factor that ensures the dynamic development of modern healthcare systems is the digitalization of it. So, as a result of technological breakthrough and the discovery of medical knowledge, the global healthcare sector is currently experiencing a period of transformation. “Artificial intelligence is now being used to increase efficiency in various processes in healthcare. I believe that the congress will address various topics in the realm of artificial intelligence, and the experience of the Republic of Turkiye in this sphere will create great interest among the participants”, the Minister concluded.
Later, a bilateral meeting was held between the Health Minister of Azerbaijan and Turkiye within the framework of the “lX Turkic Medical World Congress”. The parties effectively exchanged views on fraternal relations between Azerbaijan and Turkiye, cooperation in the health realm, as well as joint projects. It was noted that the exchange of ideas and experiences related to the application of artificial intelligence, which is the topic of this year’s congress, will create ample opportunities for the discovery of modern technological development and medical knowledge.
As a part of the event, the Minister of Health of Azerbaijan, Teymur Musayev, was awarded the “Aziz Sancar Science, Service and Incentive” award for achievement in the healthcare realm.
The congress, which will end on October 22, will continue with discussions and presentations on various topics in panel sessions.