Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin MƏLUMATI
Koronavirusun Omikron ştamına yoluxan şəxslərin səhhətində ağırlaşma halları müşahidə olunmur.
Məlum olduğu kimi, ölkə xaricindən gələn şəxslərdən götürülmüş nümunələrdən 12-sində SARS-CoV-2 21K Omikron variantı aşkarlanıb.
Hazırda həmin şəxslərin vəziyyəti stabildir, evdə müşahidə altındadırlar. Sözügedən ştama yoluxmuş 12 nəfərin 8-indən götürülmüş təkrar test nümunələri mənfi nəticələnib və bu barədə məlumat “e-tabib” sistemində yer alıb.
Epidemioloji vəziyyətin nəzarətdə saxlanılması üçün virusunun genetik variantlarına dair mütəmadi analizlər aparılır.
Xatırladırıq ki, əhalinin vaksinasiyada aktiv iştirakı nəticəsində Azərbaycanda epidemioloji vəziyyətin sabit qalmasına nail olunub.
Bu səbəbdən səhiyyə qurumları vətəndaşlarımızı yayılan yeni ştamnan qorunmaq üçün ikinci dozadan və yaxud xəstəliyə yoluxub sağaldıqdan 6 ay sonra qoruyucu immunitetin səviyyəsinin azalmasını nəzərə alaraq, bədənin anticisimlərini yenidən yüksək səviyyəyə çatdırmaq üçün gücləndirici (buster) doza ilə peyvəndləməyə çağırır.
Vaksinasiya ilə yanaşı, xüsusi karantin rejiminin qaydalarına da riayət olunmalıdır. Fiziki məsafənin saxlanılması, maskalardan istifadə və əl təmizliyi kimi qaydalar, virusun mutasiyasından asılı olmayaraq xəstəlikdən qorunmağın və normal həyata qayıtmağın yeganə yoludur.

Осложнений у людей, инфицированных штаммом коронавируса «омикрон», не наблюдается.
Как уже сообщалось, в 12 образцах, взятых у прибывших из-за рубежа в Азербайджан лиц, был обнаружен омикрон-штамм SARS-CoV-2 21C.
В настоящее время состояние этих лиц стабильное, они находятся под домашним наблюдением. Повторные пробы, взятые у 8 из 12 инфицированных этим штаммом, дали отрицательный результат, и информация об этом доступна в системе «e-Təbib».
Для контроля за эпидемиологической ситуацией проводятся регулярные анализы генетических мутаций вируса.
Напомним, что в результате активного участия населения в процессе вакцинации в Азербайджане удалось достичь стабильной эпидемиологической ситуации.
По этой причине органы здравоохранения призывают граждан вакцинироваться бустерной дозой для повышения уровня антител в организме, защиты от распространения нового штамма с учетом снижения уровня защитного иммунитета после второй дозы или через 6 месяцев после выздоровления от болезни.
Помимо вакцинации, необходимо соблюдать правила особого карантинного режима. Такие правила, как соблюдение физической дистанции, использование масок и гигиена рук – единственные способы защититься от болезней и вернуться к нормальной жизни, независимо от варианта вируса.