İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyasının (ICIEC) baş icraçı direktoru Ussama Kayssinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində Səhiyyə Nazirliyində görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ötən dövrdə İslam İnkişaf Bankı Qrupuna daxil olan ICIEC ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişafından məmnunluğunu ifadə edib.
Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu”nun imzalandığını qeyd edən səhiyyə naziri bildirib ki, bu sənəd dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində fəaliyyətin həyata keçirilməsinin təşkilati, hüquqi və iqtisadi əsaslarını müəyyən edir.
Teymur Musayev ölkəmizdə səhiyyə sektorunda dövlət-özəl tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların yaradıldığını xüsusilə vurğulayıb. “Azərbaycanda səhiyyə sektoruna əlavə investisiyaların cəlb olunması və nəticə etibarı ilə göstərilən xidmətlərin genişləndirilməsi və keyfiyətinin artırılması məqsədilə dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində mühüm işlər görülür”, - Azərbaycanın səhiyyə naziri qeyd edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Ussama Kayssi ölkəmizin cari ilin yanvarından ICIEC-ə üzv olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, ICIEC dayanıqlı iqtisadi artıma və yüksək sosial rifaha nail olmaqla Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər olan dövr üçün milli sosial-iqtisadi inkişaf prioritetlərini dəstəkləyir. Eyni zamanda, İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası Azərbaycan hökuməti ilə birgə digər sahələrlə yanaşı, səhiyyədə də iqtisadi və sosial infrastruktur layihələrin dəstəkləməsi və maliyyə çıxışının yaxşılaşdırması üçün özəl sektorla sıx əməkdaşlığa hazır olduqlarını qeyd edib.
Görüş zamanı “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”dən irəli gələn strateji hədəflər, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə reallaşdırılan layihələr və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией Исламской корпорации по страхованию инвестиций и экспортных кредитов (ICIEC) во главе с главным исполнительным директором Уссамой Кайсси.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев выразил удовлетворение развитием сотрудничества между Азербайджаном и входящей в группу Исламского банка развития ICIEC.
«Закон Азербайджанской Республики о государственно-частном партнерстве, подписанный Президентом Ильхамом Алиевым, определяет организационно-правовые и экономические основы осуществления деятельности в сфере государственно-частного партнерства», - отметил Теймур Мусаев.
Министр особо подчеркнул, что в нашей стране созданы благоприятные условия для развития государственно-частного партнерства в области здравоохранения. «В Азербайджане в сфере государственно-частного партнерства ведется важная работа с целью привлечения частных инвестиций в сектор здравоохранения и, как следствие, расширения и повышения качества предоставляемых услуг», - добавил Теймур Мусаев.
Выразив благодарность за теплый прием, Уссама Кайсси подчеркнул, что с января текущего года Азербайджан является членом ICIEC. По его словам, ICIEC поддерживает национальные приоритеты социально-экономического развития Азербайджана на период до 2030 года путем достижения устойчивого экономического роста и высокого социального благосостояния. Было также отмечено, что Исламская корпорация по страхованию инвестиций и экспортных кредитов совместно с правительством Азербайджана готова к тесному сотрудничеству с частным сектором для поддержки проектов экономической и социальной инфраструктуры и улучшения доступа к финансированию многих сфер, в том числе здравоохранения.
В ходе встречи состоялся широкий обмен мнениями, были обсуждены стратегические цели, вытекающие из «Национальных приоритетов социально-экономического развития: Азербайджан 2030», проекты, реализуемые на освобожденных от оккупации территориях, и многие другие вопросы, представляющие взаимный интерес.