Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Kubanın ictimai səhiyyə nazirinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Kubanın ictimai səhiyyə naziri Xose Anxel Portal Mirandanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə həmçinin Kuba Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Karlos Enrike Valdes de la Konsepsyon da iştirak edib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, səhiyyə və tibb elmi sahəsində də əməkdaşlığın nümunəvi olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, 2020-ci ildə COVID-19 infeksiyasının geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətindəki tədbirlər çərçivəsində kubalı mütəxəssislərdən ibarət həkim briqadaların ölkəmizə gəlməsi buna bariz nümunədir: “Bu addım Azərbaycan və Kuba arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir”.
Teymur Musayev öz çıxışında Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi fəaliyyətini də qeyd edib: “Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində bir sıra qlobal təşəbbüslərlə çıxış edib. Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Qoşulmama Hərəkatının sədri İlham Əliyevin təşəbbüsü əsasında peyvəndlərə bərabər və universal çıxışın təmin edilməsinə dair qətnamə BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası tərəfindən qəbul edilib”.
Öz növbəsində Anhel Portal Miranda çıxışında Azərbaycan və Kuba arasında bir çox sahələrdə sıx əlaqələrin mövcudluğunu vurğulayıb: “Sizin də qeyd etdiyiniz kimi, COVID-19 pandemiyası zamanı Kubadan həkim briqadalarının Azərbaycana gəlməsi bu münasibətlərin əyani göstəricisidir. İnanıram ki, əlaqələrimiz bundan sonra da inkişaf edəcək".
Sonda Kubanın ictimai səhiyyə naziri bütün sahələrdə olduğu kimi səhiyyə sahəsində də dinamik əməkdaşlığın vacibliyini bildirib.
Görüşdə Azərbaycanla Kuba arasında farmasevtika sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin yeni perspektivləri, eyni zamanda milli səhiyyə müəssisələri tərəfindən təcrübə mübadiləsi barədə faydalı müzakirələr aparılıb. Həmçinin tərəflər gələcəkdə Azərbaycan-Kuba dostluq klinikasının açılmasını müzakirə ediblər.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с министром общественного здравоохранения Кубы
В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с делегацией во главе с министром общественного здравоохранения Кубы Хосе Анхелем Порталом Мирандой. Во встрече также принял участие чрезвычайный и полномочный посол Республики Куба в нашей стране Карлос Энрике Вальдес де ла Консепсьон.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что межгосударственное сотрудничество в области здравоохранения и медицинской науки, как и во всех сферах, является образцовым: «В 2020 году прибытие бригады кубинских специалистов в нашу страну в рамках мероприятий, направленных на предотвращение широкого распространения инфекции COVID-19, является показателем солидарности, который внес весомый вклад в дальнейшее укрепление отношений между Азербайджаном и Кубой».
В своей речи министр отметил деятельность Азербайджана в качестве страны-председателя Движения неприсоединения: «В качестве страны-председателя Движения неприсоединения Азербайджан выдвинул ряд глобальных инициатив. Так, по инициативе Президента Азербайджанской Республики, председателя Движения неприсоединения Ильхама Алиева в Совете ООН по правам человека была принята резолюция об обеспечении равного и всеобщего доступа к вакцинам».
В завершение Теймур Мусаев выразил надежду на дальнейшее успешное продолжение сотрудничества между министерствами здравоохранения двух стран.
В свою очередь Хосе Анхель Портал Миранда отметил, что между Азербайджаном и Кубой существуют тесные связи во многих сферах: «Как Вы уже отметили, прибытие в период пандемии COVID-19 из Кубы в Азербайджан бригады врачей является наглядным показателем этих отношений. Верю, что наши связи будут развиваться и впредь».
Глава Министерства общественного здравоохранения Кубы также подчеркнул важность динамичного сотрудничества в области здравоохранения и медицинской науки.
В ходе встречи были обсуждены новые перспективы развития и укрепления азербайджано-кубинского сотрудничества в сфере фарминдустрии, а также обмен опытом между национальными институтами общественного здравоохранения. Помимо этого, стороны обсудили открытие в будущем Клиники азербайджано-кубинской дружбы.