Azərbaycan Səhiyyə Nazirliyində Qvineya-Bisaunun xarici işlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və xaricdəki icmalar naziri ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində Qvineya-Bisau Respublikasının xarici işlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və xaricdəki icmalar naziri Karlos Pinto Pereiranın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Görüşdə, həmçinin Qvineya-Bisaunun ətraf mühit naziri Viriato Kassama və digər rəsmilər iştirak ediblər.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunaraq, tibb sahəsində də əlaqələrin inkişafının vacibliyini vurğulayıb. Nazirin sözlərinə görə, bu istiqamətdə əməkdaşlıq beynəlxalq müstəvidə - Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində həyata keçirilir.
Öz növbəsində Karlos Pinto Pereira Qvineya-Bisaunun Azərbaycanla əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verdiyini bildirib: “Ölkələrimiz arasında 1992-ci ildən etibarən diplomatik əlaqələr qurulub. Bu müddət ərzində Qvineya-Bisau və Azərbaycan dövlətlərinin qarşılıqlı münasibətləri müsbət dinamika ilə inkişaf edir”.
Görüşdə, həmçinin Qvineya-Bisaudan olan tibb sahəsi üzrə mütəxəssislərin hazırlanmasına dəstək verilməsi və maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

В Министерстве здравоохранения Азербайджана состоялась встреча с министром иностранных дел, международного сотрудничества и сообществ Гвинеи-Бисау
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с делегацией во главе с министром иностранных дел, международного сотрудничества и сообществ Республики Гвинеи-Бисау Карлосом Пинту Перейрой. Во встрече также принял участие министр окружающей среды Гвинея-Бисау Вириато Кассама и другие официальные лица.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил наличие больших возможностей для расширения сотрудничества между нашими странами в области здравоохранения. Теймур Мусаев отметил, что взаимодействие в этой сфере осуществляется на международном уровне – в рамках Движения неприсоединения и Организации исламского сотрудничества.
В свою очередь, Карлос Пинту Перейра, подчеркнув, что дипломатические отношения между нашими странами были установлены в 1992 году, отметил, что за этот период сотрудничество между Гвинея-Бисау и Азербайджаном развивается по нарастающей.
На встрече также состоялся обмен мнениями по оказанию поддержки для обучения специалистов в области медицины из Гвинеи-Бисау и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.