Azərbaycan Tibb Universiteti tələbələrinin “Məzun günü” keçirilib
Təntənəli mərasimdə tanınmış ictimai-siyasi xadimlər, səhiyyə işçiləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
İlk olaraq Dövlət Himni səsləndirilib.
Təbrik nitqi ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev “Məzun günü”nün gələcəyin həkimlərinin yaddaşında gözəl bir gün kimi qalacağını bildirib: “Bu gün bizim üçün də əlamətdar gündür. Səhiyyəmiz Azərbaycanın sağlam gələcəyi naminə şərəfli missiyaya qoşulacaq yeni bacarıqlı gənclərlə, yaradıcı qüvvələrlə zənginləşir”.
Nazir Azərbaycanda səhiyyə sahəsindəki problemlərinə həmişə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirildiyini xatırladaraq deyib: “Müasir Azərbaycan cəmiyyətinin digər sahələrində olduğu kimi, səhiyyənin də inkişafı ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev əhalinin sağlamlığının qorunmasını ölkə siyasətində ən prioritet məsələlərdən biri hesab edirdi. Bu gün ulu öndərin davamçısı olan Prezident İlham Əliyev də respublikamızın sosial-mədəni həyatını hər zaman diqqətdə saxlayır. İxtisasca həkim olan Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın tibb təhsilinin inkişafına göstərdiyi diqqət və qayğısı da əvəzsizdir”.
“Son illərdə ATU-nun xarici ölkələrin qabaqcıl təhsil müəssisələri ilə beynəlxalq əlaqələri genişlənməkdədir. Bu, Tibb Universitetində yüksək səviyyəli tədris sisteminin tətbiqini, tələbə və müəllim mübadiləsini mümkün edib, eyni zamanda müəllim və tələbələrin beynəlxalq elmi-təcrübi müzakirələrdə iştirakını genişləndirib. Bütün görülmüş işlərin nəticəsində Azərbaycan səhiyyəsi tarixində ilk dəfə olaraq ATU-nun tədris proqramları beynəlxalq akkreditasiyadan keçib. Əminəm ki, Sizlər hər bir vətəndaşımız üçün sağlam və uzunömürlü həyatın təmin edilməsində bələdçilik edən işıq olacaqsınız ”, - deyə səhiyyə naziri məzunları təbrik edib.
Universitetin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli gələcəyin həkimlərinə karyeralarında uğurlar diləyərək ATU-nun məzunu adını hər yerdə uca tutmağı arzulayıb. “Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanda həkim və müəllimlərin rolunu yüksək qiymətləndirib. Ümummilli liderin layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyev fərqlənən tələbələrə daim diqqət və qayğı göstərir. Yüksək ballarla Universitetimizə qəbul olunan tələbələrin Prezident təqaüdü ilə mükafatlandırılması bunun bariz nümunəsidir”, - deyə G.Gəraybəyli bildirdi.
Rektor tədbir iştirakçılatrına ATU-nun fəaliyyəti, son illər tədris prosesində aparılan islahatlar, tətbiq edilən yeniliklər barədə də məlumat verib. Qeyd olunub ki, bu il Azərbaycan Tibb Universitetini 1231 nəfər bitirir. Onlardan 335 nəfəri I müalicə-profilaktika, 332 – II müalicə-profilaktika, 280 - Stomatologiya, 125 - Əczaçılıq, 70 - İctimai səhiyyə, 76 nəfəri isə ATU-nun hərbi-tibb fakültələrini bitirib. Builki məzunlar arasında 13 nəfər hərbi-feldşer də var. Məzunların 319 nəfəri xarici ölkə vətəndaşıdır. Eyni zamanda, 88 məzun ATU-nu fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Fərqlənmə diplomuna layiq görülən məzunların hamısı Azərbaycan vətəndaşıdır.
Tədbirdə təhsilini əla qiymətlərlə başa vuran məzunlara və Azərbaycan Tibb Universitetinin ictimai həyatında fəal iştirak edən gənclərə fəxri fərmanlar təqdim olunub. Diplomları səhiyyə naziri Teymur Musayev və ATU-nun rektoru Gəray Gəraybəyli təqdim ediblər.
Daha sonra ATU-nun professor-müəllim heyəti və valideynlər məzunları təbrik edərək, onlara gələcək peşə fəaliyyətlərində həkim adının müqəddəsliyini doğruldacaqlarına inandıqlarını söyləyiblər.
Tədbir tanınmış sənət adamlarının çıxışı ilə davam edib. ATU-nun tələbələri də sənətçilərlə eyni səhnəni bölüşüblər. Universitetin hərbi fakültəsinin tələbələri vətənpərvərlik ruhunda mahnılar ifa ediblər.

«День выпускника» Азербайджанского медицинского университета
В торжественной церемонии участвовали видные общественно-политические деятели, работники здравоохранения и другие гости.
В начале мероприятия прозвучал Государственный гимн Азербайджана.
В своей поздравительной речи министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что «День выпускника» навсегда останется в памяти будущих врачей: «Сегодня и для нас знаменательный день. Отечественное здравоохранение пополняется молодыми талантливыми кадрами, которые присоединятся к славной миссии во имя здорового будущего нашей страны».
Подчеркнув, что государство уделяет особое внимание решению проблем в области здравоохранения, министр сказал: «Развитие здравоохранения в независимом Азербайджане напрямую связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Общенациональный лидер считал вопрос охраны здоровья населения одним из главных приоритетов государственной политики. Стратегия развития, намеченная Гейдаром Алиевым, успешно продолжается его достойным политическим преемником Президентом Ильхамом Алиевым. Глава государства всегда уделяет особое внимание общественно-культурной жизни нашей республики. Одним из примеров, доказывающих успешность социальной политики, является развитие здравоохранения. Также в развитии азербайджанского здравоохранения неоценима роль Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой».
Далее министр отметил, что в последние годы расширяются международные связи АМУ с ведущими учебными заведениями зарубежных стран. Так, принимаются соответствующие меры по совершенствованию учебной программы, в рамках сотрудничества со многими высшими медицинскими учреждениями зарубежных стран налажен обмен студентами и преподавателями. Помимо этого, специалисты университета на регулярной основе участвуют в международных научно-практических конференциях и вебинарах. В результате проделанной работы впервые в истории здравоохранения Азербайджана образовательные программы АМУ успешно прошли международную аккредитацию.
Ректор университета, профессор Герай Герайбейли пожелал выпускникам успехов в их дальнейшей работе. Отметив, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда проявлял особое внимание и заботу об азербайджанской науке и образовании, о работниках этой сферы, в частности, о врачах, Г.Герайбейли подчеркнул, что глава государства является достойным преемником и продолжателем мудрой политики и дел Общенационального лидера: «Присуждение Президентской стипендии студентам, поступившим в наш университет с высокими баллами, - яркий тому пример», - добавил он.
В своем выступлении ректор также предоставил информацию о том, что в 2021/2022 учебном году АМУ окончили 1231 студент. 335 из них - студенты I лечебно-профилактического факультета, 332 - II лечебно-профилактического, 280 – стоматологического, 125 – фармацевтического и 76 студенты военно-медицинского факультета. Помимо этого, факультет общественного здравоохранения окончили 70 студентов и 13 выпускников учились на военного фельдшера. 319 выпускников являются гражданами зарубежных стран. 88 выпускников завершили учебу с дипломами с отличием, и все они граждане Азербайджана.
На мероприятии выпускникам, окончившим вуз с максимально высокими баллами, были вручены дипломы с отличием. Дипломы вручили министр здравоохранения Теймур Мусаев и ректор АМУ Герай Герайбейли.
Затем выпускники дали клятву Гиппократа. Они также поблагодарили профессорско-преподавательский состав вуза.