Azərbaycanın nümayəndə heyəti ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 75-ci sessiyasında iştirak edir - Səhiyyə naziri qurumun Daimi Komitəsinə üzv seçilib
Danimarkanın paytaxtı Kopenhagen şəhərində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa Regional Komitəsinin 75-ci sessiyası keçirilir.
Sessiyada ÜST-nin Avropa regionunda ali idarəetmə orqanı olan Regional Komitənin 53 üzv dövlətinin səhiyyə nazirləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və digər rəsmilər iştirak edirlər. Azərbaycan Respublikası tədbirdə səhiyyə naziri Teymur Musayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Tədbirin açılışında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus qlobal səhiyyənin cari problemlərini qeyd edərək, Təşkilat tərəfindən bu çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirilən işlər haqqında məlumat verib.
Öz növbəsində ÜST-nin Avropa üzrə regional direktoru Hans Henri Klüge beynəlxalq qurumun ötən sessiyadan indiyədək gördüyü işlərə dair məlumat verib.
Ardınca ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin sessiyasının gündəliyi müzakirəyə təqdim edilib. Sessiyanın gündəliyi ÜST-nin növbəti beşillik “Avropa İş Proqramı 2026–2030”, idarəetmə orqanlarına seçkilər və strateji səhiyyə təşəbbüslərinin təsdiqi kimi mühüm məsələləri əhatə edir.
Daha sonra Regional Komitənin üzv dövlətlərinin səhiyyə nazirləri və digər rəsmilər çıxış ediblər.
Sessiyada çıxış edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, Səhiyyə Nazirliyi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Bürosunun gələcəyin sağlamlıq sistemini formalaşdırmaq məqsədilə təşəbbüslərini və üzv dövlətlərin milli səhiyyə sistemlərininin transformasiyasının dəstəklədiyini yüksək qiymətləndirir: “Avropa İş Proqramında müəyyən edilmiş üç əsas prioritet Azərbaycanın milli səhiyyə sisteminin gələcək istiqamətləri ilə uyğundur”.
Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanda son illər milli səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi, insan kapitalının inkişafı və səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyü diqqətə çatdırılıb: “Vətəndaşların sağlamlıq və sosial rifahının yüksəldilməsi Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasinin əsas prioritetlərindən biri kimi müəyyən edilib. Vətəndaşların uzunömürlülüyünün artmasını nəzərə alaraq, sağlamlıq prioritet məsələ olaraq qalmalıdır”.
Müasir zamanda süni intellektin, iri həcmli məlumatların və rəqəmsal həllərin səhiyyə xidmətlərinin inkişafında mühüm rol oynadığını bildirən Teymur Musayev deyib: “Bu texnologiyaların potensialını tam şəkildə istifadə etmək üçün süni intellektin qanunvericilik çərçivələrinə daxil edilməsi, onun məsuliyyətli və etik istifadəsi vacib məsələdir. Bununla belə, rəqəmsal alətlər insan əməyini əvəz etməməli, əksinə fəaliyyətlərdə tamamlayıcı rol oynamalıdır”.
Tədbirdə Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev 2025–2028-ci illər üçün ÜST-nin Avropa üzrə Regional Komitəsinin Daimi Komitəsinə (SCRC) üzv seçilib.
Azərbaycan nümayəndəsinin Komitəyə üzv seçilməsi ölkəmizin beynəlxalq səhiyyə siyasətində rolunun daha da güclənməsinə və ÜST-nin Avropa regionunda qəbul edilən qərarların formalaşmasında iştirakının təmin olunmasına şərait yaradacaq.
Həmçinin, ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 75-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib. İlk olaraq Teymur Musayevin ÜST-nin Avropa üzrə regional direktoru Hans Henri Klüge ilə görüşü baş tutub. Görüş zamanı nüfuzlu səhiyyə qurumları, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə yüksək səviyyəli əlaqələrin mövcudluğu xüsusi vurğulanıb.
İslandiyanın sabiq Baş naziri, ÜST-nin Pan-Avropa Səhiyyə və İqlim Komissiyasının sədri xanım Katrin Yakobsdottir ilə görüşdə ötən il COP29 kimi mötəbər tədbirin Azərbaycanda ən yüksək səviyyədə təşkil edildiyi bildirilib. Eyni zamanda, COP29 zamanı iqlimə yönəlmiş səhiyyə təşəbbüslərinə Azərbaycanın dəstəyi yüksək qiymətləndirilib.
Oktyabrın 30-u yekunlaşacaq tədbir panel sessiyalarda müxtəlif mövzular ətrafında müzakirələrlə davam edəcək.

Participation of the Azerbaijani Delegation in the 75th Session of the WHO Regional Committee for Europe - Minister of Health Elected to the Standing Committee of the Organization
The 75th session of the World Health Organization (WHO) Regional Committee for Europe is taking place in Copenhagen, the capital of Denmark.
The event brings together the health ministers of the 53 member states of the Regional Committee — the highest governing body of the WHO European Region — as well as representatives of international organizations and other officials. The Republic of Azerbaijan is represented at the session by a delegation led by Minister of Health Mr. Teymur Musayev.
At the opening ceremony, WHO Director-General Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus highlighted the current challenges facing global health and outlined the measures undertaken by the Organization to address these issues.
In turn, WHO Regional Director for Europe Dr. Hans Henri P. Kluge provided an overview of the Organization’s activities since the previous session.
The session’s agenda, which was subsequently presented for discussion, covers key topics such as the next five-year “European Programme of Work 2026–2030,” elections to the governing bodies, and the approval of strategic health initiatives.
During the session, health ministers and other senior officials from member states delivered their statements.
In his address, the head of the Azerbaijani delegation, Minister of Health Mr. Teymur Musayev, emphasized that the Ministry of Health of Azerbaijan highly values the initiatives of the WHO Regional Office for Europe aimed at shaping the health systems of the future and supports the transformation of national healthcare systems of member states.
“The three main priorities identified in the European Programme of Work are fully aligned with the future directions of Azerbaijan’s national healthcare system,” the Minister noted.
Mr. Musayev highlighted that under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan has in recent years implemented significant measures to strengthen the national healthcare system, enhance human capital, and advance the digitalization of healthcare.
“The improvement of citizens’ health and social well-being has been identified as one of the key priorities of the Republic of Azerbaijan’s socio-economic development strategy. Given the increase in life expectancy, health must remain a top priority,” he added.
Speaking about the impact of modern technologies, Mr. Musayev underlined the crucial role of artificial intelligence, big data, and digital solutions in the development of healthcare services.
“To fully harness the potential of these technologies, it is essential to integrate artificial intelligence within legislative frameworks and ensure its responsible and ethical use,” he stated. “However, digital tools should not serve as a substitute for human labor rather, they ought to assume a supportive and complementary role in professional activities”.
During the session, Azerbaijan’s Minister of Health, Mr. Teymur Musayev, was elected as a member of the Standing Committee of the WHO Regional Committee for Europe (SCRC) for the term 2025–2028.
The election of the Azerbaijani representative to the Committee will contribute to the further strengthening of the country’s role in international health policy and will facilitate its active participation in the decision-making processes within the WHO European Region.
Furthermore, within the framework of the 75th session of the WHO Regional Committee for Europe, the Minister of Health of the Republic of Azerbaijan held a series of bilateral meetings. The first meeting took place between Mr. Teymur Musayev and the WHO Regional Director for Europe, Dr. Hans Henri Kluge. During the discussions, special emphasis was placed on the existence of strong, high-level relations with leading international health organizations, including the World Health Organization.
In a meeting with the former Prime Minister of Iceland and Chair of the Pan European Commission on Climate and Health , Ms. Katrin Jakobsdottir, it was noted that the prestigious COP29 event had been successfully organized in Azerbaijan at the highest level in the previous year. Azerbaijan’s support for health initiatives addressing climate-related issues during COP29 was also highly commended.
The 75th session of the European Regional Committee continued its work with discussions on various topics and will conclude on October 30.