Azərbaycanın nümayəndə heyəti ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 75-ci sessiyasında iştirak edir - Səhiyyə naziri qurumun Daimi Komitəsinə üzv seçilib
Danimarkanın paytaxtı Kopenhagen şəhərində Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa Regional Komitəsinin 75-ci sessiyası keçirilir.
Sessiyada ÜST-nin Avropa regionunda ali idarəetmə orqanı olan Regional Komitənin 53 üzv dövlətinin səhiyyə nazirləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və digər rəsmilər iştirak edirlər. Azərbaycan Respublikası tədbirdə səhiyyə naziri Teymur Musayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.
Tədbirin açılışında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus qlobal səhiyyənin cari problemlərini qeyd edərək, Təşkilat tərəfindən bu çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirilən işlər haqqında məlumat verib.
Öz növbəsində ÜST-nin Avropa üzrə regional direktoru Hans Henri Klüge beynəlxalq qurumun ötən sessiyadan indiyədək gördüyü işlərə dair məlumat verib.
Ardınca ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin sessiyasının gündəliyi müzakirəyə təqdim edilib. Sessiyanın gündəliyi ÜST-nin növbəti beşillik “Avropa İş Proqramı 2026–2030”, idarəetmə orqanlarına seçkilər və strateji səhiyyə təşəbbüslərinin təsdiqi kimi mühüm məsələləri əhatə edir.
Daha sonra Regional Komitənin üzv dövlətlərinin səhiyyə nazirləri və digər rəsmilər çıxış ediblər.
Sessiyada çıxış edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, Səhiyyə Nazirliyi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Bürosunun gələcəyin sağlamlıq sistemini formalaşdırmaq məqsədilə təşəbbüslərini və üzv dövlətlərin milli səhiyyə sistemlərininin transformasiyasının dəstəklədiyini yüksək qiymətləndirir: “Avropa İş Proqramında müəyyən edilmiş üç əsas prioritet Azərbaycanın milli səhiyyə sisteminin gələcək istiqamətləri ilə uyğundur”.
Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanda son illər milli səhiyyə sisteminin gücləndirilməsi, insan kapitalının inkişafı və səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyü diqqətə çatdırılıb: “Vətəndaşların sağlamlıq və sosial rifahının yüksəldilməsi Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasinin əsas prioritetlərindən biri kimi müəyyən edilib. Vətəndaşların uzunömürlülüyünün artmasını nəzərə alaraq, sağlamlıq prioritet məsələ olaraq qalmalıdır”.
Müasir zamanda süni intellektin, iri həcmli məlumatların və rəqəmsal həllərin səhiyyə xidmətlərinin inkişafında mühüm rol oynadığını bildirən Teymur Musayev deyib: “Bu texnologiyaların potensialını tam şəkildə istifadə etmək üçün süni intellektin qanunvericilik çərçivələrinə daxil edilməsi, onun məsuliyyətli və etik istifadəsi vacib məsələdir. Bununla belə, rəqəmsal alətlər insan əməyini əvəz etməməli, əksinə fəaliyyətlərdə tamamlayıcı rol oynamalıdır”.
Tədbirdə Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev 2025–2028-ci illər üçün ÜST-nin Avropa üzrə Regional Komitəsinin Daimi Komitəsinə (SCRC) üzv seçilib.
Azərbaycan nümayəndəsinin Komitəyə üzv seçilməsi ölkəmizin beynəlxalq səhiyyə siyasətində rolunun daha da güclənməsinə və ÜST-nin Avropa regionunda qəbul edilən qərarların formalaşmasında iştirakının təmin olunmasına şərait yaradacaq.
Həmçinin, ÜST-nin Avropa Regional Komitəsinin 75-ci sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib. İlk olaraq Teymur Musayevin ÜST-nin Avropa üzrə regional direktoru Hans Henri Klüge ilə görüşü baş tutub. Görüş zamanı nüfuzlu səhiyyə qurumları, o cümlədən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə yüksək səviyyəli əlaqələrin mövcudluğu xüsusi vurğulanıb.
İslandiyanın sabiq Baş naziri, ÜST-nin Pan-Avropa Səhiyyə və İqlim Komissiyasının sədri xanım Katrin Yakobsdottir ilə görüşdə ötən il COP29 kimi mötəbər tədbirin Azərbaycanda ən yüksək səviyyədə təşkil edildiyi bildirilib. Eyni zamanda, COP29 zamanı iqlimə yönəlmiş səhiyyə təşəbbüslərinə Azərbaycanın dəstəyi yüksək qiymətləndirilib.
Oktyabrın 30-u yekunlaşacaq tədbir panel sessiyalarda müxtəlif mövzular ətrafında müzakirələrlə davam edəcək.

Делегация Азербайджана участвует в 75-й сессии Европейского регионального комитета ВОЗ - Министр здравоохранения избран членом Постоянного комитета организации
В Копенгагене проходит 75-я сессия Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
В свою очередь, директор Европейского регионального бюро (ЕРБ) Всемирной организации здравоохранения Ханс Генри Клюге выступил с докладом о работе ЕРБ, проведенной с момента последней сессии.
После на обсуждение была представлена повестка дня сессии Европейского регионального комитета ВОЗ. В повестку дня сессии включены такие ключевые вопросы, как рассмотрение и утверждение второй Европейской программы работы на 2026–2030 гг. (ЕПР-2), а также обсуждение ключевых стратегических направлений в области охраны здоровья и устойчивого развития.
Затем выступили официальные лица государств-членов ВОЗ в Европейском регионе.
Выступивший на сессии глава азербайджанской делегации, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что Министерство здравоохранения Азербайджана высоко ценит дальновидные инициативы Европейского регионального бюро ВОЗ, направленные на формирование будущего здравоохранения, а также всестороннюю поддержку, оказываемую государствам-членам в трансформации их национальных систем здравоохранения: «Три основные приоритета, определенные в Европейской программе работы, соответствуют будущим направлениям национальной системы здравоохранения Азербайджана».
Было доведено до внимания, что за последние годы под руководством Президента Ильхама Алиева в Азербайджане проделана огромная работа по укреплению национальной системы здравоохранения, развитию человеческого капитала и цифровизации здравоохранения: «Содействие здоровью и благополучию граждан определено как одна из ключевых приоритетов в рамках Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики. Учитывая, что продолжительность жизни продолжает расти, то здоровье должно оставаться приоритетом».
Отметив, что сегодня искусственный интеллект, большие данные и цифровые решения играют ключевую роль в улучшении медицинских услуг, Теймур Мусаев сказал: «С целью максимальной реализации потенциала этих технологий необходимо включить ИИ в законодательные рамки, обеспечивая его ответственное и этичное применение. При этом цифровые инструменты не должны заменять человеческий труд, а скорее играть вспомогательную, дополнительную роль в их деятельности».
В рамках сессии министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев был избран членом Постоянного комитета Европейского регионального комитета (SCRC) ВОЗ на период 2025–2028 годов.
Избрание министра здравоохранения членом Постоянного комитета свидетельствует о признании достижений Азербайджана в сфере здравоохранения и позволит нашей стране внести более значимый вклад в формирование политики ВОЗ на уровне Европейского региона.
В рамках 75-й сессии Европейского регионального комитета ВОЗ министр здравоохранения Азербайджана провел ряд двухсторонних встреч. Так, состоялась встреча Теймура Мусаева с директором Европейского регионального бюро ВОЗ Ханс Генри Клюге. Было подчеркнуто наличие эффективных взаимоотношений нашей страны с международными организациями здравоохранения, в том числе с ВОЗ.
Также состоялась встреча с бывшим премьер-министром Исландии, председателем Общеевропейской комиссии по климату и здоровью ВОЗ (PECCH) Катрин Якобсдоттир. Глава PECCH отметила, что в прошлом году в Азербайджане на самом высоком уровне было организовано глобальное международное мероприятие - COP29. В то же время была высоко оценена поддержка поддержку Азербайджаном инициатив по климату в области здравоохранения на COP29.
75-я сессия Европейского регионального комитета продолжила свою работу дискуссиями на различные темы и завершится 30-го октября.