Azərbaycanın sədrliyi ilə Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinin videokonfrans formatında növbəti görüşü keçirilib
Mayın 18-də Azərbaycan Respublikasının sədrliyi ilə Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinin videokonfrans formatında növbəti görüşü keçirilib.
Səhiyyə naziri Teymur Musayevin moderatorluğu ilə baş tutan videokonfrans Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının 76-ci sessiyası ərəfəsində Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinin qlobal səhiyyə problemləri və onların müvafiq həll yollarını müzakirə etmək məqsədilə təşkil olunub.
Öz çıxışında Azərbaycanın səhiyyə naziri bildirdi ki, Ümumdünya Səhiyyə Assambleyasının sessiyası ərəfəsində Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin səhiyyə nazirlərinin görüşünün təşkil olması ənənə halını alıb. “Bu, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının ictimai səhiyyədə beynəlxalq narahatlıq yaradan COVID-19-la bağlı fövqəladə vəziyyətin başa çatdığını elan etdiyindən sonra ilk Ümumdünya Səhiyyə Assambleyası olacaq”, - deyə nazir vurğuladı.
Teymur Musayev 2020-ci ilin əvvəlində dünya ölkələrinin COVID-19 pandemiyasına məruz qaldığı dövrdə Azərbaycanın Hərəkata sədrliyinə məsuliyyətlə yanaşmasını diqqətə çatdırdı. O, Azərbaycanın pandemiya ilə mübarizədə qlobal səylərin səfərbər edilməsi üçün bir sıra təşəbbüslər irəli sürdüyünü dedi: “Azərbaycan 2020-ci ilin may ayında Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində onlayn Zirvə toplantısının keçirilməsi təşəbbüsünü irəli sürdü. Zirvə toplantısında məlumat bazası hazırlamaq üçün Qoşulmama Hərəkatının İşçi Qrupunun yaradılması qərara alındı. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı pandemiya ilə mübarizədə Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin ehtiyaclarını müəyyən etmək üçün bu məlumat bazasına istinad edib.
Prezident İlham Əliyevin təklifinə əsasən, 2020-ci ilin dekabr ayında BMT Baş Assambleyasının koronavirusla mübarizəyə həsr edilmiş, dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində xüsusi sessiyası təşkil olundu. Həmçinin, COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun növbəti Zirvə görüşü bu il martın 2-də Azərbaycanın paytaxtında əyani iştirakla uğurla keçirilib”.
Öz çıxışlarında Qoşulmama Hərəkatına üzv ölkələrin səhiyyə nazirləri qeyd etdilər ki, Azərbaycanın sədrliyi dövründə Təşkilatın beynəlxalq arenada rolu və nüfuzu əsaslı şəkildə artıb, bu mühüm platforma çərçivəsində ölkələr arasında çoxtərəfli əməkdaşlıq yeni səviyyəyə çatdırılıb. Onlar həmçinin qlobal pandemiya böhranından sonrakı dövrdə infrastrukturun və xidmətlərin təkmilləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

Под председательством Азербайджана в формате видеоконференции состоялась очередная встреча министров здравоохранения стран-участниц Движения неприсоединения
18 мая под председательством Азербайджанской Республики в формате видеоконференции состоялась очередная встреча министров здравоохранения стран-участниц Движения неприсоединения.
Видеоконференция, прошедшая под модераторством министра здравоохранения Азербайджана Теймура Мусаева, была организована в преддверии 76-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения с целью обсуждения министрами здравоохранения стран-членов Движения неприсоединения глобальных проблем здравоохранения и путей их решения.
В своем выступлении министр здравоохранения Азербайджана отметил, что стало традицией организовывать встречу министров здравоохранения стран-участниц Движения неприсоединения (ДН) в преддверии сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения. «Это будет первая сессия Всемирная ассамблея здравоохранения после того, как Всемирная организация здравоохранения объявила об окончании глобальной чрезвычайной ситуации в области здравоохранения, связанной с COVID-19», - подчеркнул министр.
Отметив ответственный подход Азербайджана к председательству в Движении в начале 2020 года, когда страны мира столкнулись с пандемией коронавируса (COVID-19), Теймур Мусаев подчеркнул, что наша страна выступила с рядом инициатив по мобилизации глобальных усилий в борьбе с пандемией: «В мае 2020 года Азербайджан инициировал проведение онлайн саммита ДН на уровне глав государств и правительств. На саммите было принято решение о создании целевой группы ДН для разработки базы данных. Эта база данных была использована Всемирной организацией здравоохранения в качестве ориентира для определения потребностей государств-членов ДН в борьбе с пандемией.
По предложению Президента Ильхама Алиева в декабре 2020 года была организована специальная сессия Генеральной Ассамблеи ООН, посвященная борьбе с коронавирусом, на уровне глав государств и правительств. Помимо этого, 2 марта текущего года в Баку в очном формате состоялся Саммит Контактной группы Движения неприсоединения на высшем уровне по борьбе с COVID-19».
В своих выступлениях министры здравоохранения стран-членов Движения неприсоединения отметили, что в период председательства Азербайджана кардинально возросли роль и авторитет Движения неприсоединения на международной арене. В рамках этой важной платформы многостороннее сотрудничество между странами было поднято на новый уровень. Была также отмечена важность совершенствования инфраструктуры и услуг в постпандемический период.