Azərbaycanın səhiyyə naziri COP29 çərçivəsində keçirilən səhiyyə tədbirində çıxış edib
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Bakıda "Səhiyyə və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı yüksək səviyyəli paralel tədbir" adlı panel sessiya keçirilib.
Tədbirdə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının 79-cu sessiyasının sədri Filemon Yanq, Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Öz çıxışlarında Tedros Adhanom Qebreyesus və Filemon Yanq qlobal tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıblar. İlk dəfə olaraq “Vahid Sağlamlıq” yüksək səviyyəli COP29-un dəyirmi masasının diqqət mərkəzində olacağı vurğulanıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev qeyd edib ki, xəstəliklərin baş verməsini proqnozlaşdırmaq üçün erkən xəbərdarlıq sistemlərinin inkişafı və davamlı səhiyyə sistemlərinin qurulması iqlim dəyişikliyinin təsirlərini minimuma endirməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir
Nazirin sözlərinə görə, sağlamlığın təşviqi milli səviyyədə sağlamlıqla bağlı Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq və daha güclü səhiyyə sistemlərinin qurulması üçün olduqca vacibdir: “Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın məqsədlərindən biri də vətəndaşların sağlam həyat tərzinin təmin edilməsidir”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri vurğulayıb.

Health Minister of Azerbaijan speaks at health event held within COP29
A panel session titled "High-Level Parallel Event on Health and Climate Change" was held in Baku as part of the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC).
The event was attended by the Director-General of the World Health Organization, Tedros Adhanom Ghebreyesus, the President of the 79th session of the United Nations General Assembly, Csaba Kőrösi, Azerbaijan's Minister of Health, Teymur Musayev, and other official representatives.
In their speeches, Tedros Adhanom Ghebreyesus and Csaba Kőrösi highlighted the high-level organization of the global event. It was emphasized that for the first time, "One Health" would be the focal point of the high-level roundtable at COP29.
In his speech, Azerbaijan’s Minister of Health, Teymur Musayev, noted that the development of early warning systems for disease forecasting and the establishment of resilient health systems to minimize the effects of climate change are crucial.
According to the Minister, promoting health is essential for achieving the Sustainable Development Goals related to health at the national level and building stronger health systems. "One of the objectives of the 'Social and Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026,' approved by President Ilham Aliyev, is ensuring a healthy lifestyle for citizens," the Minister of Health of Azerbaijan emphasized.