Danimarkanın paytaxtında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) Avropa Regional Komitəsinin 74-cü sessiyası öz işini davam etdirir. Sessiya çərçivəsində “Vahid Sağlamlıq” mövzusunda texniki brifinq keçirilib.
Sessiyada çıxış edən Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri, səhiyyə naziri Teymur Musayev müzakirə olunan mövzunun aktuallığını vurğulayaraq qeyd edib ki, Azərbaycan çoxsahəli əməkdaşlıq, siyasət, təcrübə və təhsil yolu ilə “Vahid Sağlamlıq” Konsepsiyasının həyata keçirilməsini təşviq edir: “Beynəlxalq tibbi-sanitariya qaydaları çərçivəsində bu istiqamətdə atılan mühüm addımlardan biri də 19 texniki sahəni əhatə edən Birgə Xarici Qiymətləndirilmədir. 2023-cü ilin may ayında yerli və sektorlararası beynəlxalq ekspertlərdən ibarət qiymətləndirmə qrupunun iştirak etdiyi məsləhətləşmə prosesi vasitəsilə Azərbaycanın imkanları insan sağlamlığı sektoru da daxil olmaqla 19 istiqamətdə yoxlanılıb. Birgə müzakirələr və ərazilərə səfərlər nəticəsində Beynəlxalq tibbi-sanitariya qaydalarının, “Vahid Sağlamlıq” Konsepsiyasının tətbiqinin təkmilləşdirilməsinə və Azərbaycan səhiyyə sisteminin fövqəladə hallar zamanı dayanıqlığının gücləndirilməsinə yönələn bütün texniki istiqamətlər üzrə qiymətləndirmələrinə dair prioritet addımlar müəyyən edilib”.
Nazirin sözlərinə görə, Azərbaycanda “Vahid Sağlamlıq” Konsepsiyasının həyata keçirilməsində növbəti addım koordinasiya mexanizmlərinin gücləndirilməsi, birgə nəzarət, monitorinq, potensialın, o cümlədən infrastruktur və insan resurslarının inkişafına yönələn Səhiyyənin Təhlükəsizliyinin Təmin edilməsi üzrə Milli Fəaliyyət Planının hazırlanması olacaq.
Teymur Musayev çıxışında noyabr ayında ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini vurğulayıb. Nazirin sözlərinə görə, COP29 qlobal ictimaiyyət üçün bir araya gəlmək, ümumi tərəqqimizi qiymətləndirmək və praktiki həlləri müəyyən etmək üçün mühüm bir fürsətdir.
“İlk dəfə olaraq “Vahid Sağlamlıq” yüksək səviyyəli COP29-un dəyirmi masasının diqqət mərkəzində olacaq. Görünməmiş ekoloji problemlər qarşısında “Vahid Sağlamlıq” yanaşması indi həmişəkindən daha aktualdır. Konsepsiya insan, heyvan və ətraf mühitin sağlamlığının qarşılıqlı əlaqəsini tanıyır. Bu da iqlim dəyişikliyinin həyatımızın hər aspektinə - biomüxtəliflikdən başlayaraq ərzaq təhlükəsizliyi və sağlamlığa təsir edən kompleks yanaşmanı nəzərdən keçirərkən xüsusilə vacibdir. Gəlin birlikdə müzakirələrimizi hər kəs üçün daha sağlam və dayanıqlı gələcəyə aparacaq konkret hərəkətlərə çevirək”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.

In the capital of Denmark, the 74th session of the WHO European Regional Committee continues. As part of the session, a technical briefing on the topic of “One Health” was held.
In his speech, the head of the Azerbaijani delegation, Minister of Health Teymur Musayev, emphasized the importance of the topic under discussion, noting that Azerbaijan promotes the implementation of the “One Health” concept through multisectoral cooperation, policy, practice, and education. He stated: “One of the significant steps taken in this direction within the framework of the International Health Regulations is the Joint External Evaluation, which covers 19 technical areas. In May 2023, Azerbaijan’s capabilities in 19 areas, including the human health sector, were reviewed through a consultation process involving a team of local and international intersectoral experts. Through joint discussions and field visits, priority actions were identified across all technical areas to improve the implementation of the International Health Regulations, advance the 'One Health' concept, and strengthen the resilience of Azerbaijan’s healthcare system in emergencies.”
According to the minister, the next step in implementing the “One Health” concept in Azerbaijan will be to strengthen coordination mechanisms, joint oversight, monitoring, and the development of capacity, including infrastructure and human resources. This will be achieved through the preparation of a National Action Plan for Health Security.
In his speech, Teymur Musayev highlighted that in November, Azerbaijan will host the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change. According to the minister, COP29 is a vital opportunity for the global community to come together, assess collective progress, and identify practical solutions.
“For the first time, the 'One Health' approach will be at the center of a high-level roundtable at COP29. Faced with unprecedented environmental challenges, the 'One Health' approach is now more relevant than ever. This concept acknowledges the interconnectedness of human, animal, and environmental health. It is particularly essential when considering climate change's comprehensive impact on all aspects of our lives - from biodiversity to food security and health. Let’s turn our discussions into concrete actions that lead to a healthier and more resilient future for everyone,” concluded the Azerbaijani Minister of Health.