“Azərbaycan-Türkiyə səhiyyə biznes forumu və sərgisi” panel sessiyalarla davam edir
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan və Türkiyənin səhiyyə nazirliklərinin təşkilati dəstəyi ilə Bakıda ikigünlük “Azərbaycan-Türkiyə səhiyyə biznes forumu və sərgisi” keçirilir.
Müştərək reallaşan səhiyyə biznes forumunun ikinci günündə Azərbaycan səhiyyə nazirinin müavini Nadir Zeynalovun moderatorluğu ilə “Səhiyyədə tədqiqat və inkişaf, peyvənd tədqiqatlarında əməkdaşlıq” mövzusunda panel sessiya keçirilib. Nadir Zeynalov tədqiqat və inkişaf etdirmə (Research&Development) barədə məlumat verərək, bu işlərin peyvəndlərin hazırlanması prosesində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Əksər texnoloji şirkətlərin bazarda rəqabət qabiliyyətini saxlamaq məqsədilə yeni məhsulların ortaya çıxarılması, mövcud məhsulların yaxşılaşdırılması üçün tədqiqat və inkişafa dayanıqlı sərmayəyə yönləndirilməsini bildirib. Tibb sahəsində bunun əsasən əczaçılıq sektorunda tətbiq edilməsi, hər il yeni dərman formulalarının dünya bazarına çıxarılması qeyd olunub.
“Səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması, vətəndaşlara səmərəli xidmət və gələcək perspektivlər” panel sessiyasında çıxış edən Azərbaycan səhiyyə nazirin səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması üzrə müşaviri Rüfət Hacıəlibəyov səhiyyə sisteminin təkmilləşdirilməsini ölkəmiz üçün prioritet məsələ olduğunu vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, dövlət başçısının müvafiq Fərmanının icrası məqsədilə “Səhiyyənin Transformasiyası Mərkəzi” işçi qrupu nəzdində “Rəqəmsal səhiyyənin tətbiqinin genişləndirilməsi” alt işçi qrupu yaradılıb. İmzalanmış Fərmanda səhiyyə və tibbi sığorta sahəsində normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi, şəffaflığın və hesabatlılığın artırılması, rəqəmsal səhiyyənin inkişaf etdirilməsi prioritet istiqamət kimi müəyyənləşdirilib.

"Azerbaijan- Türkiye Medical Business Forum and Exhibition" continues with panel sessions
As previously reported, with the organizational support of the health ministries of Azerbaijan and Türkiye, a two-day "Azerbaijan-Türkiye Medical Business Forum and Exhibition" is being held in Baku.
On the second day of the joint healthcare business forum, a panel session on "Research and development in healthcare, cooperation in vaccine research" was moderated by Azerbaijan's Deputy Health Minister Nadir Zeynalov. Nadir Zeynalov provided information on research and development and emphasized that both play an essential role in the vaccine preparation process. To maintain competitiveness in the market, most technological companies should focus on sustainable investment in research to develop new products and improve existing ones. In the healthcare field, it was noted that it is mainly applied in the pharmaceutical sector, and new drug formulations are introduced to the world market annually.
Rufat Hajialibeyov, Advisor to the Minister of Health on digitalization of healthcare, spoke at the panel session regarding "Digitalization of healthcare, effective service to citizens and prospects" and emphasized the healthcare system's improvement as a priority issue for our country. According to him, to implement the relevant decree of the head of state, a sub-working group, "Extending the application of digital healthcare", was created under the working group "Center for Healthcare Transformation".It was emphasized that the decree identified several priority areas, such as improving the regulatory framework in the healthcare and medical insurance field, increasing transparency and accountability, and developing digital healthcare.
At the panel sessions, reports were heard by the director of the Turkish Institute of Health (TUSEB), Erhan Akdogan, the director of the TUSEB Institute of Vaccination, Atesh Karan, the director of the Azerbaijan Institute for Medical Prevention Adil Allahverdiyev and other specialists. Following, extensive discussions were held on the topic.