Bakıda “Azərbaycan-Türkiyə səhiyyə biznes forumu və sərgisi”nin açılış mərasimi keçirilib
Sentyabrın 22-də Bakıda “Azərbaycan-Türkiyə səhiyyə biznes forumu və sərgisi”nin açılış mərasimi keçirilib. Tədbir hər iki ölkənin səhiyyə nazirliklərinin dəstəyi ilə təşkil olunub.
İlk olaraq Azərbaycan və Türkiyə Dövlət Himnləri səsləndirildikdən sonra Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılış mərasimində çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev Türkiyə Respublikası ilə münasibətlərin Azərbaycan Hökuməti üçün hər zaman xüsusi xarakter daşıdığını qeyd edib. O, öz nitqində vurğulayıb ki, ilk dəfə təşkil olunan “Azərbaycan-Türkiyə səhiyyə biznes forumu və sərgisi” qardaş ölkələr arasındakı münasibətlərin inkişafına ən yüksək səviyyədə verilən dövlət dəstəyinin növbəti təzahürüdür: “Bu gün ölkələrimizin səhiyyə qurumları, tibb ictimaiyyəti üçün əlamətdar bir gündür. Azərbaycan və Türkiyə dövlət başçılarının himayəsi altında ölkələrimiz arasında hər sahədə inkişaf edən münasibətlər səhiyyə sektoruna da öz müsbət təsirini göstərməkdədir”.
Onun sözlərinə görə, “YAŞAT” Fondu vasitəsilə Vətən müharibəsindən ötən müddətdə 200-ə yaxın həmvətənimiz müalicə üçün Türkiyəyə göndərilib. Nazir həmçinin qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan Tibb Universiteti Türkiyənin 20-ə yaxın universiteti ilə əməkdaşlıq edir: ”Tibb təhsili sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığımızın bir göstəricisi də odur ki, hazırda 700-dən çox Türkiyə vətəndaşı Azərbaycan Tibb Universitetində ali tibbi təhsil alır”.
Teymur Musayev səhiyyə biznes forumu və sərgisinin Türkiyə biznes subyektlərinin Azərbaycanın səhiyyə sektoruna artan investisiya maraqlarına xidmət edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib. “Forumun ölkələrimiz arasında əczaçılıq və tibbi avadanlıqlar sahəsində mövcud əlaqələrinin inkişafında əhəmiyyətini yüksək qiymətləndiririk. Əməkdaşlığımızın bundan sonra da yüksələn xətlə davam edəcəyinə və forumun investorlar üçün yeni imkanlar yaradacağına inanırıq. Səhiyyə sektorunda bu kimi qarşılıqlı fəaliyyətlər vətəndaşlarımızın səhiyyə sistemindən məmnunluğunun artırılmasına, əhalinin sağlamlığının yaxşılaşdırılmasına, həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edəcəkdir”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.
Öz çıxışında Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Koca ilk olaraq Ermənistanın təxribatları nəticəsində şəhid olan hərbi qulluqçuların ailələrinə başsağlığı verib: “Ötən həftə Ermənistanın hücumları nəticəsində şəhid olan əsgərlərimizə Allahdan rəhmət, ailələrinə və türk millətinə səbr arzulayıram”.
O, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və qardaş türk xalqının salamlarını tədbir iştirakçılarına bildirib. 28 illik əsarətin Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyi ilə sona çatmasını xüsusi qeyd edən türkiyəli nazir 1918-ci ilin sentyabrın 15-də Nuru Paşanın rəhbərliyi ilə azad edilən və türk dünyasının qədim şəhəri olan Bakıda olmaqdan məmnun olduğunu söyləyib: “104-cü qurtuluş ildönümünü qeyd etdiyimiz can Azərbaycanın paytaxtında olmaq bizim üçün böyük qürurdur”.
Fahrettin Koca vurğuladı ki, Türkiyə və Azərbaycan dövlətləri iki önəmli güc mərkəzidir: “Bu işbirliyinin sadəcə söz də deyil, fəaliyyətdə də nə qədər gerçək olduğunu son günlərdə yaşadığımız hadisələrlə də bir daha sübut etdik. Hər sahədə olduğu kimi, tibb sahəsində əlaqələr yüksələn xətlə davam edir. Bu sahədə görüləcək işlərimiz hələ çoxdur”.
“Türkiyənin səhiyyə sahəsində birgə biznes forumunun keçirilməsində zəngin təcrübəsi var. Forumda təmsil olunan ölkələrin özəl tibb şirkətləri, həmçinin səhiyyədə maliyyə mexanizminin təkmilləşdirilməsi və investisiya imkanları müzakirə olunur”, - deyə Türkiyənin səhiyyə naziri fikrini tamamladı.
Daha sonra Teymur Musayev və Fahrettin Koca sərginin stendləri ilə tanış olub, sərgidə iştirak edən şirkətlərin nümayəndələri ilə əldə etdikləri nailiyyətlər və gələcək inkişaf proqramları barədə söhbət ediblər.
Sonda Türkiyə və Azərbaycanın səhiyyə nazirləri KİV nümayəndələrinin suallarını cavablandırdılar.
Səhiyyə biznes forumu və sərgisi öz işini panel sessiyalarla davam etdirib. Mövzu və dinlənilən məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

В Баку состоялась церемония открытия «Азербайджано-турецкого медицинского бизнес-форума и выставки»
22 сентября в Баку состоялась церемония открытия «Азербайджано-турецкого медицинского бизнес-форума и выставки». Мероприятие организовано при поддержке министерств здравоохранения обеих стран.
В начале прозвучали Государственные гимны Азербайджана и Турции. Участники медицинского бизнес-форума минутой молчания почтили память шехидов, отдавших свои жизни в борьбе за независимость и территориальную целостность нашей страны.
Выступивший на церемонии открытия министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что дружеские связи между Турцией и Азербайджаном носят особый характер. В своей речи министр подчеркнул, что впервые организуемый в нашей стране «Азербайджано-турецкий медицинский бизнес-форум и выставка» является еще одним подтверждением высокого уровня отношений между братскими странами: «Сегодня для системы здравоохранения и медицинского сообщества наших стран знаменательный день. Дружеские и искренние отношения глав государств служат дальнейшему углублению нашего сотрудничества во всех сферах, в том числе и в сфере здравоохранения».
По его словам, около 200 наших соотечественников были отправлены на лечение в Турцию при поддержке Фонда «YAŞAT», созданного для оказания поддержки пострадавшим и семьям шехидов в связи с защитой территориальной целостности Азербайджанской Республики. Министр также отметил, что Азербайджанский медицинский университет сотрудничает примерно с 20 университетами Турции: «Ярким показателем успешности взаимоотношений двух стран в сфере медицинского образования является то, что в настоящее время более 700 граждан Турции получают высшее медицинское образование в Азербайджанском медицинском университете».
Теймур Мусаев выразил надежду, что совместный медицинский бизнес-форум послужит платформой для осуществления предпринимательской и инвестиционной деятельности турецких бизнес-субъектов в сфере здравоохранения Азербайджана. «Мы высоко оцениваем значение форума в развитии существующих между нашими странами связей в сфере фармацевтики и медицинского оборудования. Мы верим, что наше сотрудничество будет активно продолжаться и укрепляться, а медицинский форум создаст новые возможности для инвесторов. Совместная деятельность в сфере здравоохранения послужит повышению удовлетворенности наших граждан системой здравоохранения, улучшению здоровья населения и повышению качества жизни», - отметил в заключение министр здравоохранения Азербайджана.
В начале своего выступления министр здравоохранения Турции Фахреттин Коджа выразил соболезнования семьям военнослужащих, ставших шехидами в результате провокаций Армении. Фахреттин Коджа передал участникам медицинского бизнес-форума слова приветствия и теплые пожелания Президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и братского турецкого народа.
Особо отметив блестящую и безоговорочную Победу Азербайджанской армии во главе с Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым в Отечественной войне, турецкий министр подчеркнул, что счастлив находиться в Баку - древнейшем городе тюркского мира, - который 15 сентября 1918 года под руководством Нуру-паши был освобожден от оккупации.
Фахреттин Коджа подчеркнул, что Турция и Азербайджан являются двумя важными центрами силы: «Как и в любой области, наше сотрудничество в сфере медицины идет по нарастающей. Уверен, что медицинский бизнес-форум расширит наше текущее сотрудничество и подготовит почву для создания новых планов. Нам еще предстоит много работы в этой области».
Затем Теймур Мусаев и Фахреттин Коджа ознакомились со стендами медицинского бизнес-форума, побеседовали с представителями участвующих в выставке компаний об их достижениях и программах дальнейшего развития.
В завершение министры здравоохранения Турции и Азербайджана ответили на вопросы представителей СМИ.
Медицинский бизнес-форум продолжил работу сессиями и панельными заседаниями, на которых были заслушаны доклады и проведены широкие дискуссии по теме.