Bakıda görkəmli oftalmoloq-həkim, akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilir
Bakıda görkəmli oftalmoloq-həkim, akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Oftalmologiyanın aktual problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilir.
Əvvəlcə Səhiyyə Nazirliyinin rəhbərliyi və konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın ümummilli lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin məzarı önünə gül dəstələri düzüblər, xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi yad olunub, məzarı önünə əklil qoyulub və tər çiçəklər düzülüb.
Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən tədbirdə Səhiyyə Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) və digər dövlət orqanların rəhbər şəxsləri, millət vəkilləri və tanınmış ictimaiyət nümayəndələri, həmçinin Türkiyə, Rusiya, İsrail, Ukrayna, Gürcüstan, Avstriya, Qazaxıstan və Özbəkistandan gəlmiş görkəmli oftalmoloqlar iştirak ediblər.
İlk olaraq Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin, akademik Zərifə Əliyevanın və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canını qurban vermiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransda giriş sözü ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğuladı ki, sıravi həkimlikdən akademik zirvəsinə ucalan Zərifə xanımın elmi araşdırmaları, alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycanın tibb elmi tarixində xüsusi yer tutur. Qeyd edildi ki, Azərbaycanın tanınmış alimi, akademik Zərifə Əliyevanın oftalmologiya elminin inkişafında rolu danılmazdır: “Oftalmologiya elminin fədaisi olan Zərifə xanım Əliyeva elmdə heç vaxt asan yol axtarmayıb, həmişə keçilməmiş yollarla gedib, elmi araşdırmaları üçün praktik əhəmiyyət daşıyan aktual mövzular seçib. Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafında akademik Zərifə Əliyevanın bir xidməti də onun pedaqoji fəaliyyəti, həkimlərin peşəkar bacarıqlarının artırılması, yüksək ixtisaslı həkim kadrlarının formalaşması üzrə gördüyü işlər idi. Görkəmli alimin keçdiyi şərəfli ömür yolu hər bir Azərbaycan vətəndaşı, hər bir alim və həkim üçün həyat və mənəviyyat dərsi, kamillik və müdriklik məktəbidir”.
“Zərifə xanımın fəxri adları, elmi titulları, mükafatları olduqca çoxdur. Bu adların hər biri qürur, iftixar mənbəyidir. Amma bu adlar sırasında ən şərəflisi Ana adıdır. Zərifə xanımın adı Azərbaycana İlham Əliyev kimi Prezident bəxş edən bir ana olaraq tariximizə əbədi yazılıb”, - deyə səhiyyə naziri fikrini tamamladı.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti İsa Həbibbəyli çıxışında bildirdi ki, Zərifə Əliyevanın alim kimi qazandığı böyük uğurlar Azərbaycan tibb elminin tarixində ayrıca bir mərhələ təşkil edir.
Öz çıxışında akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin direktoru Elmar Qasımov Zərifə xanımın yüksək ixtisaslı səhiyyə kadrlarının hazırlanmasına böyük töhfələr verdiyini vurğuladı.
Zərifə xanımla uzun illər çalışmış həmkarları - Rusiya Tibb Elmləri Akademiyasının akademikləri Alevtina Brovkina və Larisa Maşetova görkəmli alim haqqında xatirələrini bölüşüblər.
Türkdilli Ölkələrin Oftalmoloji Cəmiyyətinin (TCOD) təsisçisi və sədri Sunay Duman tibb elminin yeni istiqamətlərinin işlənib hazırlanmasında Zərifə xanımın xidmətlərini vurğulayıb.
Konfransda Zərifə xanım Əliyevanın həyatına və elmi fəaliyyətinə həsr edilmiş sənədli film nümayiş etdirilib.
İki gün davam edəcək konfransda “Xorioid melanomalarının diaqnostik və proqnostik markerləri”, "Qlaukomanın müalicəsində kannabisin tətbiqinə dair", “Dünyanın aparıcı ölkələrində oftalmoloji təhsilin artırılmasında rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi və onun Azərbaycan modeli”, “Müasir neft sənayesində çalışan işçilər arasında oftalmopatologiyaların öyrənilməsi və onların yaranma riskinin qiymətləndirilməsi”, “Refraktiv cərrahiyyədən əvvəl retinanın qiymətləndirilməsinin əhəmiyyəti”, "Kapsul kisəsi olmadıqda İOL implantasiyası" və s. kimi məsələlər müzakirə ediləcək.

В Баку проходит международная научно-практическая конференция, посвященная 100-летнему юбилею выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой
В Баку проходит международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы офтальмологии», посвященная 100-летнему юбилею выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы Алиевой.
Сначала руководство Министерства здравоохранения и участники конференции посетили Аллею почетного захоронения, возложили цветы к могиле общенационального лидера азербайджанского народа, архитектора и созидателя современного, независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева.
Затем была почтена память Зарифы ханым Алиевой, возложены венок и цветы к ее могиле.
Также были возложены цветы на могилы выдающегося государственного и общественного деятеля Азиза Алиева и талантливого врача Тамерлана Алиева.
На мероприятии, прошедшем в Центре Гейдара Алиева, приняли участие руководители Министерства здравоохранения, Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА) и других государственных учреждений, депутаты Милли Меджлиса, видные общественные деятели республики, а также прибывшие из Турции, России, Израиля, Украины, Грузии, Австрии, Казахстана и Узбекистана известные ученые-офтальмологи.
В начале прозвучал государственный гимн Азербайджана. Участники мероприятия почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева, академика Зарифы Алиевой и шехидов, отдавших свои жизни в борьбе за независимость и территориальную целостность нашей страны минутой молчания.
Выступивший со вступительной речью министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что Зарифа ханым, прошедшая путь от рядового врача до академика, внесла ценный вклад в развитие отечественной медицинской науки: «Зарифа ханым не искала легких путей, проводила многопрофильные исследования, посвященные актуальным вопросам офтальмологии. Помимо этого, академик Зарифа Алиева в своей научно-педагогической деятельности не ограничивалась проведением многогранных научно-исследовательских работ, но и уделяла особое внимание подготовке молодых специалистов и повышению их квалификации. Жизненный путь академика Зарифы Алиевой, ее одаренность как ученого-новатора, благородство являются для каждого гражданина Азербайджана, ученого и врача образцом настоящей жизни и нравственности, школой совершенства и мудрости».
«У Зарифы ханым очень много почетных званий, научных титулов, наград. Каждое из этих званий – источник гордости. Но самое почетное среди них – звание Матери. Зарифа ханым – мать достойного продолжателя политического курса общенационального лидера Гейдара Алиева, Президента Ильхама Алиева», - отметил в заключение Теймур Мусаев.
В своем выступлении президент НАНА Иса Габиббейли отметил, что большие успехи академика Зарифы Алиевой, как ученого, составляют отдельный этап в истории медицинской науки Азербайджана.
Директор Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой Эльмар Гасымов подчеркнул, что академик Зарифа Алиева внесла большой вклад в подготовку высококвалифицированных медицинских специалистов.
Академики Российской Академии медицинских наук Алевтина Бровкина и Лариса Машетова поделились своими воспоминаниями о выдающемся ученом.
Председатель Ассоциации офтальмологов тюркоязычных государств Сунай Думан отметила заслуги Зарифы ханым Алиевой в разработке новых направлений медицинской науки.
На конференции был продемонстрирован документальный фильм, посвященный жизни и научной деятельности Зарифы ханым Алиевой.