Bakıda “İş yerində neyromüxtəliflik” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib
Tədbirdə Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Fondunun Baş icraçı direktoru Anil Soni, “NEQSOL Holding”in dayanıqlılıq üzrə baş direktoru Kadri Özen və digər rəsmilər iştirak ediblər.
Panel müzakirəsi zamanı neyromüxtəlif fərdlərə dəstək üçün inklüziv təcrübələrin tətbiqi, bu sahədə iş təcrübələri və üzləşilən çətinliklər, dəstəkçi iş mühiti yaratmaq üçün praktik addımların atılması və digər mövzular ətrafında geniş fikir mübadilələri aparılıb.
Çıxışçılar neyromüxtəlifliyin öyrənmə və ünsiyyət pozğunluqları da daxil olmaqla bir çox nevroloji pozğunluqları əhatə etdiyini qeyd ediblər. Eyni zamanda, iş yerində neyromüxtəlifliyin dəstəklənməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Neyrodivergent insanların dünyanı unikal üsullarla gördüyünü nəzərə alaraq, onlar iş yerində həm fərdi rifaha, həm də peşəkar artıma təsiri olan çətinliklərlə üzləşə bilərlər. Bu baxımdan onlar üçün sensorlu iş məkanları və istirahət zonalarının yaradılması vacibdir.

A panel discussion on "Neurodiversity in the Workplace" was held in Baku
The event was attended by Azerbaijan's Minister of Health Teymur Musayev, the Executive Director of the World Health Organization (WHO) Foundation Anil Soni, the Chief Sustainability Officer of NEQSOL Holding Kadri Özen, and other officials.
During the panel discussion, there was a broad exchange of ideas on topics such as the implementation of inclusive practices to support neurodiverse individuals, work experiences and challenges in this area, practical steps to create a supportive work environment, and other related issues.
The speakers highlighted that neurodiversity encompasses a wide range of neurological conditions, including learning and communication disorders. They also emphasized the importance of supporting neurodiversity in the workplace.
Considering that neurodivergent individuals perceive the world in unique ways, they may face challenges in the workplace that affect both their personal well-being and professional growth. In this regard, it is important to create sensory-friendly workspaces and relaxation areas for them.