Bakıda “İş yerində neyromüxtəliflik” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib
Tədbirdə Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Fondunun Baş icraçı direktoru Anil Soni, “NEQSOL Holding”in dayanıqlılıq üzrə baş direktoru Kadri Özen və digər rəsmilər iştirak ediblər.
Panel müzakirəsi zamanı neyromüxtəlif fərdlərə dəstək üçün inklüziv təcrübələrin tətbiqi, bu sahədə iş təcrübələri və üzləşilən çətinliklər, dəstəkçi iş mühiti yaratmaq üçün praktik addımların atılması və digər mövzular ətrafında geniş fikir mübadilələri aparılıb.
Çıxışçılar neyromüxtəlifliyin öyrənmə və ünsiyyət pozğunluqları da daxil olmaqla bir çox nevroloji pozğunluqları əhatə etdiyini qeyd ediblər. Eyni zamanda, iş yerində neyromüxtəlifliyin dəstəklənməsinin vacibliyi diqqətə çatdırılıb.
Neyrodivergent insanların dünyanı unikal üsullarla gördüyünü nəzərə alaraq, onlar iş yerində həm fərdi rifaha, həm də peşəkar artıma təsiri olan çətinliklərlə üzləşə bilərlər. Bu baxımdan onlar üçün sensorlu iş məkanları və istirahət zonalarının yaradılması vacibdir.

В Баку прошла панельная дискуссия на тему «Нейроразнообразие на рабочем месте»
В мероприятии приняли участие министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев, главный исполнительный директор Фонда Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Анил Сони, главный директор по устойчивому развитию «NEQSOL Holding» Кадри Озен и другие официальные лица.
В ходе панельной дискуссии состоялся широкий обмен мнениями относительно применения инклюзивных практик для поддержки нейроотличных людей, методов работы и проблем в этой области, практических шагов по созданию благоприятной рабочей среды этим лицам и др.
Было отмечено, что нейроразнообразие охватывает широкий спектр неврологических расстройств, включая нарушения обучения и общения. Выступившие отметили важность поддержки нейроразнообразия на рабочем месте.
Учитывая, что нейроотличные люди видят мир и взаимодействуют с ним особым образом, то они могут столкнутся с проблемами на рабочем месте, которые могут повлиять как на их индивидуальное благополучие, так и на профессиональный рост. В связи с этим, важно создать для них сенсорно-дружественное рабочее пространство и зоны отдыха.