“Böyük Qayıdış”a sağlamlıq dəstəyi: Ağdamın balaca sakinlərini Səhiyyə Nazirliyinin həkimləri müayinədən keçirib
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutu tərəfindən 23 yanvar tarixində “Qarabağa Qayıdış” Dövlət Proqramı çərçivəsində Ağdam rayonunda uşaqlar üçün kompleks səyyar tibbi müayinələr təşkil olunub.
Tədbirin əsas məqsədi işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşayan uşaqların sağlamlığının qorunması, vaxtında diaqnostika və profilaktik tədbirlərin aparılması, habelə regionda səhiyyə xidmətlərinin əlçatanlığının artırılmasıdır.
Səhiyyə Nazirliyinin K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun həkim heyəti tərəfindən Ağdam rayonunda ümumilikdə 200-ə uşaq kompleks müayinələrdən keçirilib. Müayinələr pediatr, uşaq kardioloqu, nevroloq, otorinolarinqoloq (LOR), oftalmoloq, USM həkimi və digər ixtisaslı həkimlər tərəfindən aparılıb. Uşaqlara aşağıdakı müayinə və prosedurlar həyata keçirilib:
- Ümumi kliniki müayinə və antropometrik ölçülər
- Ürəyin USM (exokardioqrafiya)
- Qarın boşluğu orqanlarının USM
- Görmə və eşitmə müayinələri
- Nevroloji statusun qiymətləndirilməsi
Səhiyyə Nazirliyi və institut tərəfindən həyata keçirilən bu tədbir “Böyük Qayıdış” prosesinin səhiyyə komponentinin gücləndirilməsinə xidmət edir və gələcəkdə digər rayonlarda da analoji aksiyaların keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Добрая новость "Великого взвращения" - маленьких жителей Агдама проверили врачи Минздрава
Институт научных исследований педиатрии имени К.Я. Фараджовой Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики 23 января в рамках Государственной программы «Возвращение в Карабах» организовал в Агдамском районе комплексные выездные медицинские обследования для детей.
Основная цель мероприятия — охрана здоровья детей, проживающих на освобождённых от оккупации территориях, своевременная диагностика, проведение профилактических мероприятий, а также повышение доступности медицинских услуг в регионе.
Бригадой врачей Института научных исследований педиатрии имени К.Я. Фараджовой Министерства здравоохранения в Агдамском районе в общей сложности около 200 детей прошли комплексное медицинское обследование. Обследования проводились педиатром, детским кардиологом, неврологом, отоларингологом (ЛОР), офтальмологом, врачом УЗИ и другими квалифицированными специалистами.
Детям были проведены следующие обследования и процедуры:
- Общий клинический осмотр и антропометрические измерения
- УЗИ сердца (эхокардиография)
- УЗИ органов брюшной полости
- Обследование зрения и слуха
- Оценка неврологического статуса
Это мероприятие, проводимое Министерством здравоохранения и институтом, служит укреплению медицинской составляющей процесса «Великого возвращения» и в будущем планируется проведение аналогичных акций в других районах.