"Böyük Qayıdış"da sağlam addımlar: Səhiyyə Nazirliyinin mobil Klinikaları Suqovuşanda
Səhiyyə Nazirliyinin mobil klinikaları tərəfindən mayın 30-da Ağdərə rayonunun Suqovuşan kəndində yerli əhaliyyə tibbi xidmətlər göstərilib. Nazirliyin Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun müasir tibbi avadanlıqları ilə təchiz olunan səyyar klinikaları vasitəsilə Suqovuşan kəndi ilə yanaşı, Ağdərə rayonunun digər yaşayış məntəqələrinin sakinləri üçün ağciyər xəstəliklərinin erkən aşkarlanması ilə bağlı müayinələr aparılıb.
Səyyar kilinikalarda ETAXI-nin pulmonoloq, ftiziatr, allerqoloq, kardioloq, radioloq, rentgenoloq və laboratoriya həkimləri tərəfindən müxtəlif instrumental-diaqnostik üsullardan istifadə edərək, döş qəfəsi orqanlarının flüoroqrafiyası, Elektrokardioqrafiya, Exokardioqrafiya, spirometriya, USM müayinəsi və qan analizlərinin öyrənilməsi həyata keçirilib.
Müxtəlif diaqnostik prosedurlardan başlayaraq, ilkin tibbi yardım göstərməyə qədər istifadə edilən mobil klinikalar modul avadanlıq konsepsiyası sayəsində ucqar ərazilərdə yaşayan əhaliyə tibbi xidmətlərin keyfiyyətini və əlçatanlığını təmin etmək məqsədilə yaradılıb.
Aksiya zamanı 250-ə yaxın Suqovuşan kəndinin və Ağdərə rayonunun digər yaşayış məntəqələrinin sakinləri müayinələrdən keçiblər.
Qeyd edək ki, aksiya Səhiyyə Nazirliyi “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində müxtəlif xəstəliklərin aşkarlanması ilə bağlı əhalinin kompleks müayinələrin aparılması, tibbi konsultasiyaların verilməsi və sağlamlıq məmnunluğunun təmin edilməsi məqsədilə işğaldan azad olunan ərazilərdə silsilə tədbirləri çərçivəsində baş tutub.
Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən işğaldan azad olunan digər ərazilərdə də davamlı olaraq maarifləndirici tədbirlərin və müayinə aksiyalarının keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Пульс «Великого возвращения»: мобильные клиники Минздрава в Суговушане
30 мая мобильные клиники Министерства здравоохранения оказали медицинскую помощь местному населению в селе Суговушан Агдеринского района. Посредством мобильных клиник, оснащенных современным медицинским оборудованием НИИ легочных заболеваний Минздрава, проведены обследования жителей села Суговушан и других населенных пунктов Агдеринского района по раннему выявлению заболеваний легких.
В мобильных клиниках пульмонолог, фтизиатр, аллерголог, кардиолог, рентгенолог, радиолог и врач-лаборант НИИ легочных заболеваний с использованием различных инструментально-диагностических методов провели флюорографию органов грудной клетки, электрокардиографию, эхокардиографию, УЗИ-обследование, спирометрию и анализ крови.
Мобильные клиники за счет модульного принципа построения оборудования созданы с целью обеспечения качества и доступности медицинских услуг для населения, проживающему в отдаленных районах, начиная от различных диагностических процедур до оказания первичной медицинской помощи.
По результатам обследований лицам, у которых были выявлены проблемы со здоровьем, были даны медицинские консультации и назначено соответствующее лечение.
В целом, в ходе акции около 250 жителей села Суговушан и близлежащих населенных пунктов Агдеринского района прошли осмотр врачей.
Следует отметить, что акция проведена Министерством здравоохранения в рамках в рамках программы «Великое возвращение» на освобожденных от оккупации территориях, и организована с целью комплексного медицинского обследования местного населения, связанного с выявлением различных заболеваний, а также предоставления медицинских консультаций населению.
Министерство здравоохранения планирует регулярно проводить медицинские осмотры и информационно-просветительские мероприятия на освобожденных от оккупации территориях.