Hepatit A infeksiyasına yoluxma halları ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin MƏLUMATI
Ötən ilin son aylarından başlayaraq, ölkənin ayrı-ayrı ərazilərində hepatit A virusuna tək-tək yoluxma halları qeydə alınıb. 2024-cü ilin yanvar ayında isə Bakı şəhərinin Suraxanı rayonu üzrə “Hepatit A” diaqnozu ilə bir sıra yoluxma hadisələri barədə Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinə məlumatlar daxil olub.
Qeydə alınan xəstəlik hadisələrinin Suraxanı rayonunun Əmircan və Bülbülə qəsəbələri üzrə müxtəlif orta məktəb və məktəbəqədər təhsil müəssisəsində baş verdiyi müəyyən edilib.
Nəzərə alsaq ki, hepatit A virusu fekal-oral yoluxma mexanizminə malikdir və adətən çirkli əllər, çirklənmiş su, eləcə də ümumi gigiyenik qaydaların pozulması ilə yayılır, mütəşəkkil kollektivlərdə bu və digər yoluxucu xəstəliklərdən qorunmağın ən effektiv yolu gigiyenik qaydalara və əksepidemik rejimə əməl etməkdir.
Bununla yanaşı, təhsil müəssisələrində vaxtlı-vaxtında su-kanalizasiya xətlərinin təftişi, mövcud su anbarlarının, ehtiyat su çənlərinin qeydiyyata alınması, hər il yuyulub-zərərsizləşdirilməsi də vacib şərtlərdəndir.
Müşahidə edilən epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar, Səhiyyə Nazirliyinin aidiyyəti mütəxəssisləri tərəfindən ərazilərdə içməli suyun mikrobioloji göstəricilərinin yoxlanılması məqsədilə keçirilən monitorinqlərin sayı artırılıb. Aparılan monitorinqlər nəticəsində “Azərsu” ASC tərəfindən əhaliyə verilən içməli suyun mikrobioloji göstəricilərinin ölkədə qüvvədə olan dövlət standart və normalarına cavab verdiyi müəyyən edilib.
Hazırda epidemioloji vəziyyət nəzarət altındadır, yoluxma hallarının sayında azalma müşahidə olunur. Eyni zamanda, su xətləri və çənlərin yuyulub-təmizlənməsi və zərərsizləşdirilməsi istiqamətində də işlər davam etdirilir.

INFORMATION of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan Regarding Cases of Hepatitis A Infection
Since the last months of the previous year, isolated cases of infection with the Hepatitis A virus have been recorded in various regions of the country. In January 2024, the Ministry of Health received information about a series of infection incidents diagnosed as "Hepatitis A" in the Surakhani district of Baku.
The reported disease incidents have been identified to occur in various secondary schools and educational institutions in the Amirjan and Bulbula towns of the Surakhani district.
Considering that the Hepatitis A virus is transmitted through the fecal-oral transmission mechanism and is usually spread through dirty hands, contaminated water, and the violation of general hygiene rules, the most effective way to prevent it in collective environments and other infectious diseases is to adhere to hygiene rules and epidemic control measures.
In addition, the inspection of water and sewage lines in educational institutions, registration of existing water reservoirs, and the regular cleaning and disinfection of water tanks are crucial conditions.
In connection with the observed epidemiological situation, the Ministry of Health has increased the number of monitoring activities carried out by its relevant experts to examine the microbiological indicators of drinking water in different regions. As a result of these monitors, it has been determined that the drinking water provided to the population by "Azersu" CJSC meets the state standards and norms in force in the country.
Currently, the epidemiological situation is under control, and a decrease in the number of infection cases is being observed. Simultaneously, work is ongoing in the direction of cleaning, disinfecting, and maintaining the water pipelines and tanks.