Heydər Əliyev Fondu Vatikanın “Bambino Gesu” xəstəxanası ilə anlaşma Memorandumu imzalayıb
Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi və Müqəddəs Taxt-Tacın “Bambino Gesu” pediatrik xəstəxanası arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
İmzalanma Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərovun Müqəddəs Taxt-Taca səfəri çərçivəsində baş tutub. Sənədi Prezidentin köməkçisi, Heydər Əliyev Fondunun icraçı direktoru Anar Ələkbərov və “Bambino Gesu” xəstəxanasının rəhbəri Tiziano Onesti imzalayıblar.
Anlaşma memorandumu çərçivəsində Avropanın ən böyük pediatrik tibb müəssisəsi ilə təlim-tədris proqramlarının həyata keçirilməsi, molekulyar genetika və fərdi tibbi yanaşma sahəsində birgə tədqiqatların aparılması, eləcə də Azərbaycanda müalicəsi mümkün olmayan mürəkkəb klinik halların “Bambino Gesu” ilə birgə diaqnostikası və müalicəsi nəzərdə tutulur. Əməkdaşlığın əsas istiqamətlərini Azərbaycanda pediatriya sahəsində çalışan tibb işçilərinin peşəkar bilik və bacarıqlarının artırılması, molekulyar genetika, klinik diaqnostika və nadir xəstəliklər sahəsində birgə elmi və klinik fəaliyyətlərin təşkili, habelə genom diaqnostikası və fərdi tibbi yanaşmaların ölkəmizdə tətbiqinin genişləndirilməsi təşkil edir.
1869-cu ildə əsası qoyulan “Bambino Gesu” xəstəxanası hazırda uşaq xəstəlikləri üzrə Avropanın ən böyük xəstəxanası və tədqiqat mərkəzi, eyni zamanda, bütün növ uşaq orqan, hüceyrə və toxuma transplantasiyasını yerinə yetirmək üçün səlahiyyətli Avropa mərkəzlərindən biridir. Xəstəxana, həmçinin 40-dan çox ölkənin iştirak etdiyi nadir xəstəliklər üçün ən böyük qlobal məlumat bazası olan “Orphanet”in İtaliyadakı qərargahıdır.

Фонд Гейдара Алиева подписал Меморандум о сотрудничестве с больницей Ватикана Bambino Gesu
Подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству между Фондом Гейдара Алиева, Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики и детской больницей Святого Престола Bambino Gesu.
Подписание Меморандума состоялось в рамках визита помощника Президента Азербайджанской Республики, исполнительного директора Фонда Гейдара Алиева Анара Алакбарова в Святой Престол.
Документ подписали помощник Президента, исполнительный директор Фонда Гейдара Алиева Анар Алакбаров и руководитель больницы Bambino Gesu Тициано Онести.
Меморандум о взаимопонимании с крупнейшим педиатрическим медицинским учреждением Европы предусматривает реализацию обучающих программ, совместные исследования в области молекулярной генетики и персонализированных медицинских подходов, а также совместную диагностику и лечение сложных клинических случаев, не поддающихся лечению в Азербайджане. Основными направлениями сотрудничества станут повышение профессиональных знаний и навыков медицинских кадров, работающих в сфере педиатрии в Азербайджане, организация совместных научных и клинических мероприятий в области молекулярной генетики, клинической диагностики и редких заболеваний, а также расширение применения геномной диагностики и персонализированных медицинских подходов в нашей стране.
Основанная в 1869 году больница Bambino Gesu в настоящее время является крупнейшей в Европе больницей и исследовательским центром детских заболеваний, а также одним из европейских центров, уполномоченных проводить все виды трансплантации органов, клеток и тканей у детей. Больница также является итальянской штаб-квартирой Orphanet, крупнейшей глобальной базы данных по редким заболеваниям, в формировании которой участвуют более 40 стран.