“İqlim və Sağlamlıq üzrə Bakı COP Sədrliklərinin Varislik Koalisiyası"nın yaradılması haqqında Niyyət Məktubu imzalanıb
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasında (COP29) tematik günlər ətrafında təşkil olunur. Belə ki, 18 noyabr uşaq və gənclər, sağlamlıq və təhsilə həsr olunan İnsan İnkişafı Günü kimi müəyyənləşib. Bununla əlaqədar iqlim və sağlamlıq mövzusunda yüksək səviyyəli dəyirmi masa keçirilib.
Tədbir zamanı “İqlim və Sağlamlıq üzrə Bakı COP Sədrliklərinin Varislik Koalisiyası"nın yaradılması haqqında Niyyət Məktubu imzalanıb. Koalisiyanın tərkibinə Azərbaycan, Böyük Britaniya, Misir, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Braziliya daxil olub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi Azərbaycan iqlim və sağlamlıq arasında əlaqənin təşviqinə sadiqdir: “İqlim dəyişikliyinin sağlamlığa təsiri artıq bütün dünyada hiss olunur. Bu təsirlər təkcə insanların rifahını deyil, həm də xüsusilə aşağı və orta gəlirli ölkələrdə səhiyyə sistemlərinin davamlılığını təhdid edir”.
Nazirin sözlərinə görə, Koalisiya beynəlxalq əməkdaşlığın yüksək səviyyəsini nümayiş etdirir: “Bu gün biz bu çağırışlarla mübarizə aparmaq naminə kollektiv öhdəliyimizdə irəliyə doğru mühüm bir addım atırıq. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə birlikdə biz iqlim dəyişikliyi və sağlamlığın qlobal gündəmin mərkəzində qalmasını təmin etməyə sadiqik”.
Teymur Musayev çıxışında əvvəlki COP-lar çərçivəsində nəzərəçarpacaq nəticələrin əldə edildiyini vurğulayıb: “COP26-da İqlim və Sağlamlığın qorunması naminə Transformasiya Alyansının (ATACH) yaradılması, COP27-də İqlim Fəaliyyəti və Qidalanma Təşəbbüsü (I-CAN), eləcə də Sağlamlıq üçün İqlim və Sağlamlığın Maliyyələşdirilməsi üzrə COP28-in Rəhbər prinsipləri kimi əvvəlki təşəbbüslər mühüm və möhkəm təməl qoyub. Bununla belə, biz əldə edilən nailiyyətlərlə kifayətlənməməliyik”.
Nazir yeni koalisiyanın bu səyləri gücləndirmək, onların təsirini artırmaq, hökumətlər, beynəlxalq təşkilatlar, vətəndaş cəmiyyəti, akademik və özəl sektordan maraqlı tərəfləri bir araya gətirmək üçün müvafiq platformanın yaradılması zərurətini bildirib: “Bu koalisiya sadəcə dialoq naminə yaradılmayıb. Niyyət Məktubunu imzalamaqla, biz planetimizin iqlim və sağlamlıq siyasətlərinin təcrid olunmadığı, eyni zamanda idarəetmə və inkişafın bütün aspektlərinə inteqrasiya olunduğu bir ortaq baxışa sadiqik.”
“Biz, iqlim dəyişikliyinin bütün dünyada sağlamlığa necə təsir etdiyini görürük. Tənəffüs xəstəliklərini kəskinləşdirən temperaturun yüksəlməsindən daha tez-tez baş verən ekstremal hava hadisələrinə qədər insanların sağlamlığı təhlükə altındadır. Bununla belə, transformasiya üçün də fürsət görürük. Həm sağlamlıq, həm də iqlim fəaliyyətinə üstünlük verməklə, biz insanların həyatını qoruya, daha güclü səhiyyə sistemləri qura və davamlı inkişafa töhfə verə bilərik”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri fikrini tamamlayıb.

A Letter of Intent was signed to establish the "Coalition for the Continuity of the Baku COP Presidencies on Climate and Health."
The 29th session of the UN Framework Convention on Climate Change Conference of the Parties (COP29) is organized around thematic days. November 18 has been designated as Human Development Day, focusing on children and youth, health, and education. In this context, a high-level roundtable on climate and health was held.
During the event, a Letter of Intent was signed for the establishment of the "Baku COP Presidencies Continuity Coalition for Climate and Health." The coalition includes Azerbaijan, the United Kingdom, Egypt, the United Arab Emirates, and Brazil.
Speaking at the event, Minister of Health of Azerbaijan, Teymur Musayev, emphasized that as the host country of COP29, Azerbaijan is committed to promoting the interconnection between climate and health: “The impact of climate change on health is already being felt worldwide. These effects threaten not only the well-being of individuals but also the resilience of healthcare systems, particularly in low- and middle-income countries.”
According to the minister, the coalition represents a high level of international collaboration: “Today, we are taking an important step forward in our collective commitment to addressing these challenges. Together with the World Health Organization, we are dedicated to ensuring that climate change and health remain at the heart of the global agenda.”
In his speech, Teymur Musayev emphasized the notable achievements made during previous COP sessions: “Initiatives such as the establishment of the Alliance for Transformative Action on Climate and Health (ATACH) at COP26, the Climate Action and Nutrition Initiative (I-CAN) at COP27, and the COP28 Guiding Principles on Financing Climate and Health for Health Protection have laid a significant and solid foundation. However, we must not rest on our laurels.”
The minister highlighted the need for the new coalition to strengthen these efforts, amplify their impact, and create an appropriate platform to bring together stakeholders from governments, international organizations, civil society, academia, and the private sector: “This coalition is not created for dialogue alone. By signing the Letter of Intent, we commit to a shared vision of a world where climate and health policies are not isolated but integrated into all aspects of governance and development.”
“We are witnessing how climate change impacts health globally—from rising temperatures exacerbating respiratory diseases to the increasing frequency of extreme weather events, the health of people is under threat. However, we also see an opportunity for transformation. By prioritizing both health and climate action, we can save lives, build stronger healthcare systems, and contribute to sustainable development,” the Minister of Health of Azerbaijan concluded.