İyunun 17-si Tibb İşçilərinin Peşə Bayramı Günüdür
Hər il iyunun 17-si xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin 2001-ci il iyunun 4-də imzaladığı Sərəncama əsasən, ölkəmizdə Tibb İşçilərinin Peşə Bayramı Günü kimi qeyd olunur.
Həmin gün öz başlanğıcını Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətindən götürür. Şərqdə ilk demokratik respublikası olan Milli hökumətin ilk qərarlarından biri 1918-ci il iyun ayının 17-də Səhiyyə Nazirliyinin yaradılması ilə əlaqədar olub. İlk səhiyyə və sosial təminat naziri vəzifəsinə ixtisasca cərrah olan Xudadat bəy Rəfibəyli təyin edilib. Onun rəhbərliyi müddətində dövlət hesabına pulsuz xəstəxanalar açılıb, yeni tibb ocaqlarının və laboratoriyaların tikintisinə başlanılıb və yoluxucu xəstəliklərə qarşı mübarizə tədbirləri görülüb.
Azərbaycanın səhiyyə işçiləri bütün dövrlərdə tibbi xidmətin səviyyəsini yaxşılaşdırmağa səy göstəriblər. Əziz Əliyev, Zərifə Əliyeva, Mirməmməd Cavadzadə, Tamerlan Əliyev, Böyükkişi Ağayev, Adilə Namazova, İbrahim Topçubaşov kimi tanınmış alimlər Azərbaycan tibb elminə əvəzsiz töhfələr veriblər.
Azərbaycan səhiyyəsinin ötən əsrin 70-ci illərindən sonrakı inkişafı ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Belə ki, əksər iri tibb müəssisələri məhz Ümummilli Liderin hakimiyyəti dövrlərində inşa edilib. Yalnız paytaxtda deyil, regionlarda da çoxprofilli xəstəxanalar əhalinin istifadəsinə verilib. Müdrik siyasətçinin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi illərdə bir çox mütəxəssislər tibb biliklərinin təkmilləşdirilməsi üçün xaricə göndərilir, öz peşə və bacarıqlarını inkişaf etdirib Vətənə qayıdıblar.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin düşünülmüş siyasəti, gərgin zəhməti sayəsində ölkəmizdə bütün sahələrdə dinamik inkişaf templəri müşahidə edilir. Müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq, milli səhiyyə sistemində mütərəqqi idarəetmə texnologiyalarının tətbiqi, innovativ layihələrin reallaşması, yüksək İKT tətbiqlərin istifadəsi ilə səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması, uğurlu menecment sisteminin istifadəsi sahəsində müxtəlifyönümlü işlər icra olunur.
Heydər Əliyev Fondu və onun rəhbəri, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva da daima əhalinin sağlamlığının qorunmasına qayğı göstərir. Birinci vitse-prezidentin təşəbbüsü ilə səhiyyənin ən çətin problemlərinin həlli üçün icra edilən proqramlar əhalinin, xüsusən də gənc nəslin sağlamlığının qorunmasında mühüm rol oynayır.
Görülən işlərin uğurlu nəticəsidir ki, bu gün sağlamlıq göstəricilərinə görə ölkəmizin beynəlxalq arenada mövqeyi möhkəmlənməkdədir. Səhiyyə sahəsində həyata keçirilən məqsədyönlü islahatlar Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və digər beynəlxalq qurumlar tərəfindən müsbət qiymətləndirilib.
Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən son illər elektron sənəd dövriyyəsinə keçid, səhiyyə sistemində rəqəmsal və innovativ texnologiyalardan istifadəsi sair istiqamətlərdə mühüm addımlar atılıb. Bundan əlavə, işğaldan azad olunan ərazilərə “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində davamlı olaraq təşkil olunan tədbirlər zamanı vətəndaşlar arasında müxtəlif tibbi müayinələr, eyni zamanda sağlamlığın təşviqi istiqamətində maarifləndirici aksiyalar təşkil edilir. Həmçinin, nazirliyin müharibə veteranları və şəhid ailələrinə psixoloji yardım və tibbi reabilitasiya üzrə 9109 qısa nömrəli “Çağrı Mərkəzi” istifadəyə verilib.
Son dörd ildə Azərbaycan tibb işçiləri iki sınağdan uğurla çıxıblar. COVID-19 pandemiyası Azərbaycanın səhiyyə sahəsində fövqəladə vəziyyətlərə yüksək hazırlıq səviyyəsini göstərib. Digər imtahan isə işğal olunan ərazilərimizin azad edilməsi üçün 44-günlük Vətən müharibəsində yaralananların həyatı uğrunda savaş olub. Azərbaycanın tibb işçiləri ordusu hər bir yaralının xilası, normal həyata qayıtması uğrunda güvvələrini səfərbər edərək yüksək əzmkarlıqla şücaət göstərdilər və bu gün də çalışmaqdadırlar.
Əfsuslar olsun ki, həkimlik andına sadiq qalan, hər bir xəstənin, yaralının həyatına öz həyatı kimi münasibət bəsləyən tibb işçilərimiz arasında həm pandemiya dönəmində, həm də Vətən müharibəsində itkilərimiz olub. 44 Günlük Vətən müharibəsində 159 hərbi tibb işçisi müxtəlif dərəcəli bədən xəsarəti alıb. 11 həkim, 7 feldşer və 26 tibbi təlimatçı olmaqla ümumilikdə 44 tibb işçisi qəhrəmancasına şəhid olub. Onların hər birinin əziz xatirəsi bizim qəlbimizdə əbədi yaşayacaqdır.
Hippokrat andı içən şərəfli peşə sahibləri, fədakar tibb işçiləri ən ağır və çıxılmaz vəziyyətlərdə də ümid işığı yandırmaq, şəfasıza şəfa, çarəsizə çarə vermək üçün hər cür zəhmətə qatlaşırlar. Elə bu nəcib peşələrinə görə tibb işçiləri hər cür hörmət və ehtirama layiqdirlər.

17 июня - профессиональный праздник медицинских работников Азербайджана
Азербайджанская Демократическая Республика 28 мая 1918 года провозгласила всему миру свою независимость. Одним из первых решений демократического правительства стало создание 17 июня 1918 года Министерства здравоохранения. На пост министра здравоохранения и социального обеспечения был назначен выпускник медицинского факультета Харьковского университета по специальности «Хирургия» Худадат бек Рафибейли. Под его руководством на территории страны открылись больницы и лечебницы, был заложен фундамент новых медицинских учреждений.
Медицинские работники Азербайджана всегда стремились к повышению уровня качества медуслуг. Неоценимый вклад в азербайджанскую медицинскую науку внесли такие известные ученые, как Азиз Алиев, Зарифа Алиева, Мирмамед Джавадзаде, Тамерлан Алиев, Бёюккиши Агаев, Адиля Намазова, Ибрагим Топчибашев.
Развитие здравоохранения Азербайджана с 70-х годов прошлого века связано с именем великого лидера Гейдара Алиева. Большинство крупных медицинских учреждений были построены в период руководства республикой Общенационального лидера. Не только в столице, но и в регионах были сданы в эксплуатацию многопрофильные больницы. В период руководства страной мудрого политика многие специалисты были отправлены за границу с целью углубления и усовершенствования их медицинских знаний и навыков и, вернувшись на родину, влились в ряды квалифицированных кадров.
Благодаря дальновидной социально-экономической политике Президента Азербайджана Ильхама Алиева во всех сферах нашей страны наблюдаются динамические темпы роста. В соответствии с требованиями современности ведутся многоспекторные работы в области применения прогрессивных технологий управления в отечественной системе здравоохранения, реализации инновационных проектов, цифровизации здравоохранения с применением передовых информационно-коммуникационных технологий и использование эффективной системы управления.
Фонд Гейдара Алиева и ее руководитель, Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева всегда проявляют особое внимание и заботу охране здоровья населения. Программы, инициированные под руководством Первого вице-президента Азербайджана по решению актуальных проблем отечественного здравоохранения, в особенности проблем состояния здоровья подрастающего поколения, играют важную роль.
Успешным результатом проделанной работы является положительная динамика показателей здоровья населения. Целенаправленные реформы, реализуемые в сфере здравоохранения нашей страны, высоко оценена Всемирной организацией здравоохранения и другими международными организациями.
За последние годы Министерством здравоохранения предприняты важные шаги в направлении перехода на электронный документооборот, использование цифровых и инновационных технологий в системе здравоохранения. Помимо этого, в ходе мероприятий, организуемых Минздравом в рамках Программы «Великое возвращение» на освобожденные от оккупации территории, проводятся различные медицинские осмотры среди граждан, а также информационно-просветительские акции по пропаганде здорового образа жизни. Кроме того, для оказания психологической помощи и медицинской реабилитации ветеранам войны и семьям шехидов был запущен Call-центр с коротким номером 9109.
Азербайджанские медицинские работники за последние четыре года успешно преодолели два испытания. Пандемия COVID-19 показала высокий уровень готовности отечественного здравоохранения к чрезвычайным ситуациям. Еще одним испытанием стала битва за жизнь военнослужащих, раненых в ходе 44-дневной Отечественной войне по освобождению оккупированных территорий нашей родины. Армия медицинских работников Азербайджана мобилизовала свои силы для спасения каждого раненого и возвращения их к нормальной жизни.
К сожалению, у нас были потери среди медицинских работников, которые как в период пандемии, так и во время Отечественной войны добросовестно и самоотверженно выполняли свой профессиональный долг. В ходе 44-дневной Отечественной войны 159 военных медицинских работников получили ранения различной степени тяжести. В общей сложности 44 медицинских работника героически погибли при исполнении служебных обязанностей. Среди них - 11 врачей, 7 фельдшеров и 26 санитаров. Светлая память о каждом из них навсегда останется в наших сердцах.
Люди в белых халатах, профессионалы своего дела, которые дали клятву Гиппократа в самых трудных и отчаянных ситуациях вселять надежду в сердца страждущих, исцелять безнадежных больных, находящихся на грани жизни и смерти. Профессия медицинского работника - одна из самых благородных профессий, которая заслуживает всяческого уважения и почета.