Müasir Azərbaycan səhiyyə tarixində yeni mərhələ: meyit donorun orqanları transplantasiya edildi
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyindəki Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzinə Kliniki Tibbi Mərkəzdə müalicə alan pasiyentə beyin ölümü diaqnozunun qoyulmasına dair məlumat daxil olub. Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzi tərəfindən orqan donorluğu və transplantasiyası prosesinin təşkili və əlaqələndirilməsi üzrə aidiyyəti tədbirlər həyata keçirilib.
Beyin ölümü diaqnozu qoyulmuş vətəndaşın orqanlarının transplantasiyasına ailəsi razılıq verib. Bununla da, orqan donorluğu və transplantasiyası sahəsində müasir Azərbaycan səhiyyə tarixində ilkə imza atılıb.
Meyit donordan götürülmüş qaraciyər Mərkəzi Gömrük Hospitalında, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Mircəlal Kazıminin rəhbərlik etdiyi peşəkar tibbi heyət tərəfindən hepatit B və hepatit D-yə görə qaraciyər sirrozundan əziyyət çəkən, canlı donoru olmayan 12.10.2002-ci il təvəllüdlü Şərifova Mənzər Yaşar qızına köçürülüb.
Gözün buynuz qişası Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzində ixtisaslaşmış cərrah-oftalmoloq, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Cəmil Həsənov və peşəkar komanda tərəfindən iki resipiyentə köçürülüb. Onlardan biri Zaqatala, digəri isə Füzuli rayon sakinidir.
Bildiririk ki, bu əməliyyatlar yalnız ölkəmizdə deyil, həmçinin Qafqaz regionunda ilk dəfə meyit donordan alınan orqan transplantasiyası əməliyyatlarıdır.
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi donorun yaxınlarına nəcib davranışlarına görə minnətdarlığını bildirir, peşə vəzifələrini yüksək səviyyədə icra etmiş tibb mütəxəssislərinə təşəkkür edir və gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayır.

Новый этап в истории современного азербайджанского здравоохранения: проведена пересадка органов от трупного донора
В Координационный центр по донорству органов и трансплантации при Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики поступила информация о диагностировании смерти мозга у пациента, проходившего лечение в Клиническом медицинском центре. Специалисты центра оперативно организовали и координировали процесс донорства органов и трансплантации.
Семья пациента дала согласие на пересадку его органов, что стало важнейшим событием в истории азербайджанского здравоохранения в области трансплантации.
В Центральном таможенном госпитале была успешно проведена трансплантация печени пациентке Мензер Яшар гызы Шарифовой (12.10.2002 г.р.), страдающей циррозом печени вследствие вирусных гепатитов B и D. У нее не было возможности получить орган от живого донора. Операцию провела профессиональная команда врачей под руководством доктора философии по медицине Мирджалала Казыми.
Кроме того, пересадка роговицы двум пациентам была выполнена офтальмохирургом Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой Джамилем Гасановым совместно с профессиональной командой. Один из них является жителем Загаталы, а другой - Физули.
Стоит отметить, что это первые операции по трансплантации органов от трупного донора не только в Азербайджане, но и во всем Кавказском регионе.
Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики выражает глубокую благодарность семье донора за их гуманное решение, а также признательность медицинским специалистам, продемонстрировавшим высокий профессионализм. Министерство желает им дальнейших успехов в их благородной миссии.