Qanvermə aksiyası ilə bağlı Səhiyyə Nazirliyinin məlumatı
Azərbaycanda Aşura Günü ilə bağlı könüllü qanvermə aksiyası davam edir. Aksiya Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə qana ehtiyacı olan xəstələrə yardım məqsədilə həyata keçirilir.
5 iyul 2025-ci il tarixində səhər saatlarından etibarən paytaxt və bölgələrdə yerləşən qanvermə məntəqələrində vətəndaşlar aksiyada fəal iştirak edirlər.
Saat 10:00-a olan məlumata əsasən, ümumilikdə 362 nəfər könüllü qan verib. Bu şəxslərdən ümumilikdə 162,9 litr qan tədarük olunub.
Builki aksiyalar ölkənin 30 şəhər və rayonu üzrə ümumilikdə 38 məntəqədə təşkil edilib. Qanvermə məntəqələrinə 23 məscid və ziyarətgahla yanaşı, 15 tibb müəssisəsi də daxildir.
Qanvermə aksiyaları səhər saat 08:00-dan etibarən başlayıb və gün ərzində davam edir.
ХХХ
Xəbər verdiyimiz kimi, Səhiyyə Nazirliyinin və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə bağlı və qana ehtiyacı olan xəstələrə yardım məqsədilə Azərbaycanda könüllü qanvermə aksiyası keçirilir.
Saat 12:00-a olan məlumata əsasən, ümumilikdə 1424 nəfər könüllü qan verib. Bu şəxslərdən ümumilikdə 640,8 litr qan tədarük olunub.
Aşura günü ümumilikdə 2696 nəfər könüllü qan verib. Bu şəxslərdən ümumilikdə 1213.2 litr qan tədarük olunub.

Сообщение Министерства здравоохранения в связи с добровольной сдачей крови
В Азербайджане продолжается добровольная акция по сдаче крови по случаю Дня Ашура. Акция проводится при совместной организации Министерста здравоохранения Азербайджанской Республики и Управления мусульман Кавказа с целью помощи нуждающимся в крови пациентам.
С утренних часов граждане активно участвуют в акции в пунктах сдачи крови, расположенных в столице и регионах страны.
По данным на 10:00, кровь сдали 362 добровольца. В общей сложности от доноров было заготовлено 162,9 литра крови.
В этом году мероприятия проходят в 30 городах и районах республики — всего задействовано 38 пунктов сдачи крови. Среди них — 23 мечети и святыни, а также 15 медицинских учреждений.
Акции по сдаче крови начались с 08:00 утра и продолжатся в течение дня.
ХХХ
В Азербайджане при совместной организации Министерста здравоохранения и Управления мусульман Кавказа продолжается добровольная акция по сдаче крови по случаю Дня Ашура.
По данным на 12:00, кровь сдали 1424 добровольца. В общей сложности от доноров было заготовлено 640,8 литра крови.
В целом, в День Ашура в Азербайджане кровь сдали 2696 добровольцев. В общей сложности от доноров было заготовлено 1213.2 литра крови.