Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzinin şöbə müdiri Günəş Cəfərova: Azərbaycan qarşıya qoyulmuş Qlobal “90-90-90” hədəflərə yaxın olan ölkələr sırasındadır
- Günəş xanım, ilk öncə İİV/QİÇS xəstəliyi barədə məlumat verərdiniz...
- İİV infeksiyası – insanın immunçatışmazlığı virusu tərəfindən törədilən və immun sistemin getdikcə artan zədələnməsi ilə xarakterizə olunan infeksion xəstəlikdir. Qazanılmış İmmunçatışmazlığı Sindromu (QİÇS) bu prosesin terminal, yəni sonuncu mərhələsidir. İİV infeksiyası fonunda inkişaf edən, immun sistem hüceyrələrinin proqressiv azalması, çoxsaylı opportunistik infeksiyalar (vərəm, kandidoz, herpetik infeskiyalar və s.) və qeyri-infeksion xəstəliklərin (bədxassəli şişlər) meydana çıxması ilə xarakterizə olunur.
- Xəstəliyə yoluxma yolları hansılardır?
- Xəstəliyin 3 əsas yoluxma yolları aşağıdakılardır:
• Cinsi yolla - İİV-ə yoluxmuş insanla homoseksual və heteroseksual kontaktda olduqda, xüsusən təsadüfi qorunmamış cinsi kontaktlar nəticəsində;
• Parenteral yol – İİV tərkibli qan və onun preparatlarının köçürülməsi nəticəsində; İİV-ə yoluxmuş donorun orqanlarının transplantasiyası zamanı; İİV-lə çirklənmiş tibbi ləvazimatdan istifadə etməklə, o cümlədən inyeksion narkotiklərin istifadəsi nəticəsində; İİV-lə çirklənmiş gigiyenik, kosmetoloji, bərbər və digər məişət ləvazimatlarinin istifadəsi nəticəsində;
• Perinatal yoluxma - İİV-ə yoluxmuş anadan uşağa hamiləlik dövründə, doğuş zamanı və ana südü ilə qidalanma nəticəsində baş verə bilər.
- Hazırda dünyada və Azərbaycanda İİV-lə bağlı epidemioloji vəziyyət necədir?
- Dünyada İİV/QİÇS-ə qarşı aparılan mübarizə tədbirlərinə baxmayaraq, infeksiyanın yayılması hələ də davam etməkdədir. Belə ki, dünyada İİV-ə yoluxan insanların kumulyativ sayı 79.3, İİV-lə yaşayanların sayı 37.7 milyon, QİÇS-lə əlaqədar olaraq vəfat edənlərin sayı isə 36.3 milyondur.
Azərbaycanda isə bu infeksiya yoluxma əsasən yüksək riskli qruplar arasında yayılıb. Risk qrupları arasında aparılan məqsədli fəaliyyət Səhiyyə Nazirliyinin daimi dəstəyi sayəsində İİV infeksiyasının yayılmasını son illər məhdud, təmərküzləşmiş mərhələdə saxlamağa imkan verib.
Hazırda Azərbaycanda ilk dəfə İİV infeksiyasının aşkar edilidiyi 1987-ci ildən 2022-ci ilin 5 ayının sonunadək, Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzində 8202 İİV-lə yaşayan Azərbaycan vətəndaşı rəsmi qeydiyyatdadır. Onlardan 5704-i (69,6 %) kişi, 2498-i (30,4%) qadındır. Dünyada və ölkəmizdə İİV-lə yaşayan insanlar üçün tətbiq olunan İİV-kaskadı İİV epidemiyasına qarşı milli cavab tədbirlərinin effektivliyini qiymətləndirməyə imkan verir, İİV-in profilaktikası, müalicəsi xidmətlərinin əhatə dairəsini, əlçatanlığını və keyfiyyətini aydın şəkildə göstərir. Kaskad İİV-xidmətləri çərçivəsində qarşıya qoyulmuş Qlobal “90-90-90” hədəflərinin həyata keçirilməsi istiqamətində irəliləyişlər əldə edilib və Azərbaycan qarşıya qoyulmuş hədəflərə yaxın olan ölkələr sırasındadır.
Belə ki, ölkədə İİV-lə mübarizə tədbirləri çərçivəsində aparılan fəaliyyətin nəticəsi olaraq, ötən ilin sonuna İİV-lə yaşayan insanlardan öz İİV-statusunu bilənlər - 74,0%; onlardan ART-yə (Antiretrovirus terapiyaya) cəlb olunanların - 87,8%; müalicə qəbul edənlərdən virus yükü təyin olunmayanlar - 86,0% təşkil edir.
Göstəricilər bu yaxınlarda Azərbaycanda səfərdə olan Qlobal Fondun Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə rəhbər şəxslər tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Eyni zamanda, Qlobal Fondun Missiyası Mərkəzin fəaliyyətini digər regional ölkələrə müsbət nümunə kimi göstərəcəklərini qeyd ediblər. Qonaqlar Mərkəzin ümumi fəaliyyəti və Qlobal Fondun layihələrinin Mərkəz tərəfindən icra vəziyyəti ilə tanış olduqdan sonra əldə olunan ümumi nəticələrin gözlənilən tələblərə uyğun olduğunu vurğulayıblar.
- İİV-ə yoluxma şübhəsi olan şəxs nələri bilməlidir?
- Tövsiyə olunur ki, hər bir şəxs yoluxma şübhəsindən asılı olmayaraq, ən azı ildə iki dəfə İİV-ə müayinəsindən keçsin. Müayinələr Mərkəzdə və regional laboratoriyalarda anonim qaydada və ödənişsiz olaraq həyata keçirilir. Eyni zamanda, müayinədən keçən şəxslərə Mərkəzin mütəxəssisləri tərəfindən ödənişsiz konsultasiya aparılır, xəstəliyə yoluxma yolları izah olunur, pre- və postkontakt profilaktika barədə məlumatlar verilir. Əgər bir şəxsin İİV-ə yoluxma şübhəsi varsa, müayinələrdən keçdikdən sonra yoluxma riski mütəxəssis tərəfindən qiymətləndirilir. 72 saatdan gec olmayaraq ona postkontakt profilaktika təyin olunur.
- İİV-ə yoluxmuş şəxslərin müalicəsi necə aparılır?
- İİV-ə yoluxmuş şəxslərin müalicəsi Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzində həyata keçirilir və təyin olunmuş dərman preparatları ilə dövlət tərəfindən təmin olunurlar. Müalicənin əsas məqsədi orqanizmdə İİV-virusunun səviyyəsinin minimuma azaldılması ilə həyatın uzadılması və onun keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması, ölüm hallarının və İİV-in ötürülmə tezliyinin azaldılmasıından ibarətdir. Müalicənin əsas şərtlərindən biri xəstələrin müalicəyə sadiqliyidir. Burda ən vacib məqam müalicənin ömürlük olmasıdır. Xəstələr ART rejiminə düzgün əməl etmədikdə, əlavə fəsadlar müşahidə oluna bilər. Bu hallar həkimlərimiz tərəfindən nəzarətə götürülür və xəstələrə lazımi xidmət göstərilir.
- Bu virusa yoluxmuş qadın sağlam uşaq dünyaya gətirə bilərmi?
- İİV-in anadan uşağa ötürülməsinin profilaktikası məqsədilə ölkəmizdə kompleks tədbirlər həyata keçirilir. İİV-ə yoluxmuş hər bir hamilə qadın Mərkəzdə nəzarətə götürülür, hamiləlik müddətində, həmçinin hamiləlikdən sonra uğurlu şəkildə anadan uşağa ötürülmənin profilaktikası aparılır və İİV-ə yoluxmuş hamilə qadın sağlam övlad dünyaya gətirir. Burada əsas şərt hamiləlik müddətində dərman preparatlarının səliqəli şəkildə qəbulu və doğuşun keysəriyyə əməliyyatı ilə sonlandırılmasından ibarətdir. Qeyd edim ki, bu zaman yenidoğulmuşun ana südü ilə qidalandırılması yolverilməzdir.
- Bilmək istərdik ki, xəstəliyə yoluxmanın qarşısını necə almaq olar?
- Xəstəliklə mübarizədə ən əsas şərt profilaktik tədbirlərin həyata keçirilməsidir. Hər zaman qeyd edirik ki, profilaktika müalicədən daha üstündür. Riskli davranışlardan çəkinmək, pis vərdişlərdən uzaq olmaq, gigiyenik qaydalara əməl etmək, maariflənməklə biz özümüzü və ətrafımızdakıları İİV-ə yoluxmadan qoruya bilərik.

Заведующая отделом Республиканского центра борьбы со СПИДом Минздрава Гюнеш Джафарова: Азербайджан входит в число стран, достигнувших прогресса в реализации Глобальных целей «90-90-90»
- Гюнеш ханым, давайте начнем с вопроса о том, что такое ВИЧ, ВИЧ-инфекция и СПИД?
- ВИЧ-инфекция – инфекционное заболевание, вызываемое вирусом иммунодефицита человека и характеризующееся нарастающим поражением иммунной системы. Последняя стадия ВИЧ-инфекции – это синдром приобретенного иммунодефицита (СПИД). Характеризуется прогрессирующим снижением клеток иммунной системы, развивающимся на фоне ВИЧ-инфекции, возникновения многочисленных оппортунистических инфекций (туберкулез, кандидоз, герпетическая инфекция и др.) и неинфекционных заболеваний (злокачественные опухоли).
- Какие основные пути передачи ВИЧ?
- Основные пути передачи инфекции следующие:
• незащищенный половой контакт с ВИЧ-инфицированным человеком;
• Парентеральный путь (через кровь) — заражение происходит при инъекционном введении инфицированных наркотических веществ, использовании нестерильных игл и шприцев, при переливании зараженной крови, через необеззараженные инструменты для гигиенических процедур;
• вертикальный путь передачи ВИЧ от ВИЧ-инфицированной матери ребенку (во время беременности, родов или после родов, через грудное молоко).
- Какова сейчас эпидемиологическая ситуация по ВИЧ-инфекции в мире и в Азербайджане?
- Несмотря на принимаемые меры по борьбе с ВИЧ/СПИДом в мире, скорость распространения инфекции продолжает вызывать большую тревогу ученых. По данным мировой статистики, общемировое число людей, живущих с ВИЧ, составляет 37,7 миллиона человек. За весь период наблюдения от сопутствующих СПИДу болезней умерло 36,3 миллиона человек.
В Азербайджане инфекция главным образом, распространена среди наркоманов, относящихся к группе высокого риска. Проблема ВИЧ/СПИДа, являясь актуальной проблемой в Азербайджане, находится под контролем Министерства здравоохранения. Целенаправленная деятельность среди групп риска позволяют удерживать ВИЧ-инфекцию на концентрированной стадии.
Впервые в нашей стране СПИД был выявлен и зарегистрирован в 1987 году. И с того времени до конца 5 месяцев 2022 года в Республиканском центре по борьбе со СПИДом Министерства здравоохранения официально зарегистрированы 8 202 человека с ВИЧ-инфекцией. Из них 5704 (69,6%) мужчины и 2498 (30,4%) женщины.
Каскад непрерывной помощи, применяемый в мире и в нашей стране для людей, живущих с ВИЧ-инфекцией, позволяет оценить эффективность национальных ответных мер борьбы с ВИЧ/СПИДом, наглядно показывает масштабы, доступность и качество услуг по профилактике и лечению ВИЧ. Азербайджан входит в число стран, достигнувших прогресса в реализации Глобальных целей «90-90-90».
Так, в результате мероприятий, проводимых в рамках мероприятий по борьбе с ВИЧ в стране, на конец прошлого года 74,0 процента людей, живущих с ВИЧ, знали о своем ВИЧ-статусе; из них 87,8 процента участвуют в АРТ (антиретровирусной терапии); ВИЧ-инфицированные с «неопределяемой» вирусной нагрузкой составили 86,0 процентов.
Представители миссии Глобального фонда по Восточной Европе и Центральной Азии, недавно посетившие Азербайджан, высоко оценили эти показатели, отметив, что они могут быть использованы в качестве образцового примера для других стран региона. Гости подчеркнули, что общие результаты, полученные после ознакомления с общей деятельностью Центра и реализацией Центром проектов Глобального фонда, соответствуют ожидаемым требованиям.
- Что следует делать при обнаружении у себя признаков ВИЧ-инфекции или возникновении подозрения на заражение?
– Рекомендуется проходить тестирование на ВИЧ, независимо от подозрения на инфекцию, не менее двух раз в год. В Центре и региональных лабораториях на бесплатной основе проводится анонимное обследование. Помимо этого, обследуемым лицам специалистами Центра проводятся бесплатные консультации, разъясняются пути заражения, предоставляется информация о до- и постконтактной профилактике. При подозрении на наличие ВИЧ-инфекции, после тестирования специалист Центра оценивает риск заражения. Не позднее 72 часов назначают постконтактную профилактику заражения ВИЧ–инфекцией.
- Как проводится лечение людей, живущих с ВИЧ-инфекцией?
- Лечение людей, живущих с ВИЧ-инфекцией, проводится в Республиканском центре борьбы со СПИДом. Помимо этого, обеспечение всех ВИЧ-инфицированных лекарствами и антиретровирусными препаратами осуществляется за счет средств государственного бюджета. Основной целью лечения является продление жизни и улучшение ее качества за счет минимизации уровня ВИЧ в организме, снижения смертности и частоты передачи ВИЧ-инфекции.
Одним из основных условий лечения является соблюдение больным режима лекарственной терапии. В случае, когда пациенты не соблюдают режим АРТ-терапии должным образом, могут возникнуть дополнительные осложнения. Во избежание подобных случаев, пациенты находятся под тщательным наблюдением врачей-специалистов Центра.
- У ВИЧ-инфицированной пациентки может родиться здоровый малыш?
- В целях предотвращения передачи ВИЧ от матери к ребенку в нашей стране принимаются комплексные меры. Во избежание передачи вируса во время беременности и родов, каждая беременная женщина, инфицированная ВИЧ, находится под постоянным наблюдением в Центре. Главное условие – правильный прием лекарств во время беременности и проведение родов с помощью кесаревого сечения. Для предотвращения заражения детей, рожденных ВИЧ-инфицированными женщинами, категорически не рекомендуется прикладывать их к груди и кормить материнским молоком, а сразу после рождения переводить исключительно на искусственное вскармливание.
- Как можно защитить себя от заражения ВИЧ-инфекцией?
- Важнейшим условием в борьбе с заболеванием является проведение профилактических мероприятий, ведь она более эффективная и менее затратная мера, чем лечение. Защитить себя и своих близких можно повышая свой уровень знаний о путях и факторах передачи ВИЧ, мерах профилактики, а также соблюдая правила безопасного поведения.