Səhiyyə, ekologiya və təbii sərvətlər nazirləri birgə Əmr imzaladılar
Tibbi tullantıların effektiv idarəçiliyi və bu sahədə koordinasiyalı fəaliyyətin təmin edilməsi məqsədilə Səhiyyə Nazirliyində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğuladı ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında səhiyyə sisteminin inkişafi ilə bağlı davamlı islahatlar və mütərrəqi idarəetmə mexanizmləri tətbiq edilməkdədir.
“Tibb müəssisələrində yeni kliniki tədqiqat metodlarının aktiv tətbiqi, əhalinin sağlamlığı, ölkədə formalaşan tibbi tullantıların idarə edilməsi və sanitariya-epidemioloji vəziyyətin ətraflı təhlili Səhiyyə Nazirliyinin prioritet məsələlərindəndir”, - deyə Teymur Musayev qeyd etdi.
Nazir həmçinin tibb müəssisələrində personalın tibbi tullantıların idarə edilməsi üzrə qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada bilik və bacarıqlarının artırılması üçün birgə təlimlərin təşkilinin zəruriliyini bildirdi. Eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə görüləcək yenidənqurma işlərində tibbi tullantıların keyfiyyətli idarə olunması sisteminin təşkilinin vacibliyini vurğuladı.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev isə öz çıxışında bildirdi ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev ətraf mühitin mühafizəsi və əhalinin sağlamlığı məsələlərinə daim diqqət yetirir. Nazirlik tərəfindən tibbi tullantıların uçotunun aparılmasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində zəruri işlər görülür. Son dövrlər tibbi tullantıların çeşidlənməsi sağlam ekoloji mühitin formalaşmasında müsbət tendensiya kimi müşahidə edilir.
Tədbirdə birdəfəlik tibbi alət və ləvazimatlardan geniş istifadə edilməsi, tibbi tullantıların insan sağlamlığı və ətraf mühit üçün təhlükəsiz idarə edilməsi mövzularında təqdimatlar edildi.
Sonra “Tibbi tullantıların idarə edilməsi sahəsində mövcud problemlərin effektiv həlli üçün koordinasiyalı fəaliyyətin təmin edilməsi barədə” birgə Əmr imzalandı.
Əmrə əsasən, tərkibində əhalinin sağlamlığı, ekoloji və sanitariya vəziyyəti üçün təhlükə yaradan infeksion və digər materiallar olan tibbi tullantıların idarə edilməsi sahəsində mövcud vəziyyətin təhlili və bu sahədə səmərəli idarəetmənin təşkili məqsədilə birgə İşçi Qrup yaradıldı.
Sənəddə ölkədə tibbi tullantıların idarə olunması sahəsində mövcud vəziyyətin, tibb müəssisələrində tibbi tullantıların idarə olunması və qanunvericiliyin təhlili, tibbi tullantıların zərərsizləşdirilməsi sahəsində beynəlxalq təcrübənin tətbiqi, ictimaiyyətin maarifləndirilməsi işlərinin görülməsi əks olunub.
Eyni zamanda, tibbi tullantıların idarə olunmasının təkmilləşdirilməsinə dair Yol Xəritəsi layihəsinin hazırlanması istiqamətində müvafiq tədbirlərin yekunlaşdırılması nəzərdə tutulub.

Министры здравоохранения, экологии и природных ресурсов подписали совместный Приказ
С целью повышения эффективности управления медицинскими отходами и обеспечения скоординированных действий в этой сфере в Министерстве здравоохранения состоялось мероприятие, организованное совместно с Министерством экологии и природных ресурсов.
Выступивший на мероприятии министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что под руководством Президента Ильхама Алиева осуществляются целенаправленные реформы по развитию и усовершенствованию механизмов управления системы здравоохранения страны. «Применение инновационных методов клинических исследований в медицинских учреждениях, охрана здоровья населения, эффективное управление медицинскими отходами и детальный анализ санитарно-эпидемиологической ситуации в стране являются одними из приоритетных задач Министерства здравоохранения», - добавил министр.
Теймур Мусаев отметил важность организации совместных тренингов с целью повышения знаний и навыков персонала медицинских учреждений относительно правил, установленных в законодательстве по обращению с отходами медицинского происхождения. Также была подчеркнута важность организации качественной системы управления медицинскими отходами при проведении восстановительных и реконструкционных работ на освобожденных территориях.
В свою очередь министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев подчеркнул, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев уделяет особое внимание защите экологической стабильности и охране окружающей среды в стране. М.Бабаев отметил, что министерством проведена необходимая работа в направлении совершенствования организации учетного процесса по обращению с медицинскими отходами. По его словам, предстоит проделать большой объем работ в этой сфере. Отрадно, что в последнее время среди населения наблюдается более внимательный и ответственный подход к обращению медицинскими отходами во благо защиты окружающей среды.
На мероприятии были представлены презентации на темы использования одноразовых расходных материалов и инструментов, безопасной обработки и утилизации медицинских отходов с целью охраны здоровья населения и предотвращения их негативного воздействия на окружающую среду и др.
Затем Теймур Мусаев и Мухтар Бабаев подписали совместный Приказ «Об обеспечении скоординированных действий для эффективного решения существующих проблем по управлению медицинскими отходами».
Согласно приказу, создана совместная Рабочая группа для анализа текущей ситуации по управлению инфекционными и другими видами медицинских отходов, представляющими угрозу для санитарно-эпидемиологического благополучия населения, и формирования эффективной модели управления в этой сфере.
В документе также отражены анализ текущей ситуации в сфере управлениями медицинскими отходами в стране, применение международного опыта по обезвреживанию и утилизации медицинских отходов, а также проведение просветительских работ среди населения. Кроме того, планируется продолжить соответствующие работы в направлении подготовки Дорожной карты по совершенствованию управления медицинскими отходами.