Səhiyyə Naziri 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları sərgisinin açılşında çıxış edib
Bakı Ekspo Mərkəzində 02 noyabr 2023-cü il tarixində 3-cu Azərbaycan Beynəlxalq Tibb İnnovasiyaları - “Medinex” sərgisinə start verilib.
Sərginin açılışında Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev, Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) icraçı direktoru Vüqar Qurbanov iştirak ediblər.
Maraqlı tərəfləri vahid plarformada bir araya gətirən sərginin başlıca məqsədi səhiyyə və tibb sahəsində industriyanın ən müasir trendləri ilə tanış olmaq, sənaye mütəxəssisləri, sahibkarların işgüzar əlaqələrini inkişaf etdirmək, yeni tərəfdaşlıq qurmaq, aktual məlumatlar mübadiləsi aparmaqdır.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Liderinin 100 illiyində keçirildiyindən, sərginin təqdimat zonasında Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan “Tibbi İnnovasiyalar Forumu” təşkil olunacaq. Sərgidə tibb sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermiş görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunan oftalmologiya mövzusunda panel müzakirələr də baş tutacaq.
Sərginin açılışında çıxış edən Səhiyyə naziri Teymur Musayev bildirib ki, ölkə səhiyyəsinin inkişafı dövlət quruculuğunda əsas istiqamətlərdən olduğundan tibbi sərgilər Respublikamızda müstəqilliyin ilk illərindən keçirilməyə başlanıb.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın əhalinin sağlamlığının qorunmasına göstərdikləri diqqət və qayğının nəticəsidir ki, Respublikamızda müasir səhiyyə infrastrukturu obyektləri inşa edilir, tibb müəssisələri ən son texnoloji avadanlıqlarla təchiz olunur”, - deyə Teymur Musayev vurğulayıb.
Bugünkü sərginin artıq 30 ilə yaxın bir dövrü əhatə edən müsbət ənənənin davamı olduğunu bildirən nazir qeyd edib: “Medinex sərgisi artıq 3-cü dəfədir ki ölkəmizdə təşkil olunur. Sərginin həm tibb mütəxəssislərinin yeniliklərlə tanışlığı, həm biznes nümayəndələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı, həm də hər bir vətəndaşımızın sağlamlığının yaxşılaşdırılması sahəsində davamlı platforma rolunu oynayacağına əminəm”.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev bu gün səhiyyə sahəsində aparılan əsas islahatlardan birinin məhz ölkədə icbari tibbi sığortanın tətbiqi olduğunu vurğulayıb: “Sərgi icbari tibbi sığorta haqqında məlumatların ölkəmizin geniş vətəndaş kütləsinə çatdırılmasına imkan verir, ölkədəki dövlət və özəl tibb müəssisələri arasında əməkdaşlığın qurulmasına şərait yaradan platformalardan biridir”.
TƏBİB-in icraçı direktoru Vüqar Qurbanov ölkədə səhiyyənin inkişafının əsas istiqamətləri, o cümlədən, ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının qorunması, tibb sahəsində innovasiyaların tətbiq edilməsi məsələləri haqqında ümumi məlumat verib. O bildirib ki, sərgi tibb sahəsində yeni məhsulların və texnologiyaların geniş şəkildə təqdim olunmasını əsas məqsədi kimi öz qarşısına qoyub.
Milli Məclisin Səhiyyə komitəsinin sədri Əhliman Əmiraslanov belə sərgilərin səhiyyənin inkişafında yeni imkanlar yaratdığını bildirib: “Bu tədbir tibb sahəsinin həm təcrübəli, həm də gənc mütəxəssisləri, ixtisaslaşdırılmış təhsil müəssisələrinin rezidentləri və tələbələri üçün çox vacibdir. Sərgi çərçivəsində keçirilməsi nəzərdə tutulan praktiki və elmi tədbirlər gənc mütəxəssislərin inkişafı və yeni biliklərə yiyələnməsində mühüm rol oynaya bilər”.
Sərgidə ümumilikdə 14 ölkədən 100 şirkət qatılacaqdır. İştirakçı ölkələr arasında Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Belarus, Cənubi Koreya, Çin, Əlcəzair, Rusiya Federasiyası, Fransa, Qazaxıstan, Qətər, Misir, Türkiyə və s. ölkələr yer alır.
Noyabrın 4-dək davam edəcək sərgidə tibb sahəsinin önəmli mövzularını, əhatə edən panel müzakirələr aparılacaq.

Министр здравоохранения выступил на открытии 3-ей Азербайджанской Международной выставки медицинских инноваций
В Бакинском Экспоцентре 3 ноября стартовала 3-я Международная выставка медицинских инноваций - “Medinex”.
В церемонии открытия выставки приняли участие министр здравоохранения Теймур Мусаев, председатель комитета по здравоохранению Милли Меджлиса Ахлиман Амирасланов, председатель Правления Государственного Агентства обязательного медицинского страхования Заур Алиев, исполнительный директор Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB) Вугар Гурбанов.
Основной целью выставки, объединяющей заинтересованных сторон на единой платформе, является ознакомление с современными тенденциями в сфере здравоохранения и медицины, развитие деловых связей между экспертами отрасли и предпринимателями, установление новых партнерств.
В рамках выставки будет организован «Форум медицинских инноваций», посвященный 100-летию Гейдара Алиева. Также пройдут панельные дискуссии по офтальмологии, посвященные 100-летию со дня рождения выдающегося офтальмолога-ученого, академика Зарифы Алиевой.
Выступая на открытие выставки, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул, что являясь одним из приоритетных направлений политики государства развитие здравоохранения в Азербайджане тесно связано с проведением медицинских выставок.
«Строящиеся и уже построенные больницы и другие медицинские учреждения, оснащённые новейшими технологическими оборудованиями — это результат особого внимания Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой к улучшению условий охраны здоровья населения» - подчеркнул Теймур Мусаев
Министр отметил, что выставка является продолжением мероприятий, проводимых на протяжении тридцати лет: «Выставка Medinex проводится в третий раз. Уверен, что она послужит платформой специалистам-медикам для знакомства с инновациями, поспособствует развитию сотрудничества между представителями бизнеса и внесет вклад в улучшение здоровья населения».
Председатель правления Государственного Агентства обязательного медицинского страхования Заур Алиев подчеркнул, что одной из основных реформ в области здравоохранения является внедрение в стране обязательного медицинского страхования: «Выставка является одной из платформ, позволяющих донести информацию об обязательном медицинском страховании до широкого круга граждан страны, и создает условия для налаживания сотрудничества между государственными и частными медицинскими учреждениями страны».
Выступление исполнительного директора TƏBİB Вугара Гурбанова обобщило основные направления развития здравоохранения такие как, охрана здоровья граждан, применения инноваций в области медицины. Он отметил, что выставка, преследует основную цель широкого представления новинок и инноваций в области медицины.
Возможности подобных выставок безграничны, отметил в своем выступлении председатель комитета по здравоохранению Милли Меджлиса Ахлиман Амирасланов: «Этот проект проект весьма важен и для опытных, и для молодых специалистов медицинской отрасли, резидентов и студентов профильных учебных заведений».
Экспозиция выставок объединяет более 90 компаний из 12 стран мира, среди которых Азербайджан, Алжир, Беларусь, Дания, Италия, Казахстан, Пакистан, Россия, Словения, Турция, Япония, Швейцария.
На выставке, которая продлится до 4 ноября пройдут панельные дискуссии, охватывающие важные темы медицинской сферы.