Səhiyyə naziri Aktau yaxınlığında təyyarə qəzası nəticəsində xəsarət alan vətəndaşlarımızı ziyarət edib
Səhiyyə naziri Teymur Musayev “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinin təyyarəsinin Aktau yaxınlığında qəzaya uğradığı nəticəsində xəsarət alan vətəndaşlarımızı ziyarət edib. Nazir müalicə almaq üçün Bakıya gətirilən yaralılar üçün yaradılan şərait və onların səhhəti ilə maraqlanıb.
Səhiyyə nazirinə məlumat verilib ki, yaralılara zəruri tibbi yardımın göstərilməsi üçün bütün lazımi tədbirlər görülüb, yüksək səviyyəli müayinə-müalicə prosesi həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün dövlət komissiyasının yaradılıdığını vurğulayan nazir deyib: “Sərəncamla aidiyyəti dövlət qurumları, eləcə də Səhiyyə Nazirliyinə müvafiq tədbirlər görmək üçün zəruri tapşırıqlar verilib. Qazaxıstanda baş verən təyyarə qəzasında yaralanan həmvətənlərimizə və digər zərərçəkənlərə dəstək məqsədilə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın nəzarəti ilə geniştərkibli tibbi heyət dərhal hadisə yerinə göndərilib”.
Nazirin sözlərinə görə, həmin tibbi heyət artıq Bakıya qayıdıb: “Yaralanan 14 Azərbaycan vətəndaşı dünən Qazaxıstandan Vətənə gətirilib və Bakıdakı Yeni Klinika tibb müəssisəsində yerləşdirilib. İlkin müayinələrin nəticələrinə əsasən, onların vəziyyəti stabil və qənaətbəxşdir. Zərərçəkənlərin əksəriyyətinin yaxın günlərdə evlərinə buraxılması gözlənilir”.
Səhiyyə naziri qeyd edib ki, Qazaxıstanlı həmkarlara dəstək və müalicə proseslərinin tənzimlənməsi məqsədilə bu gün Bakıdan Aktauya 2 həkim və 2 tibb bacısından ibarət heyət göndəriləcək.
Sonda Teymur Musayev yaralıların tezliklə şəfa tapmasını və doğmalarına qovuşmasını arzulayıb: “Aviaqəzada xəsarət alan bütün Azərbaycan vətəndaşlarına Səhiyyə Nazirliyinin Sanator-Kurort Reabilitasiya Mərkəzində psixoloji və ehtiyac olduqda, tibbi reabilitasiya xidmətləri göstəriləcək”.

Министр здравоохранения навестил наших граждан, пострадавших в авиакатастрофе вблизи города Актау
Министр здравоохранения Теймур Мусаев посетил наших граждан, пострадавших в результате авиакатастрофы пассажирского самолета, принадлежащего авиакомпании «Азербайджан Хава Йоллары», вблизи казахстанского города Актау. Министр поинтересовался условиями, созданными для доставленных на лечение в Баку граждан Азербайджана, состоянием их здоровья и процессом реабилитации.
Было сообщено, что приняты все необходимые меры для оказания необходимой медицинской помощи, обследование и лечение пострадавших обеспечивается на высоком уровне.
Подчеркнув, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал соответствующее Распоряжение о создании государственной комиссии по расследованию причин крушения вблизи города Актау, министр сказал: «Согласно Распоряжению, государственным учреждениям, в том числе Министерству здравоохранения даны поручения для принятия соответствующих мер. По поручению Президента Ильхама Алиева и под контролем Первого вице-президента Мехрибан Алиевой на место происшествия был немедленно направлен расширенный медицинский персонал для оказания помощи нашим соотечественникам и другим пострадавшим в авиакатастрофе в Казахстане».
По словам министра, этот медицинский персонал уже вернулся в Баку: «Накануне 14 раненых граждан Азербайджана были доставлены на Родину из Казахстана и помещены в медицинское учреждение «Ени клиника» в Баку. По результатам предварительного обследования их состояние стабильное. Ожидается, что большинство пострадавших будут выписаны домой в ближайшие дни».
Министр здравоохранения отметил, что с целью оказания поддержки казахстанским коллегам и регулирования процессов лечения сегодня из Баку в Актау будет отправлена бригада в составе 2-х врачей и 2-х медсестер.
В завершение Теймур Мусаев пожелал раненым скорейшего выздоровления и возвращения к обычной жизни: «Всем гражданам Азербайджана, пострадавшим в авиакатастрофе, в Санаторно-курортном реабилитационном центре Министерства здравоохранения будут оказаны услуги психологической, а при необходимости и медицинской реабилитации».