Səhiyyə naziri Azərbaycanda “İmmunlaşdırma həftəsi”nin keçirilməsi barədə əmr imzalayıb
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının tövsiyəsinə əsasən, 2026-cı ilin 19–25 aprel tarixlərində respublikanın şəhər və rayonlarında “İmmunlaşdırma həftəsi” keçiriləcək. Bununla bağlı səhiyyə naziri Teymur Musayev əmr imzalayıb.
Əmrə əsasən respublikanın şəhər və rayonlarında hər hansı səbəbə görə vaksinasiyadan kənarda qalan uşaqların “İmmunlaşdırma həftəsi” çərçivəsində peyvəndlərə cəlb edilməsi, peyvəndlərlə əhatə səviyyəsi xüsusilə aşağı olan rayonlarda monitorinqlərin aparılması, uşaqların vaksinasiyasını həyata keçirən tibb müəssisələrinə immunlaşdırma tədbirlərinin təşkilində metodiki köməkliyin göstərilməsi, əhalinin bu barədə maarifləndirilməsi kimi məsələlərin təşkili nəzərdə tutulur.
“İmmunlaşdırma Həftəsi” zamanı bir sıra rayonlarda sil-silə tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Həmçinin, respublikanın tibb idarə və müəssisələrində əhaliyə paylanması üçün müxtəlif mövzularda poster və yaddaş vərəqələri hazırlanmışdır.
Qeyd edək ki, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təşəbbüsü ilə 2006-cı ildən etibarən hər il Avropa regionunda “İmmunlaşdırma həftəsi” keçirilir və Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi də bu tədbirə qoşulur.

Министр здравоохранения подписал приказ о проведении в Азербайджане «Недели иммунизации»
Согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения, с 19 по 25 апреля 2026 года в городах и районах республики пройдет «Неделя иммунизации». В связи с этим министр здравоохранения Теймур Мусаев подписал соответствующий приказ.
Согласно приказу, предусмотрена организация привлечения к вакцинации в рамках «Недели иммунизации» детей, которые по каким-либо причинам остались вне прививок, проведение мониторингов в районах с особенно низким уровнем охвата вакцинацией, оказание методической помощи медицинским учреждениям, осуществляющим иммунизацию детей, а также информирование населения по этим вопросам.
В период «Недели иммунизации» в ряде районов планируется проведение серии мероприятий. Также в медицинских управлениях и учреждениях республики подготовлены различные постеры и информационные листовки для распространения среди населения.
Отметим, что по инициативе Всемирной организации здравоохранения с 2006 года ежегодно в Европейском регионе проводится «Неделя иммунизации», и Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики также присоединяется к этой инициативе.