Səhiyyə naziri: "Məzun günü" gələcəyin həkimlərinin yaddaşında gözəl bir tarix kimi qalacaq
İyulun 1-də Azərbaycan Tibb Universiteti (ATU) tələbələrinin “Məzun günü” keçirilib. Tədbirdə tanınmış ictimai-siyasi xadimlər, səhiyyə işçiləri və digər qonaqlar iştirak ediblər. İlk olaraq Dövlət Himni səsləndirilib
Təbrik nitqi ilə çıxış edən səhiyyə naziri Teymur Musayev “Məzun günü”nün gələcəyin həkimlərinin yaddaşında gözəl bir tarix kimi qalacağını bildirib.
Nazir vurğulayıb ki, hər bir dövlətin inkişaf yolunda və uğurlarının arxasında xalqına, vətəninə bağlılığı olan tarixi şəxsiyyətlər dayanır: "Bu il Azərbaycan səhiyyəsinin və tibb elminin inkişafında xüsusi yer tutan iki böyük şəxsiyyətin - müasir Azərbaycanın memarı və qurucusu ümummilli lider Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq-alim akademik Zərifə xanım Əliyevanın 100 illik yubileyləri ilə əlamətdardır. Müstəqil dövlətimizdə hər sahədə olduğu kimi səhiyyənin və tibb təhsilinin də inkişafı ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Əhalinin sağlamlığının qorunmasını ölkə siyasətində ən mühüm məsələlərdən hesab edən Ulu Öndər səhiyyənin tərəqqisi, maddi texniki bazasının gücləndirilməsi, yeni tibb müəssisələrinin açılması üçün zəruri addımlar atıb. Tibb İnstitunun məzunu olan görkəmli oftalmoloq-alim akademik Zərifə Əliyeva sonralar da öz doğma ali məktəbi ilə əlaqələrini kəsmədi. Təbabət elminə və tibb təhsilinə böyük tövhələr vermiş Zərifə xanımın tələbələri, onun əsərləri ilə formalaşan mütəxəssislər nəsli bugün yeni həkim kadrları və təbabət alimləri hazırlığı sahəsində əzmlə çalışırlar.
Bu gün Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti, bacarıqlı rəhbərliyi və gərgin zəhməti sayəsində Azərbaycan hər sahədə inkişaf edir. Dövlət başçısının rəhbərliyi altında əhalinin sağlamlığının qorunması sahəsində də böyük nailiyyətlər əldə olunur, səhiyyənin tərəqqisi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Tibb müəssisələrinin maddi texniki bazası gücləndirilir, səhiyyənin maliyyələşdirilməsində köklü islahatlar aparılır, rəqəmsallaşma təminatlı keyfiyyətli tibbi xidmət istiqamətində işlər görülür. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, özü də ixtisasca həkim olan Mehriban xanım Əliyeva da səhiyyə sahəsində çalışanlara həmişə diqqət və qayğı göstərir, tibb işçilərinin əməyini və fədakarlığını daim yüksək qiymətləndirir".
"Azərbaycanın ilk ali məktəblərindən biri olan Tibb Universiteti onlilliklər boyu səhiyyə ocaqları üçün yüksək ixtisaslı həkim kadrları yetişdirib. Hazırda bu qocaman tibb təhsil ocağı yeni təhsil standartlarına əsaslanaraq, müasir informasiya texnologiyalarından istifadə edərək beynəlxalq akkreditasiyadan keçmiş tədris proqramları ilə yüksək ixtisaslı mütəxəssislər hazırlayır. Onun hər buraxılışı səhiyyəmiz və təbabətimiz üçün əlamətdar hadisədir. Əminəm ki, Sizlər hər bir vətəndaşımız üçün sağlam və uzunömürlü həyatın təmin edilməsində bələdçilik edən işıq olacaqsınız”, - deyə səhiyyə naziri məzunları təbrik edib.
Universitetin rektoru, professor Gəray Gəraybəyli gələcəyin həkimlərinə karyeralarında uğurlar diləyərək ATU-nun məzunu adını hər yerdə uca tutmağı arzulayıb. Rektor tədbir iştirakçılarına ATU-nun fəaliyyəti, son illər tədris prosesində aparılan islahatlar, tətbiq edilən yeniliklər, yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması üçün görülən işlər barədə də məlumat verib. Qeyd olunub ki, 2022-2023-cü tədris ilində Azərbaycan Tibb Universitetini 1217 nəfər məzunu olub. Onlardan 152 nəfəri universiteti fərqlənmə ilə bitirir. Məzunlar arasında 389 nəfəri əcnəbilərdir. Müvafiq olaraq I Müalicə-profilaktika fakültəsində 393 tələbə, II Müalicə-profilaktika fakültəsində 371 tələbə, İctimai səhiyyə fakültəsinin tibbi profilaktika ixtisası üzrə 69 tələbə, Stomatologiya fakültəsindən 224 məzun, əczaçılıq fakültəsindən 115 məzun, hərbi fakültədən 45 tələbə bitirir.
Tədbirdə təhsilini əla qiymətlərlə başa vuran məzunlara və Azərbaycan Tibb Universitetinin ictimai həyatında fəal iştirak edən gənclərə fəxri fərmanlar təqdim olunub. Diplomları səhiyyə naziri Teymur Musayev və ATU-nun rektoru Gəray Gəraybəyli təqdim ediblər.
Daha sonra ATU-nun professor-müəllim heyəti və valideynlər məzunları təbrik edərək, onlara gələcək peşə fəaliyyətlərində həkim adının müqəddəsliyini doğruldacaqlarına inandıqlarını söyləyiblər. Tədbir tanınmış sənət adamlarının çıxışı ilə davam edib. ATU-nun tələbələri də sənətçilərlə eyni səhnəni bölüşüblər. Universitetin hərbi fakültəsinin tələbələri vətənpərvərlik ruhunda mahnılar ifa ediblər.

Министр здравоохранения поздравил выпускников Азербайджанского медицинского университета
1 июля состоялся «День выпускника» Азербайджанского медицинского университета (АМУ). В мероприятии приняли участие видные общественно-политические деятели, работники здравоохранения и другие гости. В начале прозвучал Государственный гимн Азербайджана.
Обращаясь к выпускникам, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил, что этот знаменательный день навсегда останется в памяти будущих врачей.
Министр подчеркнул, что за успешным развитием каждого государства стоят исторические личности, верные своему народу и Родине: «Нынешний год ознаменован празднованием 100-летнего юбилея двух незабываемых личностей, занимающим особое место в развитии здравоохранения и медицинской науки в Азербайджане – общенационального лидера нашего народа, архитектора и основателя современного независимого Азербайджанского государства Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханым Алиевой. Развитие здравоохранения и медицинской науки, как и любой другой области в нашем государстве, связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Великий лидер одним из приоритетных вопросов политики страны считал охрану здоровья населения, прогресс здравоохранения и укрепление ее материально-технической базы, предпринял важные меры по созданию новых медицинских учреждений. Выдающийся ученый-офтальмолог академик Зарифа Алиева, окончившая Медицинский институт, впоследствии не прервала связи с родным университетом. В настоящее время ученики Зарифы ханым, внесшие большой вклад в развитие отечественного здравоохранения и медицинского образования, поколение специалистов, сформированное ее трудами, усердно работают в области подготовки квалифицированных кадров.
Сегодня, благодаря дальновидной политике и умелому руководству Президента Ильхама Алиева, Азербайджан развивается во всех сферах. Под руководством главы государства достигнуты большие успехи в области охраны здоровья населения, а прогресс здравоохранения всегда находится в центре внимания. Укрепляется материально-техническая база медицинских учреждений, проводятся кардинальные реформы в финансировании здравоохранения, ведется целенаправленная работа в сфере цифровизации качественного медицинского обслуживания. Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева, врач по профессии Мехрибан Алиева всегда уделяет внимание и заботу о тех, кто работает в сфере здравоохранения, особо ценит труд и самоотверженность медицинских работников».
Далее министр отметил, что в последние годы расширяются международные связи АМУ с ведущими учебными заведениями зарубежных стран: «Азербайджанский медицинский университет, который является одним из первых университетов в Азербайджане, на протяжении десятилетий готовил высококвалифицированные медицинские кадры. Тем самым, ежегодно отечественное здравоохранение пополняется молодыми талантливыми кадрами, которые присоединятся к славной миссии во имя здорового будущего нашей страны», - отметил в заключение министр здравоохранения Азербайджана.
Ректор АМУ, профессор Герай Герайбейли также поздравил выпускников университета и их родителей с этим знаменательным событием. Ректор выразил уверенность, что выпускники АМУ будут достойно представлять Азербайджан в разных уголках мира как профессиональные врачи. Г.Герайбейли также проинформировал участников мероприятия о деятельности АМУ, реформах, проведенных в образовательном процессе за последние годы, внедренных новшествах, проделанной работе по подготовке высококвалифицированных кадров.
В своем выступлении ректор предоставил информацию о том, что в 2022/2023 учебном году АМУ окончили 1217 студентов. 393 из них - студенты I лечебно-профилактического факультета, 371 - II лечебно-профилактического, 224 – стоматологического, – 115 фармацевтического и 45 студенты военно-медицинского факультета. Помимо этого, факультет общественного здравоохранения окончили 69 студентов. 389 выпускников являются гражданами зарубежных стран. 152 выпускника АМУ завершили учебу с дипломами с отличием.
На мероприятии выпускникам, окончившим вуз с максимально высокими баллами, были вручены дипломы с отличием. Дипломы вручили министр здравоохранения Теймур Мусаев и ректор АМУ Герай Герайбейли. Затем выпускники дали клятву Гиппократа. Они также поблагодарили профессорско-преподавательский состав вуза.