Səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycan-Türkiyə investisiya forumunun panel sessiyasında sağlamlıq və tibbi turizmin inkişafı perspektivlərindən danışıb
Bakıda xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin və Türkiyə Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilən Azərbaycan-Türkiyə investisiya forumu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və Türkiyə-Azərbaycan İş Adamları və Sənayeçiləri İctimai Birliyinin (TÜİB) təşkilatçılığı ilə baş tutan forum çərçivəsində müxtəlif mövzuları əhatə edən panel sessiyalar keçirilib.
“Azərbaycanda sağlamlıq turizmin inkişafı perspektivləri” adlı panel sessiyada çıxış edən Azərbaycan Respublikasının səhiyyə naziri Teymur Musayev vurğulayıb ki, iki qardaş dövlətin prezidentlərinin rəhbərliyi altında ölkələrimiz arasında strateji əlaqələr dinamik inkişaf edir və müxtəlif sektorlar üzrə birgə tədbirlərin təşkili ənənə halını alır.
Nazir son illərdə qlobal səviyyədə sağlamlıq turizmi və tibbi turizmin rolunun artdığını qeyd edib.
“Dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022‒2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda turizm sektorunun davamlı inkişafını təmin etmək üçün strateji, institusional və maliyyələşmə mexanizmlərinin gücləndirilməsi əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olaraq müəyyən edilib”, - deyə nazir bildirib.
Teymur Musayev qeyd edib ki, son illərdə müasir tibbi infrastrukturun qurulması, mütərəqqi texnoloji avadanlıqların tətbiqi və ixtisaslı insan resursları sayəsində Türkiyə Respublikası sağlamlıq və tibbi turizm üzrə beynəlxalq mərkəzə çevrilib.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Ordumuz 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi torpaqlarımızı işğaldan azad etdi. Hazırda həmin ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işlərində turizm infrastrukturunun yaradılmasına xüsusi diqqət yetirilir. İşğaldan azad olunmuş ərazilər sağlamlıq turizminin, ekoturizmin inkişafında böyük potensiala malikdir”, - deyə Azərbaycanın səhiyyə naziri vurğulayıb.
Çıxışının sonunda Teymur Musayev forumun sektorun gələcək inkişafı baxımından faydalı olacağına ümidvar olduğunu bildirib.
Panel sessiyada, həmçinin Türkiyə Respublikasının səhiyyə nazirinin müavini Şuayip Birincinin, Azərbaycan Respublikasının səhiyyə nazirinin müavini İlqar Qasımovun, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyevin, Dövlət Turizm Agentliyi yanında Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədr müavini Rəşad Əliyevin və digərlərinin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda Azərbaycanın sağlamlıq turizmin potensialı və ondan istifadə imkanlarının genişlənməsi, eyni zamanda Türkiyə təcrübəsinin Azərbaycanda tətbiqinin vacibliyi qeyd olunub.
Forum çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasında investisiya imkanları”, “İkitərəfli ticarət dövriyyəsinin artırılmasında nəqliyyat və logistika mərkəzlərinin rolu”, “Yaşıl enerji və “smart city””, “Kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sahələrində dialoq: cari çağırışlar və müasir həllər” və “Hərbi-texniki əməkdaşlıqda mütərəqqi texnologiyanın rolu” mövzularında panel sessiyalar keçirilib.

Министр здравоохранения Теймур Мусаев на панельной сессии Азербайджано-турецкого инвестиционного форума рассказал о перспективах развития лечебно-оздоровительного и медицинского туризма
В Баку состоялся Азербайджано-турецкий инвестиционный форум, приуроченный к 100-летию общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева и созданию Турецкой Республики, совместно организованный Министерством экономики Азербайджанской Республики и Общественным объединением турецко-азербайджанских предпринимателей и промышленников (TÜİB).
В рамках форума прошли панельные сессии, посвященные различным темам.
Выступивший на панельной сессии «Перспективы развития оздоровительного туризма в Азербайджане» министр здравоохранения Азербайджанской Республики Теймур Мусаев подчеркнул, что под руководством президентов Азербайджана и Турции сотрудничество между двумя братскими странами динамично развиваются, организация совместных мероприятий, охватывающих различные секторы, становятся регулярными.
В своем выступлении министр отметил, что в последние годы актуальность лечебно-оздоровительного и медицинского туризма возрастает во всем мире.
«В утвержденной соответствующим Распоряжением главы государства «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022–2026 годы», укрепление стратегических, институциональных и финансовых механизмов по обеспечению устойчивого развития сектора туризма определена в числе основных направлений деятельности, - добавил министр.
Теймур Мусаев отметил, что благодаря созданию современной медицинской инфраструктуры, внедрению передового технологического оборудования и формированию квалифицированных человеческих ресурсов за последние годы Турецкая Республика стала международным центром лечебно-оздоровительного и медицинского туризма.
«Под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева в ходе 44-дневной Отечественной войны наша доблестная Армия освободила исторические земли. В настоящее время в проводимых на этих территориях строительно-восстановительных работах особое внимание уделяется созданию туристической инфраструктуры. На освобожденных от оккупации территориях имеется большой потенциал для развития лечебно-оздоровительного туризма и экотуризма», - сказал министр здравоохранения Азербайджана.
В завершение своего выступления Теймур Мусаев выразил надежду, что форум сыграет важную роль в дальнейшем развитии лечебно-оздоровительного туризма.
На панельной сессии также выступили заместителя министра здравоохранения Турецкой Республики Шуайиб Биринджи, заместитель министра здравоохранения Азербайджанской Республики Ильгар Гасымов, председатель Правления Государственного агентства по обязательному медицинскому страхованию Заур Алиев, заместитель председателя Правления Азербайджанского бюро туризма при Государственном агентстве по туризму Рашад Алиев и др. В выступлениях был отмечен потенциал лечебно-оздоровительного туризма и расширение возможностей его использования, а также важность применения опыта Турции в Азербайджане.
В рамках форума также проведены панельные заседания на темы «Инвестиционные возможности в Азербайджанской Республике», «Роль транспортно-логистических центров в увеличении двустороннего товарооборота», «Диалог в сферах сельского хозяйства и пищевой промышленности: вызовы и современные решения», «Зеленая энергетика и «smart» города» и «Роль современной технологии в военно-техническом сотрудничестве».