Astanada keçirilən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Avropa Regional Komitəsinin 73-cü sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayevlə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru Tedros Adhanom Qebreyesus arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Teymur Musayev Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı ilə sıx əməkdaşlığa böyük önəm verildiyini diqqətə çatdırıb və ötən müddət ərzində təşkilatın Azərbaycana göstərdiyi dəstəyinə görə təşəkkürünü bildirib.
“Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkə səhiyyəsində həyata keçirilən köklü islahatlar nəticəsində bu sahənin yeni müasir konsepsiyalara uyğun modernləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırma, uğurlu beynəlxalq təcrübədən istifadə, ilkin səhiyyənin və tibb təhsilinin inkişafı, uşaqların peyvəndlənməsi istiqamətlərində bir çox mühüm işlər həyata keçirilib, yeni qanunvericilik sənədləri hazırlanıb”,-deyə nazir vurğulayıb.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə səhiyyə sisteminin yenidən qurulmasına başlandığını deyən Teymur Musayev bildirdi: “Qarabağda yaşayan əhalinin müayinə və müalicəsi artıq dövlətimiz tərəfindən qarşılanır. Ötən ay həyata keçirilən lokal anti-terror tədbirləri nəticəsində mülki əhaliyə zərər dəyməyib, yalnız legitim hərbi infrastruktur hədəfə alınıb”.
Həmçinin, nazir BMT-nin nümayəndələrinin Azərbaycanın Qarabağ regionuna səfəri çərçivəsində mövcud vəziyyətin müsbət qarşıladığını qeyd edib: “Həmin bölgədə yaşayan əhali dərhal qida və dərman preparatları ilə təmin edilib. Xankəndində yanacaqdoldurma məntəqəsində baş verən partlayış nəticəsində Azərbaycanın Fövqəladə Hallar Nazirliyinin əməkdaşları tərəfindən yanğının söndürülməsi və zərər çəkmiş şəxslərə təcili tibbi yardımın göstərilməsi təşkil edilib”.
Teymur Musayev bildirib ki, Azərbaycan dünyada ən çox mina ilə çirklənmiş ölkələr sırasındadır: “Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən minalanmış ərazilərində mülki şəxslər bu gün də həyatlarını və sağlamlıqlarını itirirlər. Dövlətimizin minalardan təmizlənməsi üzrə atdığı bir çox addımlara baxmayaraq Ermənistan 30 il ərzində yerləşdirdiyi minaları təmizləmək uzun bir prosesdir”.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Baş direktoru cənab Tedros Adhanom Qebreyesus Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin ÜST ilə əməkdaşlığa verdiyi önəmi yüksək qiymətləndirib.
Həmçinin, bu yaxınlarda təşkilatın Avropa Regional direktoru Hans Henri Klüqenin Azərbaycana səfərinin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlığını bildirib. Eyni zamanda, Azərbaycanın Qarabağ regionu haqqında ətraflı məlumata və bu bölgədə yaşayan insanların sağlamlığının qorunması sahəsində görülən işlərə görə təşəkkürünü çatdırıb.
Tedros Adhanom Qebreyesus xüsusən, Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycanın sədirliyini, pandemiya dövründə ölkəmizin Təşkilata etdiyi humanitar yardımları, eyni zamanda xəstəliyin aradan qaldırılması məqsədilə ölkələri birgə əməkdaşlığa səsləyən qlobal çağırışları yüksək qiymətləndirib. O, ÜST-nin Azərbaycan səhiyyəsində aparılan islahatları müsbət qarsalandığını və dəstəklədiyini vurğulayıb.

В рамках 73-й сессии Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения Министр здравоохранения Азербайджанской Республики встретился с генеральным директором ВОЗ Тедросом Адханомом Гебрейесусом
В рамках 73-й сессии Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения состоялась встреча главы азербайджанской делегации, министра здравоохранения Теймура Мусаева и генерального директора Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедроса Адханома Гебрейесуса.
На встрече Теймур Мусаев подчеркнул, что придает большое значение тесному сотрудничеству со Всемирной Организацией Здравоохранения, и выразил благодарность за поддержку, оказанную организацией Азербайджану в прошедший период.
"В результате реформ, проведенных в здравоохранении страны под руководством Президента Ильхама Алиева, проделано много важных работ по направлениям модернизации этой сферы в соответствии с новыми современными концепциями, цифровизации, использования успешных международных практик, развитие первичной медицинской помощи и медицинского образования, вакцинации детей, а также подготовлены новые законодательные документы", - подчеркнул министр.
Теймур Мусаев отметил, что на освобожденных от оккупации территориях началось оказание медицинских услуг: «На государственном уровне проходит обследование и лечение населения Карабахского региона. В результате проведенных в прошлом месяце локальных антитеррористических операций мирное население не пострадало, операция были направлена на легитимную военную инфраструктуру».
Также министр подчеркнул, что рамках визита в Карабахский регион Азербайджана представители ООН положительно оценили сложившуюся ситуацию: "Население, проживающее в этом регионе, было немедленно обеспечено продуктами питания и медикаментами. После взрыва на автозаправочной станции в Ханкенди сотрудниками МЧС Азербайджана была организованна незамедлительная работа по тушению пожара и оказанию срочной медицинской помощи пострадавшим».
Теймур Мусаев довел до внимания, что Азербайджан входит в число наиболее заминированных стран мира: «В настоящее время мирное население погибает и теряет здоровье на заминированных Арменией территориях Азербайджана. Армения в течении 30 лет устанавливала эти мины и несмотря на проделанную масштабную работу по разминированию этот процесс займет еще много времени».
Генеральный директор Всемирной Организации Здравоохранения д-р Тедрос Адханом Гебрейесус отметил, что Президентом Ильхам Алиев высоко оценивает сотрудничество Азербайджана с ВОЗ.
Также он выразил благодарность азербайджанскому государству за организационную поддержку во время недавнего визита в Азербайджан Европейского регионального директора организации Ханс Генри Клюге и за подробную информацию о Карабахском регионе Азербайджана.
Тедрос Адханом Гебрейесус высоко оценил председательство Азербайджана в Движении неприсоединения, а также гуманитарную помощь, оказанную нашей страной организации во время пандемии и глобальные призывы к совместному сотрудничеству между странами в целях ликвидации пандемии.
Он подчеркнул, что ВОЗ положительно оценивает и поддерживает реформы, проводимые в системе здравоохранения Азербайджана.