Səhiyyə Nazirliyi akademik C.Abdullayev adına Elmi-Tədqiqat Kardiologiya İnstitutunun şöbə müdiri Mədinə Əzimova: Ürək xəstəliklərinin profilaktikası üçün sağlam həyat tərzi, zərərli vərdişlərdən imtina və balanslaşdırılmış qidalanma tövsiyə olunur
- Mədinə xanım, ilk öncə miokard infarktı haqqında məlumat verərdiniz...
- Miokard infarktı – ürək əzələsinin işemik nekrozudur və qan dövranının kəskin pozulması nəticəsində əmələ gəlir. Bu zaman ürək əzələsinin müəyyən bir nahiyəsinə gələn qan axınının kəsilməsi nəticəsində həmin nahiyədə hüceyrələrin məhvi baş verir.
Bir çox hallarda miokard infarktının baş verməsinin səbəbi koronar arteriyaların aterosklerozudur. Lakin 5-25 % hallarda koronar arteriyaların emboliyası (infeksion endokardit, mədəcikdaxili tromb), digər xəstəliklər zamanı damarların zədələnməsi (qırmızı qurdeşənəyi, revmatizm, revmatoid artrit nəticəsində əmələ gələn koronaritlər), tac damarların anadangəlmə defektləri və s. səbəbdən də miokardın infarktı baş verə bilər.
Burada ən çox rast gəlinən qeyri-obstruktiv koronar arteriya xəstəliyi nəticəsində baş verən miokard infarktıdır (Myocardial infarction with non-obstructive, coronary arteries; MINOCA).
- Bəs MINOCA infarktının əlamətlərinin damarların tutulması ilə keçən miokard infarktından fərqi nədir?
- MINOCA infarktı olan xəstələrdə gözlə görünən bütün koronar damarlar açıqdır və aterosklerotik lövhələr və ya tromblar da yoxdur. Ancaq adından da göründüyü kimi, bu, miokard infarktıdır.
Koronar damarların tıxanması olmayan miokard infarktı ilə simptomlar eynidir. Koronar angioqrafiya zamanı dəyişikliklər gözlə görünməyən çox kiçik damarlarda olur.
Bu kiçik arteriyalar kortəbii şəkildə partlaya, orada qan laxtaları yarana bilər. Bu zaman koronar arteriyaların kəskin daralması baş verir.
MINOCA infarktının baş verməsində mühüm rol oynayan spastik stenokardiyalar, damarların obstruksiya zamanı baş verən stenokardiyalardan fərqli olaraq qısa təsirli nitratların qəbu ilə daha tez keçir.
- Doktor, MINOCA infarktı hansı səbəblərdən baş verə bilər?
- Qeyri-obstruktiv koronar arteriya xəstəliyi nəticəsində baş verən miokard infarktı aşağıdakı səbəblərdən ola bilər:
• Epikardial arteriyaların zədələnməsi (aterosklerotik düyünlərin dağılması, eroziya və xoralaşma);
• Koronar arteriyaların spazmı. Bu həm endogen (məsələn, stres zamanı baş verən stenokardiya nəticəsində), həm də ekzogen təsirlərdən (məsələn, damardaraldıcı vasitələrin təsiri nəticəsində) meydana çıxa bilər;
• Narkotik vasitələrin (kokain, metamfetamin və s.) təsirindən;
• Koronar damarların endotelinin disfunksiyası zamanı damarın bir və ya bir neçə hissəsində baş verən spazmalardan;
• Miokardit və kardiomiopatiya zamanı.
Koronar qan dövranının kəsilməsi və ya kəskin məhdudlaşması “ağırlaşmış“ aterosklerotik düyünün olduğu nahiyədə koronar arteriyanın trombozu nəticəsində baş verir. Düyünün incəlmiş kapsulu zədələnir (yırtılır, xoralaşır, düyünün lipid nüvəsinin üstü açılır), əvvəlcə “ağ“ divaryanı tromb əmələ gəlir, damarların spazmı daralmış damar mənfəzini bir az da daraldır.
Tədricən trombun ölçüləri böyüyür, əgər spontan lizis (ərimə) baş verməzsə və ya trombolitik terapiya aparılmazsa, tromb damarın mənfəzini tamamilə tutur və həmin damar şaxəsinin qidalandırdığı nahiyədə miokard hüceyrələrinin nekrozu (ölümü) baş verir.
- Bəs xəstəlik hansı klinik əlamətlərlə özünü büruzə verir?
- Demək olar ki, 80-90% hallarda miokard infarktının anginoz variantı rast gəlinir. Xarakter şikayət döş sümüyü arxasında ağrıdır. Bu ağrı stenokardiya tutmasından fərqlidir, daha güclü, əzabverici olub, sıxıcı, təzyiqedici, yandırıcı, göynədici xarakterlidir, ölüm qorxusu ilə müşayiət olunur.
Əksər xəstələrdə ağrı sindromunun pik vəziyyətində kəskin damar çatışmazlığının əlamətləri görünə bilər (intensiv tərləmə, başhərlənmə, kəskin halsızlıq, taxikardiya, ətrafların soyuması, arterial təzyiqin enməsi və s.). Həmçinin, təngnəfəslik və ritm pozğunluqları, kəskin dövrdə bədən temperaturunun yüksəlməsi də müşahidə oluna bilər.
Miokard infarktının klinik olaraq anginoz, astmatik, abdominal, aritmik, serebrovaskulyar və simptomsuz variantları mövcuddur.
- Qeyri-obstruktiv koronar arteriya xəstəliyi nəticəsində baş verən miokard infarktının diaqnostikası və müalicəsi necə aparılır?
- Diaqnoz xəstənin şikayətlərinə və instrumental-laborator müayinələrin nəticəsinə əsasən qoyulur. Elektrokardioqramma (EKQ) və exokardioqramma (ExoKQ) müayinələrinin aparılması mütləqdir. Həmçinin, xəstəyə döş qəfəsinin rentgenoqrafiyası, koronar angioqrafiya, ürəyin MRT müayinəsi olunmalıdır.
Miokard infarktlı xəstələrdə, eləcə də MİNOCA infarktlı xəstələrdə diaqnozun qoyulmasında qanın laborator müayinəsi – miokardın nekroz markerlərinin təyini mütləqdir.
Müalicə ən qısa zamanda damar mənfəzinin açılmasına, sonrakı tromb əmələ gəlmənin qarşısının alınmasına, nekroz ocağının və infarktətrafı zonanın məhdudlaşdırılmasına, infarktın ağırlaşmalarının aradan qaldırılmasına əsaslanır. Ağrının başlanmasından ən çox 6-12 saat ərzində xəstə stasionara çatdırılmalı və koronar angioqrafiya olunaraq miokardın reperfuziyası (qan təchizatının bərpa olunması) həyata keçirilməlidir.
- Sonda MİNOCA infarktının proqnozu və profilaktikası ilə bağlı fikirlərinizi bilmək istərdik...
- Xəstəliyin proqnozu pasiyentin stasionara nə qədər tez çatdırılmasından asılıdır. Erkən başlamış stasionar müalicə xəstənin həyatda qalma şansını artırır, ağırlaşmaların qarşısını alır, infarktdan sonrakı dövrdə fiziki və psixoemosional reabilitasiyanı yaxşılaşdırır.
Xəstəliyin profilaktikası üçün sağlam həyat tərzi sürülməli, zərərli vərdişlərdən (alkohol, tütün və narkotik vasitələri) uzaq durmalı, sağlam və balanslaşdırılmış qidalanmağa üstünlük vermək tövsiyə olunur. Həmçinin, vətəndaşlar, xüsusilə risk qrupunda olan insanlar mütəmadi olaraq kardioloji müayinələrdən keçməlidirlər.

Завотделом НИИ Кардиологии имени акад. Дж.Абдуллаева Министерства здравоохранения Медина Азимова: Для профилактики заболеваний сердца рекомендуется здоровый образ жизни, отказ от вредных привычек и сбалансированное питание
- Медина ханым, давайте начнем с вопроса о том, что такое инфаркт миокарда?
- Инфаркт миокарда – очаг ишемического некроза сердечной мышцы, развивающийся в результате острого нарушения коронарного кровообращения. Вследствие прекращения притока крови к определенному участку сердечной мышцы клетки этого участка разрушаются.
Во многих случаях причиной инфаркта миокарда является атеросклероз коронарных артерий. Однако в 5-25 % случаев инфаркт миокарда может возникнуть при эмболии коронарных артерий (инфекционный эндокардит, внутрижелудочковый тромб), поражении сосудов при других заболеваниях (крапивница, ревматизм, постковидный ревматоидный артрит), врожденных патологиях коронарных сосудов и др.
Инфаркт миокарда без обструктивного поражения коронарных артерий (Myocardial infarction with non-obstructive, coronary arteries; MINOCA) является наиболее распространенной формой заболевания.
- Чем отличаются симптомы MINOCA от инфаркта миокарда с закупоркой сосудов?
- У пациентов с инфарктом MINOCA все видимые глазу коронарные сосуды проходимы и никаких атеросклеротических бляшек или тромбов не наблюдается. Тем не менее, как следует из названия, это инфаркт миокарда.
Симптомы такие же, как при инфаркте миокарда без закупорки коронарной артерии. При коронарной ангиографии изменения происходят в очень мелких сосудах, невидимые невооруженным глазом. Эти маленькие артерии могут спонтанно лопнуть, в результате чего могут образоваться тромбы, вызывающие серьезные сужения коронарных артерий.
Спастическая стенокардия, играющая важную роль в возникновении инфарктов MINOCA, на фоне приема органических нитратов короткого действия проходит быстрее, в отличие от стенокардии, возникающей при закупорке сосудов.
- Доктор, каковы причины возникновения инфаркта MINOCA?
- Сердечный приступ MINOCA может возникнуть по следующим причинам:
• Поражение эпикардиальных артерий (разрушение атеросклеротических узлов, эрозии и изъязвления);
• Спазм коронарных артерий (сужение одного или нескольких сосудов сердца, приводящее к значимому ограничению просвета). Это может происходить как эндогенно (например, в результате стенокардии, возникающей при стрессе), так и в результате экзогенных воздействий (например, в результате воздействия сосудосуживающих препаратов);
• От воздействия наркотиков (кокаин, метамфетамин и др.);
• Спазмы, возникающие в одной или нескольких частях артерий при дисфункции эндотелия коронарных артерий;
• Во время миокардита и кардиомиопатии.
Остановка или острое ограничение коронарного кровотока возникает в результате тромбоза коронарной артерии в зоне, где находится «перегруженный» атеросклеротический узел. Истонченная капсула узла повреждается (рвется, обнажается липидное ядро узла). Сначала образуется «белый» стеночный тромб, затем происходит прогрессивное сужение сосудистого просвета.
Если не происходит спонтанного тромболизиса или не проводится тромболитическая терапия, размеры тромба постепенно увеличиваются, полностью занимая сосудистый просвет. Тем самым происходит гибель (некроз) участка миокарда.
- Какими клиническими признаками проявляется заболевание?
- Практически в 80-90 % случаев встречается ангинальный вариант инфаркта миокарда. Характерным симптомом является боль за грудиной, которая отличается от стенокардии. Она более интенсивная, давящая, жгучая, колющая и сопровождается паническим страхом смерти.
В большинстве случаев на пике болевого синдрома могут проявиться признаки острой сосудистой недостаточности (обильное потоотделение, головокружение, внезапная слабость, тахикардия, ощущение похолодания конечностей, падение артериального давления и др.). Также могут наблюдаться такие признаки, как одышка и нарушения сердечного ритма, а в острый период - повышение температуры тела.
Инфаркт миокарда клинически имеет ангинозный, астматический, абдоминальный, аритмический, цереброваскулярный и бессимптомный варианты.
- Как осуществляется диагностика и лечение инфаркта миокарда без признаков обструктивного поражения коронарных артерий?
- Диагноз ставится на основании жалоб пациента и результатов лабораторно-инструментальных исследований. В обязательном порядке должны проводится электрокардиограмма (ЭКГ) и эхокардиография. Также пациенту следует пройти рентгенографию органов грудной клетки, коронарную ангиографию и магнитно-резонансную томографию (МРТ) сердца.
При диагностике пациентом с инфарктом миокарда и MİNOCA обязательным является лабораторное исследование крови - определение концентрации основных маркеров повреждения миокарда.
Лечение основано на скорейшем открытии сосудистого просвета, предотвращении последующего тромбообразования в полостях сердца, ограничении очага некроза и периинфарктной зоны, а также устранения осложнений инфаркта. В течение 6-12 часов после появления болей пациента следует госпитализировать и провести реперфузию миокарда (восстановление кровотока) путем проведения коронарной ангиографии.
- Как проводятся прогнозирование и профилактика заболевания?
- Прогноз болезни зависит от того, насколько оперативно будет госпитализирован пациент. Своевременное стационарное лечение повышает шансы на выживаемость пациентов, предупреждает осложнения, а также улучшает физическую реабилитацию и психоэмоциональный фон в постинфарктном периоде.
Чтобы предотвратить заболевание, пациентам следует вести здоровый образ жизни, избегать вредных привычек (алкоголя, курения и наркотических веществ), а также соблюдать сбалансированное питание. Помимо этого, особенно лица из группы риска, должны проходить регулярные комплексные кардиологические обследования.