Səhiyyə Nazirliyi "Böyük Qayıdış" proqramı çərçivəsində Laçın sakinlərinə səyyar stomatoloji aksiyası keçirib
Səhiyyə Nazirliyi işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramı çərçivəsində əhalinin sağlamlığının qorunması və keyfiyyətli tibbi xidmətlərə əlçatanlığın artırılması istiqamətində səyyar tibbi aksiyaları davam etdirir. Növbəti belə aksiya Laçın Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında təşkil olunub.
Səhiyyə Nazirliyinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Stomatoloji Klinikasının həkim briqadasının iştirakı ilə keçirilən aksiya zamanı rayon sakinləri, eləcə də “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində bölgədə çalışan mütəxəssislər ödənişsiz stomatoloji müayinələrdən keçirilib, onlara müvafiq konsultativ tibbi xidmət göstərilib.
Aksiya çərçivəsində müasir tibbi texnologiyalardan biri olan BPR Swiss SMART-PORT portativ stomatoloji qurğusundan istifadə edilib. Tam avtonom iş rejiminə malik olan bu innovativ sistem səyyar şəraitdə yüksək keyfiyyətli stomatoloji xidmətlərin göstərilməsinə imkan yaradır. Qurğunun qısa müddətdə quraşdırılması, fasiləsiz işləməsi və mikromotor, ultrasəs skaler, üçfunksiyalı şpris kimi avadanlıqlarla təchiz olunması müalicə prosesinin operativ və rahat təşkilinə şərait yaradıb.
Laçın sakinləri portativ stomatoloji qurğunun imkanlarından istifadə etməklə yerində tam stomatoloji müayinə və müalicə xidmətləri alıblar. Bu yanaşma həm tibbi xidmətlərin əlçatanlığını artırıb, həm də vətəndaşların əlavə vaxt sərf etmədən müayinədən keçməsinə imkan verib.
Aksiyanın əsas məqsədi ağız və diş sağlamlığının qiymətləndirilməsi, stomatoloji xəstəliklərin erkən aşkarlanması, profilaktik tədbirlərin həyata keçirilməsi və əhali arasında sağlam həyat tərzinin təşviqindən ibarət olub.
Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Stomatoloji Klinikasının direktoru İmran Ağayevin rəhbərliyi ilə stomatoloq-terapevt, ortodont, ortoped, cərrah və uşaq stomatoloqlarından ibarət həkim briqadası tərəfindən ətraflı müayinələr aparılıb. Ümumilikdə, 90-a yaxın vətəndaş tibbi müayinədən keçirilib, ehtiyac olan şəxslərə müalicə prosedurları icra olunub, profilaktik tövsiyələr və fərdi konsultasiyalar verilib.
Səyyar tibbi aksiyalar işğaldan azad edilmiş ərazilərdə əhalinin keyfiyyətli səhiyyə xidmətlərinə çıxışının genişləndirilməsinə, erkən diaqnostikanın təşviqinə və “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində bölgələrdə sağlam həyat mühitinin formalaşdırılmasına mühüm töhfə verir.

Минздрав провел выездную стоматологическую акцию для жителей Лачина в рамках программы «Великое возвращение»
Министерство здравоохранения продолжает проведение выездных медицинских акций, направленных на охрану здоровья населения и повышение доступности качественной медицинской помощи на освобожденных от оккупации территориях в рамках Государственной программы «Великое возвращение». Очередная такая акция была организована в Лачинской Центральной Районной Больнице.
В ходе акции, организованной Министерством здравоохранения при участии бригады врачей Учебной стоматологической клиники Азербайджанского медицинского университета, жители района, а также специалисты, работающие в регионе в рамках программы «Великое возвращение», бесплатно прошли стоматологическое обследование и получили квалифицированные консультативные медицинские услуги.
В рамках акции использовалась одна из современных медицинских технологий — портативная стоматологическая установка BPR Swiss SMART-PORT. Эта инновационная полностью автономная система позволяет оказывать высококачественную стоматологическую помощь в выездных условиях. Благодаря быстрому монтажу, бесперебойной работе и оснащению микромотором, ультразвуковым скейлером и трехфункциональным шприцем установка обеспечила оперативную и комфортную организацию лечебного процесса.
Жители Лачина смогли пройти полноценное стоматологическое обследование и получить необходимое лечение непосредственно на месте с использованием возможностей портативной стоматологической установки. Такой подход не только повысил доступность медицинской помощи, но и позволил гражданам получить необходимые услуги без дополнительных временных затрат.
Основной целью акции стали оценка состояния здоровья полости рта и зубов, раннее выявление стоматологических заболеваний, проведение профилактических мероприятий и пропаганда здорового образа жизни среди населения.
Под руководством директора Учебной стоматологической клиники Азербайджанского медицинского университета Имрана Агаева бригада врачей, в состав которой вошли стоматологи-терапевты, ортодонты, ортопеды, хирурги и детские стоматологи, провела комплексные обследования. В общей сложности медицинское обследование прошли около 90 граждан. Пациентам, нуждавшимся в лечении, были проведены соответствующие лечебные процедуры, а также даны профилактические рекомендации и индивидуальные консультации.
Проведение выездных медицинских акций способствует расширению доступа населения освобожденных от оккупации территорий к качественным медицинским услугам, развитию ранней диагностики и формированию благоприятной среды для здорового образа жизни в регионах в рамках Государственной программы «Великое возвращение».