Səhiyyə Nazirliyi “Böyük Qayıdış” proqramına tibbi dəstəyi davam etdirir: Xankəndidə növbəti müayinə aksiyası
Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşayan əhalinin keyfiyyətli və ixtisaslaşmış tibbi xidmətlərə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər davam edir.
“Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramı çərçivəsində növbəti səyyar tibbi müayinə aksiyası Xankəndi şəhərində təşkil olunub. Aksiya Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Travmatologiya və Ortopediya İnstitutunun mütəxəssislərinin iştirakı ilə həyata keçirilib.
Səyyar tibbi aksiya çərçivəsində travmatoloq-ortopedlər, fizioterapevtlər, pediatr və infeksionist həkimlər tərəfindən sakinlər müayinə olunublar. Müayinələr zamanı dayaq-hərəkət sistemi xəstəlikləri, sümük və oynaq patologiyaları, onurğa problemləri, posttravmatik vəziyyətlər, uşaqların sağlamlıq göstəriciləri və infeksion xəstəliklərlə bağlı diaqnostik qiymətləndirmələr aparılıb.
Müayinələr nəticəsində vətəndaşlara sağlamlıq vəziyyətlərinə uyğun fərdi tibbi məsləhətlər verilib, ehtiyac yarandıqda ilkin tibbi yardım göstərilib. Fizioterapevtlər tərəfindən isə reabilitasiya tədbirləri və hərəkət funksiyalarının bərpasına dair tövsiyələr təqdim olunub.
Aksiya çərçivəsində 80-ə yaxın Xankəndi sakini müxtəlif ixtisaslar üzrə həkimlərin konsultasiya və tibbi xidmətlərindən yararlanıb.
Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən səyyar tibbi aksiyalar işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşayan əhalinin sağlamlığının qorunmasına, xəstəliklərin erkən aşkarlanmasına, ixtisaslaşmış tibbi xidmətlərə əlçatanlığın artırılmasına və “Böyük Qayıdış” prosesinin sosial təminat komponentinin gücləndirilməsinə xidmət edir.
Nazirlik bu istiqamətdə səyyar tibbi müayinələrin və sağlam həyat tərzinin təşviqinə yönəlmiş maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsini ardıcıl şəkildə davam etdirəcək.

Минздрав продолжает медицинскую поддержку программы «Великое возвращение»: очередная акция в Ханкенди
Министерство здравоохранения продолжает реализацию мероприятий, направленных на расширение доступа населения, проживающего на освобождённых от оккупации территориях, к качественной и специализированной медицинской помощи.
В рамках Государственной программы «Великое возвращение» очередная выездная акция медицинского обследования была организована в городе Ханкенди. Акция проведена с участием специалистов Научно-исследовательского института травматологии и ортопедии Министерства здравоохранения.
В рамках акции около 80 жителей Ханкенди получили консультации врачей различных специальностей и воспользовались медицинскими услугами.
В ходе выездной медицинской акции жители города были осмотрены врачами-травматологами-ортопедами, физиотерапевтами, педиатром и врачом-инфекционистом. В рамках обследований проводилась диагностика заболеваний опорно-двигательного аппарата, патологий костей и суставов, проблем позвоночника, посттравматических состояний, оценка состояния здоровья детей, а также диагностика инфекционных заболеваний.
По результатам обследований гражданам были даны индивидуальные медицинские рекомендации с учётом состояния их здоровья, а при необходимости оказана первичная медицинская помощь. Физиотерапевты также предоставили рекомендации по проведению реабилитационных мероприятий и восстановлению двигательных функций.
Выездные медицинские акции, проводимые Министерством здравоохранения, направлены на охрану здоровья населения, проживающего на освобождённых от оккупации территориях, раннее выявление заболеваний, повышение доступности специализированной медицинской помощи, а также укрепление социальной составляющей процесса «Великого возвращения».
Министерство здравоохранения и впредь будет последовательно проводить выездные медицинские обследования и просветительские мероприятия, направленные на популяризацию здорового образа жизни.