Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Tibbi Bərpa İnstitutunun fizioterapevti Püstəxanım Baharlı: “Fizioterapiya zamanı yuxu rejimi, həyat fəaliyyəti, iş rejimi nəzərə alınmalıdır”
- Doktor, fizioterapiyanın növləri hansılardır?
- Fizioterapevtik faktorlar təbii və süni olmaqla 2 yerə bölünür. Təbii faktorlar dedikdə, Günəş vannaları, dənizdə çimmək, dəniz ətrafı gəzintilər, iqlim müalicəsi (iqlim terapiyası), təbii duz mağaraları, estetoterapiya, fonoterapya nəzərdə tutulur.
Süni faktorlar xarakterinə görə elektrik cərəyanı ilə müalicə, maqnitoterapiya, optik diapazonlu elektromaqnit dalğaları ilə müalicə, süni dəyişdirilmiş hava mühiti ilə müalicə, franklinizasiya, mexaniki üsullardan istifadə etməklə müalicə, su ilə müalicə, balneoterapiya, termoterapiya, iqlimlə müalicə, sanator-kurort müalicəsi və s. bölmələri mövcuddur.
- Uşaqlarda daha çox hansı şikayətlər əsasında fizioterapevtik müalicələr həyata keçirilir?
- Son illər elm və texnikanın inkişafı ilə əlaqədar olaraq uşaqlarda duruş kifozu, skoliozlar, döş qəfəsinin deformasiyaları, yastı pəncəlik, lordozlarda, eləcə də travmatik zədələnmələr, əzələ sinir, yumşaq toxuma zədələməsi və tənəffüs sistemi xəstəlikləri rast gəlinir. Bundan əlavə, uşaqlarda genetik, irsi xəstəliklər, məsələn əzələ distrofiyaları, spinal, muskulyar atrofiya və nevroloji xəstəliklər müşahidə olunur.
Bu zaman masaj müalicəsi, bədən tərbiyəsi, kalsium fosfor elektroforez, paravertebral əzələlərin stimulyasiyası, üzgüçülük, hovuzda üzmə, maqnitoterapiya, ultrasəs müalicəsi, lazeroterapiya yaş qrupundan asılı olaraq fərdi seçilir. Bu prosedurları uşaqlar ildə 2 dəfə kurs şəklində qəbul edə bilərlər.
- Fizizoterapiya zamanı hansı amillər nəzərə alınmalıdır?
- Fizioterapiya zamanı xəstələrin yaşı, əsas və yanaşı gedən xəstəliklər, yuxu rejimi, həyat fəaliyyəti, iş rejimi nəzərə alınmalıdır. Uşaq, böyük və yaşlıların fizioterapiyaya olan reaksiyaları fərqlidir. Hər yaş qrupunun xüsusi tələbləri və məhdudiyyətləri olur.
Pasiyentin vəziyyəti və xəstəliyin gedişatına uyğun proqram tərtib olunmalıdır. Nevroloji, ortopedik, kardiopulmonar və digər vəziyyətlərə uyğun yanaşmalar tətbiq olunur.
Pasiyent şikayətlərlə müraciət etdikdə terapevtik, kardioloji, nevroloji, revmatoloji, endekronoloq, qastroenteroloq, LOR mütəxəssisləri tərəfindən konsultasiya olunur. Müayinələrin nəticələrinə əsasən hər bir xəstəyə individual müalicə planı hazırlanır.
Fizioterapiya təyin olunarkən, xüsusilə pediatriyada və ahıl yaşlı insanlarda fizioterapiyaya seçici yanaşmaq lazımdır. Dozimetriya yaşa uyğun seçilməlidir.
- Fizioterapiya və reabilitasiya üçün yaş məhdudiyyəti varmı?
- Fizioterapiyada mütləq yaş məhdudiyyəti yoxdur. Xəstənin yaşı, hazırkı vəziyyəti nəzərə alaraq, bu və ya digər prosedurların təyinetmə zamanı dozalanmanı fərdi seçirik. Ahıl yaşlı insanlara fizioterapiya təyin edilərkən, daha çox iqlim, kurort faktorları üstünlük təşkil etməlidir.
Fizioterapiya təyin olunarkən, ilk növbədə xəstələrin ürək-qan-damar sisteminin fəaliyyəti nəzərə alınmalı, kardioloji müayinə olunması vacib hesab olunur.
- Fizioterapiyanın istifadəsində hansısa əks-göstərişlərlə qarşılaşmaq mümkündürmü?
- Fizioterapevtik təyinatlar zamanı ümumi əks-göstərişlərə qanın sistem xəstəlikləri, koxeksiya, hipertoniya, baş-beyin damarlarının kəskin aterosklerozu, ürək-damar xəstəliklərinin dekonpensasiya mərhələsi, qan axma və qan axmaya meylilik, xəstənin ümumi ağır vəziyyəti aiddir. Bundan əlavə, qızdırmalı vəziyyət (bədən temperaturunun 38-dən yüksək olması), tez-tez tutmalarla müşayiət olunan epilepsiyalar, yüksək psixomotor oyanıqlıqlar, vərəmin açıq forması, bəd xassəli şişlər zamanı fizioterapiyanın istifadəsi tövsiyə olunmur.
- Hansı xəstəliklərdə Azərbaycanın unikal milli sərvəti olan Naftalan nefti tətbiq olunur?
- Bildiyiniz kimi, Naftalan şəhəri ərazisində əldə olunan eyni adlı neft yüksək müalicəvi təsirə malikdir. Hazırda dünyanın bir neçə ölkələrində də müalicəvi təsirə malik neft məhsulları əldə olunsa da, yüksək müalicəvi tərkibinə görə Naftalan nefti öz liderliyini qoruyub saxlayır.
Naftalan nefti naften turşuları və naften karbohidrogenləri ilə zəngindir. Zəngin kimyəvi tərkibi sayəsində naftalaoterapiya hiposensibilizasiya, iltihabəleyhinə, ağrıkəsici effekt yaranır, mübadilə-trofiki proseslər stimullaşır, toxumaların fizioloji regenerasiyası tənzimlənir.
Naftalan nefti həm ümumi vanna, həm də lokal yaxma, applikasiya zamanı rafinə olunan, qətransızlaşdırılmış naften karbohidrogenləri, naftomastika (naftalan nefti, parafin, seresin, kamfora) Naftalan yağı məlhəmləri şəklində tətbiq olunur. Əsasən dayaq-hərəkət sistemi, sinir sistemi, dəri xəstəlikləri, ginekoloji, LOR, uroloji xəstəliklərində geniş istifadə olunur.
Naftalan nefti digər fizioterapevtik üsullarla kombinə olunan formada tətbiq olunduqda, daha yüksək və dayanıqlı terapevtik nəticə əldə olunur.
- Uşaq və yeniyetmə yaş qrupunda rast gəlinən skoliozun müalicəsində hansı fizioprosedurlar tövsiyə olunur?
- Skolioz dayaq-hərəkət sistemi xəstəlikləri arasında rast gəlinən patologiyalara aiddir. Eləcə də, yaşlı insanlarda degenerativ proseslər fonunda əmələ gəlir. Skoliozun erkən diaqnostikası və müalicəsi vacibdir, çünki gecikmiş formalarda əməliyyat qaçılmaz olur.
Skoliozun müxtəlif formaları var. Bunlara kongenital, neyromuskulyar, idiopatik formalar aiddir. Kongenital forma anadangəlmə onurğa fəqərəsinin qüsurları ilə əlaqədardır. Neyromuskulyar forma nevroloji xəstəliklər fonunda yaranır.
Skoliozun simptomları inkişaf dərəcəsindən asılı olur. Bu zaman çiyin və çanaq hündürlüyündə olan assimetriya, kürək sümüklərində hündürlük fərqinin qeyri-bərabər vəziyyəti, döş qəfəsində qeyri-simmetrik vəziyyət, bel nahiyəsində çuxur görünməsi aşkar olunur.
Yeni doğulan və 3 yaşa qədər aşkar olunan skoliozlar infantil forma kimi, çox zaman bud-çanaq displaziyası ilə müşayiət olunur.
Yuvenil idiopatik forma 3-10 yaş arası uşaqlarda rast gəlinir. Bu zaman əyrilik artımı digərlərinə nisbətən daha çoxdur. Adolesan skolioz 10-18 yaş arası görülən skoliozdur.
Onurğa sütunu müxtəlif şöbələrində, daha çox döş və bel seqmentlərində əyriliklər müşahidə olunur. Onurğa sütunu deformasiyalarının nə qədər tez aşkar edib, müvafiq prosedurlar tətbiq olunarsa bir çox fəsadların qarşısını almaq mümkündür. İlkin olaraq rentgenoloji müayinələrin aparılması və skoliozun dərəcəsinin təyini vacibdir. Fizioterapevtik prosedurlar arasında onurğa sütunu deformasiyalarında daha geniş tətbiq olunan müalicəvi bədən tərbiyəsi, əzələ gücləndirilməsi, müalicəvi masaj, elektrostimulyasiya, kalsium, fosfor elektroforezi, hovuzda üzmələr geniş tətbiq olunur. Skoliozun dinamikasının izlənməsi vacibdir. Belə uşaqlar daim həkim nəzarətində olmalı, yanaşı profilaktik tədbirlər aparılmalı, kalsium, fosfor, vitamin D tərkibli vitaminlər, xüsusi qida menyusu tərtib olunmalıdır.

Физиотерапевт НИИ медицинской реабилитации Минздрава Пюстяханым Бахарлы: «При проведении физиотерапии необходимо учитывать режим сна, жизненную активность и график работы»
- Доктор, какие виды физиотерапии существуют?
- Физиотерапевтические факторы делятся на две части: естественные и искусственные. К естественным факторам относятся солнечные ванны, купание в море, прогулки по берегу моря, природные соляные пещеры, климатотерапия (климатолечение), эстетическая терапия и фонотерапия.
По характеру воздействия искусственных факторов различают: лечение электрическим током, высокочастотную электротерапию, магнитотерапию, лечение электромагнитными волнами оптического диапазона, лечение искусственно измененной воздушной средой, франклинизацию, механотерапию, водолечение (гидротерапия), бальнеотерапию, термотерапию, климатолечение, санаторно-курортное лечение и др.
- На основании каких жалоб чаще всего детям проводят физиотерапевтические процедуры?
- В последние годы в связи с развитием науки и техники у детей встречаются постуральные кифозы, сколиозы, деформации грудной клетки, плоскостопие, лордозы, а также травматические повреждения, повреждения мышц, нервов и мягких тканей, и заболевания органов дыхания. Кроме того, у детей возможны генетические и наследственные заболевания, такие как мышечные дистрофии, спинальная мышечная атрофия, а также неврологические заболевания.
В это время, в зависимости от возрастной группы, подбираются индивидуальные программы массажа, лечебная физкультура, электрофорез с кальцием и фосфором, стимуляция паравертебральных мышц, плавание в море или бассейне, магнитотерапия, ультразвуковая терапия, лазеротерапия. Дети могут проходить эти процедуры в виде лечебных курсов два раза в год.
- Какие факторы следует учитывать при физиотерапии?
- При проведении физиотерапии следует учитывать возраст пациента, основные и сопутствующие заболевания, режим сна, жизненную активность и график работы. Дети, взрослые и пожилые люди по-разному реагируют на физиотерапию. Каждая возрастная группа имеет определенные требования и ограничения.
Программа должна быть разработана в соответствии с состоянием пациента и прогрессированием заболевания. Лечение должно подбираться с учетом индивидуальных жалоб и заболеваний. Соответствующие подходы применяются к неврологическим, ортопедическим, кардиопульмональным и другим заболеваниям.
При поступлении пациента с жалобами его консультируют врачи терапевтического, кардиологического, неврологического, ревматологического, эндокринологического, гастроэнтерологического и оториноларингологического профиля. На основании результатов обследований для каждого пациента разрабатывается индивидуальный план лечения.
При назначении физиотерапии необходимо соблюдать избирательность, особенно в педиатрии и у лиц пожилого возраста. Дозиметрию следует выбирать в соответствии с возрастом.
- Существуют ли возрастные ограничения для физиотерапии и реабилитации?
- В физиотерапии нет абсолютных возрастных ограничений. Дозировку при назначении тех или иных процедур мы подбираем индивидуально, учитывая возраст и текущее состояние пациента. При назначении физиотерапии лицам пожилого возраста следует учитывать климатические и курортные факторы.
Также в первую очередь следует учитывать состояние сердечно-сосудистой системы пациента, а кардиологическое обследование считается обязательным.
- Какие противопоказания возможны при применении физиотерапии?
- Общими противопоказаниями для назначения физиотерапевтических процедур являются системные заболевания крови, болезнь Коксаки, гипертоническая болезнь, острый атеросклероз сосудов головного мозга, стадия декомпенсации сердечно-сосудистых заболеваний, кровотечения и склонность к кровотечениям, общее тяжелое состояние пациента. Кроме того, физиотерапия не рекомендуется при повышенной температуре (температуре тела выше 38°С), эпилепсии, сопровождающейся частыми припадками, высоком психомоторном возбуждении, открытых формах туберкулеза, злокачественных опухолях.
- При каких заболеваниях применяется уникальное достояние Азербайджана - нафталановая нефть?
- Как известно, Нафталановая нефть (Нафталана - сорт нефти из месторождения вблизи города Нафталан) обладает высоким лечебным эффектом. Несмотря на то, что в настоящее время нефтепродукты с лечебным эффектом доступны во многих странах мира, нафталановая нефть сохраняет лидерство благодаря высокому содержанию лечебных веществ.
Нафталановая нефть богата нафтеновыми кислотами и нафтеновыми углеводородами. Благодаря богатому химическому составу нафталанотерапия оказывает гипосенсибилизирующее, противовоспалительное и анальгезирующее действие, улучшает трофику тканей, стимулирует обменные процессы, регулирует физиологическую регенерацию тканей.
Нафталановую нефть применяют как в виде общих ванн, так и в виде местных аппликаций, в виде очищенных, не содержащих смол нафтеновых углеводородов, нафтомастиков (нафталановое масло, парафин, церезин, камфора) и мазей на основе нафталанового масла. Широко применяется в основном при заболеваниях опорно-двигательного аппарата, нервной системы, кожных, гинекологических, ЛОР- и урологических заболеваниях.
При комплексном применении нафталановой нефти с другими физиотерапевтическими методами достигается более устойчивый терапевтический эффект.
- Какие физиотерапевтические процедуры рекомендуются для лечения сколиоза у детей и подростков?
- Ранняя диагностика и лечение сколиоза имеют важное значение, поскольку при запущенных формах хирургическое вмешательство становится неизбежным.
Существуют различные формы сколиоза. К ним относятся конгенитальный, нейромускулярный и идиопатическая формы. Конгенитальная форма связана с врожденными дефектами позвоночника. Нейромускулярная форма возникает на фоне неврологических заболеваний.
Симптомы сколиоза различаются в зависимости от степени развития. В это время выявляется асимметрия высоты плеч и таза, неравномерная разница высоты лопаток, асимметричная грудная клетка, чрезмерный прогиб поясничного отдела.
Сколиоз, выявляемый у новорожденных и детей до 3-х лет, является инфантильной формой и часто сопровождается дисплазией тазобедренных суставов.
Ювенильная идиопатическая форма — сколиоз, возникающий у детей в возрасте от 3-х до 10-ти лет. В это время увеличение искривления больше, чем в другие периоды. Адолесцентный (подростковый) сколиоз - это сколиоз, наблюдаемый в возрасте от 10 до 18 лет.
Искривления наблюдаются в различных отделах позвоночника, чаще всего в грудном и поясничном отделах. Многие осложнения можно предотвратить, если своевременно обнаружить деформации позвоночника и применить соответствующие процедуры. Важно предварительно провести рентгенологическое обследование и определить степень сколиоза.
Среди физиотерапевтических процедур при деформациях позвоночника широко применяются лечебная физкультура, упражнения на укрепление мышц, лечебный массаж, электростимуляция, электрофорез с кальцием и фосфором, плавание в бассейне. Важно отслеживать динамику сколиоза. Такие дети должны находиться под постоянным медицинским наблюдением. Им необходимо проводить профилактические мероприятия, назначать витамины, содержащие кальций, фосфор, витамин D, а также разрабатывать специальную диету.