Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Tibbi Bərpa İnstitutunun fizioterapevti Ülviyyə Mikayılzadə: Müasir təbabətdə fizioterapiyanın rolu vacib və əvəzolunmazdır
- Ülviyyə xanım, ilk öncə bilmək istərdik ki, fizioterapevtik üsulların digər müalicə üsullarından fərqi nədir?
- Fizioterapiya müasir təbabətdə geniş tətbiq olunur. Bir çox dərmanların yan təsirləri, bəzi hallarda allergik reaksiyaların baş verməsi, əks-göstərişlərin olması fiziki amillərin daha geniş və fəsadsız tətbiqini zəruri hesab edir. Təbii faktorlar, o cümlədən müalicəvi mineral suları, palçıq müalicəsi, Naftalan nefti, duz mağaraları əvəzsiz müalicə üsullarındandır. Həmçinin, elektroprosedurlar, kvant terapiyası, ultrasəs müalicəsi, maqnitoterapiya bir çox xəstəliklərin müalicə və profilaktikasında geniş tətbiq olunur.
- Fizioterapevtik prosedurlar hansı xəstəliklərdə təyin olunur?
- Fizioterapiyada həm təbii, həm də fiziki amillər (aparat fizioterapiyası) bir çox xəstəliklərdə, xüsusən də dayaq-hərəkət, sinir sistemi, travmatoloji, uroloji, ginekoloji, dəri, pediatrik, tənəffüs və ürək-damar sistemi xəstəliklərində geniş və uğurla tətbiq olunur.
- Uşaq və yeniyetmə yaş qrupunda rast gəlinən skoliozun müalicəsində hansı fizioprosedurlar vacibdir?
- Skolioz daha çox uşaq və yeniyetmələrdə rast gəlinən dayaq-hərəkət sistemi xəstəliklərindən biridir. Bu patologiya yaşlı insanlarda degenerativ proseslər fonunda da əmələ gəlir. Skoliozun erkən diaqnostokası və müalicəsi vacibdir, çünki gecikmiş formalarda əməliyyat qaçılmaz olur.
Skoliozun müxtəlif formaları var. Bunlara kongenital, neyromuskulyar, idiopatik formalar aiddir. Kongenital forma anadangəlmə olub onurğa fəqərəsinin qüsurları ilə əlaqədardır. Neyromuskulyar forma nevroloji xəstəliklər fonunda yaranır. İdiopatik formaya daha çox rast gəlinir. Xəstəlik digər sistemlərdə və orqanlarda heç bir patologiyalar olmadan, tamamilə sağlam bir uşaqda baş verə bilər.
Skoliozun simptomları inkişaf dərəcəsindən asılı olaraq müxtəlif olur. Bu zaman çiyin və çanaq hündürlüyündə olan assimetriya, kürək sümüklərində hündürlük fərqinin qeyri-bərabər vəziyyəti, döş qəfəsində qeyri-simmetriya, bel nahiyəsində çuxur görünməsi aşkar olunur.
Yenidoğulan uşaqlarda və 3 yaşa qədər aşkar olunan skoliozlar infantil forma olub, çox zaman bud-çanaq displaziyası ilə müşayiət olunur. Yuvenil (yetkinlik yaşına çatmayan) idiopatik skolioz - onurğanın əyriliyi uşaqlarda 3 yaşdan 10 yaşa qədər inkişaf edir. Yetkinlik skolioz 10-18 yaş arası görülən skoliozdur. Pediatrik skoliozların 80%-i bu qrupa aiddir.
Onurğa sütununun müxtəlif nahiyələrində, daha çox döş və bel seqmentlərində əyriliklər müşahidə olunur. Onurğa sütunu deformasiyalarının nə qədər tez aşkar edib, müvafiq prosedurlar tətbiq olunarsa, bir çox fəsadların qarşısını almaq mümkündür. İlkin olaraq rentgenoloji müayinələrin aparılması və skoliozun dərəcəsinin təyini vacibdir.
Fizioterapevtik prosedurlar arasında onurğa sütunu deformasiyalarında daha geniş tətbiq olunan müalicəvi idman və massaj, əzələ gücləndirilməsi, elektrostimulyasiya, kalsium, fosfor elektroforezi, hovuzda üzmələr geniş tətbiq olunur. Skoliozun dinamikasının izlənməsi vacibdir və belə uşaqlar daim həkim nəzarətində olmalı, yanaşı profilaktik tədbirlər aparılmalı, kalsium, fosfor, vitamin D tərkibli vitaminlər, xüsusi qida menyusu tərtib olunmalıdır.
- Bəs fizioterapiyanın tətbiqindən öncə hansı müayinələr aparılmalıdır?
- Xəstəliyin gedişatından asılı olaraq qan, rentgenoloji və ultrasəs müayinəsi, EKQ ilkin aparılan müayinə üsullarındandır. Eləcə də, yanaşı gedən prosesləri araşdırarkən daha geniş müayinələrin aparılması vacib hesab olunur.
Fizioterapevtik müalicənin təyini zamanı digər mütəxəssislərin də rəyi nəzərə alınmalı və pasiyent üçün individual müalicə planı işlənib hazırlanmalıdır. Həmçinin, pasiyentlərlə maarifləndirici konsultasiyaların aparılması, fizioprofilaktik tədbirlərin planlaşdırılması məqsədəuyğundur.
- Hansı xəstəliklərdə fizioterapiyada Naftalan nefti tətbiq olunur?
- Naftalan şəhəri ərazisində əldə olunan eyni adlı neft yüksək müalicəvi təsirə malikdir. Hazırda dünyanın bir neçə ölkələrində müalicəvi təsirə malik neft məhsulları əldə olunsa da, yüksək müalicəvi tərkibinə görə Naftalan nefti öz liderliyini qoruyub saxlayır. Naftalan nefti naften turşuları və naften karbohidrogenləri ilə zəngindir. Zəngin kimyəvi tərkibi sayəsində naftalanoterapiya hiposensibilizasiya, iltihabəleyhinə, ağrıkəsici effekt yaranır, mübadilə - trofiki proseslər stimullaşır, toxumaların fizioloji regenerasiyası tənzimlənir.
Naftalan nefti həm ümumi vanna, həm də lokal yaxma, applikasiya zamanı rafinə olunmuş, qətransızlaşdırılmış naften karbohidrogenləri, naftomastika (naftalan nefti, parafin, sezerin, kamfora) naftalan yağı məlhəmləri şəklində tətbiq olunur. Əsasən dayaq-hərəkət sistemi, sinir sistemi, dəri xəstəlikləri, ginekoloji, LOR - uroloji xəstəliklərində geniş istifadə olunur.
Naftalan nefti digər fizioterapevtik üsullarla kombinə olunan formada tətbiq olunduqda, daha yüksək və dayanıqlı terapevtik nəticə verir.

Физиотерапевт НИИ медицинской реабилитации Министерства здравоохранения Ульвия Микаилзаде: Роль физиотерапии в современной медицине важна и незаменима
- Ульвия ханым, в начале беседы хотелось бы узнать, чем физиотерапевтические методы отличаются от других методов лечения?
- Физиотерапия широко применяется в современной медицине. Побочные эффекты многих препаратов, возникновение в ряде случаев аллергических реакций, наличие противопоказаний обуславливают необходимость широкого применения без осложнений более внешних физических факторов. Незаменимыми методами лечения являются природные факторы, в том числе лечебные минеральные воды, пелоидотерапия (грязелечение), Нафталановая нефть, соляные пещеры. Также в лечении и профилактике многих заболеваний широко используются электропроцедуры, квантовая терапия, ультразвуковое лечение, магнитотерапия.
- При каких заболеваниях назначают физиотерапевтические процедуры?
- В физиотерапии при многих заболеваниях широко и успешно применяются как природные, так и преформированные физические факторы (аппаратная физиотерапия). В частности, заболеваний опорно-двигательного аппарата, нервной системы, травматологических, урологических, гинекологических, кожных, педиатрических, заболеваний органов дыхания и сердечно-сосудистой системы.
- Какие физиопроцедуры применяют при лечении сколиоза у детей и подростков?
- Сколиоз – одна из распространенных патологий опорно-двигательного аппарата, чаще всего встречающихся у детей и подростков. На фоне дегенеративных процессов данная патология также возникает у людей пожилого возраста. Важное значение имеет ранняя диагностика и лечение сколиоза, поскольку при поздних формах хирургическое вмешательство становиться неизбежным.
Существуют разные формы сколиоза. К ним относятся конгенитальные (или врожденные), нервно-мышечные, идиопатические формы. Конгенитальная форма связана с врожденными дефектами позвоночника. Нервно-мышечная форма возникает на фоне неврологических заболеваний. Идиопатический сколиоз является самой распространенной формой деформации позвоночного столба. Заболевание может возникнуть у совершенно здорового ребёнка, без каких-либо патологических отклонений со стороны других систем и органов.
Симптомы сколиоза, в зависимости от степени развития, различаются. В это время выявляют асимметрию высоты плеч и таза, неравномерный перепад высот лопаток, асимметрию грудной клетки, появление «ямочек» на спине.
Сколиоз, выявляемый у новорожденных и до 3-х лет, является инфантильной формой, часто сопровождающейся дисплазией тазобедренного сустава.
Ювенильный идиопатический сколиоз - искривление позвоночника развивается в возрасте от трех до десяти лет. Подростковый сколиоз – это сколиоз, наблюдаемый в возрасте от 10 до 18 лет. К этой группе относится 80% детских сколиозов.
Искривления наблюдаются в разных отделах позвоночника, преимущественно в грудном и поясничном сегментах. В случае своевременного выявления деформации позвоночника и проведения соответствующих процедур можно избежать большинство осложнений. Первоначально важно провести рентгенологическое исследование и определить степень сколиоза.
К физиотерапевтическим процедурам, которые чаще всего применяются при деформациях позвоночного столба, относятся лечебная физкультура и массаж, укрепление мышц, электростимуляция, электрофорез кальция, фосфора, плавание в бассейне. Важно следить за динамикой сколиоза: такие дети должны постоянно находиться под наблюдением врача, проводить профилактические мероприятия. Также следует составить специальный рацион питания с высоким содержанием кальция, фосфора и витамина D.
- Также хотелось бы узнать, какие анализы следует сдать перед физиотерапией?
- В зависимости от течения заболевания к числу первичных методов обследования относятся исследование крови, рентгенологическое и ультразвуковое исследование, ЭКГ. При исследовании побочных дефектов также считается важным проведение более обширных исследований.
При назначении физиотерапевтического лечения следует учитывать мнение других специалистов и разрабатывать для пациента индивидуальный план лечения. Также целесообразно проводить с пациентами информативные консультации и планировать физиопрофилактические мероприятия.
- При каких заболеваниях в физиотерапии применяют Нафталановую нефть?
- Нафталановая нефть — вид нефти из месторождения вблизи города Нафталан, обладающий высоким лечебным эффектом. Хотя нефтепродукты с лечебным эффектом доступны в ряде стран мира, Нафталановая нефть сохраняет свое лидерство, благодаря высокому терапевтическому содержанию. Нафталанская нефть богата полициклическими нафтеновыми углеводородами. Благодаря богатому химическому составу нафталанотерапия оказывает гипосенсибилизирующее, противовоспалительное, обезболивающее действие, стимулируются обменно-трофические процессы, регулируется физиологическая регенерация тканей.
Нафталановое масло применяют как для общих ванн, так и для локального (местного) применения при аппликациях рафинированных, детарсифицированных нафтеновых углеводородов, нафтомастика (нафталановое масло, парафин, цезарин, камфора), нафталановых мазей. В основном его широко применяют при заболеваниях опорно-двигательного аппарата, нервной системы, кожи, гинекологических, ЛОР-урологических заболеваниях.
При применении Нафталановой нефти в сочетании с другими физиотерапевтическими методами достигается более действенный и устойчивый терапевтический результат.