Son günlərdə qeydə alınan statistik göstəricilərə əsasən, koronavirusun yeni ştamına yoluxanların sayında artım müşahidə olunur. “Omicron” ştamının genetik xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq vətəndaşlarımızdan səhiyyə qurumlarımız tərəfindən müəyyən olunmuş virusa yoluxma riskini azaldan göstərişlərə əməl etmələri xahiş olunur.
Özünüzdə koronavirusun əlamətlərini hiss edirsinizsə ilk növbədə ərazi üzrə poliklinikaya, ailə həkiminizə (sahə həkimi-pediatrı, sahə həkimi-terapevti) müraciət edin. Ailə həkiminiz sizin sağlamlıq vəziyyətinizi dəyərləndirdikdən sonra ehtiyac olarsa COVID-19 (PZR) testinin götürülməsi üçün yaşadığınız ünvana tibb işçisini yönləndirir.
COVID-19-a yoluxduğunuz təsdiqləndiyi halda, xəstəliyi simptomsuz və ya yüngül simptomlarla keçirirsinizsə xəstəliyin ailənizə və ya ətrafdakılara yoluxmaması üçün evdə müalicə və təcrid olunma qaydalarına riayət etməyiniz tövsiyə olunur:
• Özünüzü ailə üzvlərinizdən mümkün qədər təcrid edin;
• Maska taxın;
• Tez-tez əllərinizi yuyun və ya antiseptik vasitələrdən istifadə edin;
• Təcrid olduğunuz yeri tez-tez havalandırın;
• Ortaq istifadə olunan sahələri mütəmadi dezinfeksiya edin;
• Gün ərzində 2 dəfə bədən hərarətinizi ölçün;
• Bol maye qəbul edin;
• Yuxu rejiminə riayət edin (gün ərzində ən az 7 saat dərin və rahat yuxu);
• Hərarət yüksəldiyi zaman (38℃ və daha yuxarı) qızdırmasalıcı dərmanlardan istifadə edə bilərsiniz;
• 5 gündən çox müddətdə idarə olunmayan yüksək hərarət (>38.5℃, hərarət salıcı dərmanlara tabe olmayan) sizi narahat edərsə, ailə həkiminə məlumat verin;
• Həkim təyinatı olmadan heç bir müalicəni qəbul etməyin;
• Tibb bacıları və kiçik tibb işçiləri tərəfindən tövsiyə olunan mayelərdən (sistem), dərmanlar və digər müalicə metodlarından çəkinin;
• Ehtiyac yarandığı təqdirdə vitaminlər (Vitamin C və D), ağrıkəsicilər, hərarətsalıcılar, öskürək əleyhinə və digər simptomatik müalicələr qəbul edə bilərsiniz.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 22 yanvar 2022-ci il tarixli 28 nömrəli Qərarına əsasən SARS-CoV-2 PZR test nəticəsi “müsbət” olan şəxslərin və onların müəyyən olunmuş “sıx təmaslı”larının təcrid (karantin) müddəti ölkəmizdə 14 gündən 7 günə azaldılıb.
COVID-19 xəstəliyini keçirmiş, bununla bağlı PZR testinin nəticəsi pozitiv çıxmış və rəsmi qeydiyyata düşmüş şəxslər 7 gündən sonra “İmmunitet sertifikatı” əldə edə bilərlər. Sertifikatın qüvvədə olma müddəti 6 aydır. Bu müddət bitəndən sonra peyvənd istehsalçısının istifadə təlimatında 2 doza vurulması nəzərdə tutulan peyvəndin 1 dozasını aldıqda sertifikatın qüvvədə olması müddətsiz olaraq uzadılır.

Согласно последним статистическим данным, наблюдается рост числа инфицированных новым штаммом COVID-19. Принимая во внимание генетические особенности штамма «омикрон», наших граждан просят следовать инструкциям органов здравоохранения, чтобы снизить риск заражения выявленным вирусом.
При появлении каких-либо симптомов коронавируса в первую очередь следует обратиться в поликлинику по месту жительства, к семейному врачу (участковый врач-педиатр, участковый врач-терапевт). После оценки состояния здоровья ваш семейный врач при необходимости направит на ваш адрес медсестру для проведения теста на COVID-19 (ПЦР).
В случае подтверждения заражения COVID-19, если вы переносите болезнь бессимптомно или с легкими симптомами, рекомендуется соблюдать правила домашнего лечения и изоляции, чтобы предотвратить заражение этой болезнью членов вашей семьи или окружающих:
•Изолироваться от членов семьи, насколько это возможно;
•Носить маску;
•Часто мыть руки или использовать антисептики;
•Часто проветривать помещение;
•Регулярно дезинфицировать места общего пользования;
•Измерять температуру тела два раза в день;
•Пить много жидкости;
•Соблюдать режим сна (не менее 7 часов глубокого и спокойного сна в течение дня);
•При повышении температуры тела (38℃ и выше) использовать жаропонижающие средства;
•В случае высокой температуры (более 38,5℃), которая не снижается после приема жаропонижающих препаратов более 5 дней, сообщить об этом своему семейному врачу;
•Не принимать никакого лечения без назначения врача;
•Избегать лекарств и других методов лечения, рекомендованных медсестрами и младшим медицинским персоналом;
•При необходимости можно принимать витамины (витамины С и D), болеутоляющие, жаропонижающие, противокашлевые средства и другие средства симптоматического лечения.
Отметим, что согласно Постановлению Кабинета Министров Азербайджанской Республики №28 от 22 января 2022 года, в нашей стране срок изоляции (карантина) для лиц, сдавших позитивный ПЦР-тест на SARS-CoV-2 и тех, кто находился в «тесном контакте» с ними сокращен с 14 до 7 дней.
Лица, переболевшие COVID-19, сдавшие соответствующий позитивный ПЦР-тест и официально зарегистрированные как больные коронавирусом, через 7 дней смогут получить «Сертификат об иммунитете».
Срок действительности сертификата составляет 6 месяцев. После истечения этого срока при получении одной дозы вакцины, использование которой предусмотрено в 2 дозах в инструкции производителя, срок действия сертификата продлевается и он становится бессрочным.