Fevralın 15-dən etibarən Nazirlər Kabinetinin Qərarına əsasən COVID-19-a qarşı peyvəndin 2-ci dozasının üzərindən 6 ay keçmiş şəxslərin “Peyvənd sertifikatı” etibarlı hesab edilməyəcək.
“Peyvənd sertifikatı” tələb olunan sahələrdə çalışan və bir sıra iş və xidmət sahələrinin fəaliyyətindən istifadə edən yaşı 18-dən yuxarı şəxslərin 2-ci dozalarının üzərindən 6 ay keçdikdən sonra “buster” doza ilə peyvəndlənməsi tövsiyə olunur. Bunun üçün https://randevu.its.gov.az saytına daxil olaraq koronavirus xəstəliyi əleyhinə vaksinasiya üçün onlayn qaydada növbə götürülməlidir.
Qeyd edək ki, sabahdan etibarən aşağıdakı məkanlara yaşı 18-dən yuxarı olan şəxslərdən yalnız etibarlı olan “Peyvənd sertifikatı”, “İmmunitet sertifikatı”, yaxud “Əks-göstəriş sertifikatı” olanların girişinə icazə veriləcək.
1. İctimai iaşə müəssisələrinə (kafe, restoran və s.)
2. Mehmanxanalara
3. İri ticarət mərkəzlərinə
4. İdman və sağlamlıq-bərpa obyektlərinə
5. Toy və ya digər şənliklərə
6. Ali təhsil müəssisələri və kolleclərə
Dövlət qurumlarında, eləcə də bu Qərarın əlavəsində sadalanan (tibb və əczaçılıq müəssisələri, elm və təhsil müəssisələri və digər sahələrdə) iş və xidmət sahələrində çalışan işçilərdən etibarlı olan “Peyvənd sertifikatı”, “İmmunitet sertifikatı”, yaxud “Əks-göstəriş sertifikatı”nın olması tələb ediləcək.
Əlavə məlumat üçün bildirək ki, koronavirusa qarşı Azərbaycanda tətbiq olunan vaksinlərdən hər hansı birinin hər iki dozasını vurduran şəxslərə “Peyvənd sertifikatı” verilir. “Peyvənd sertifikatı”nın etibarlılıq müddəti 6 aydır. Həmin müddət bitdikdən sonra peyvənd istehsalçısının istifadə təlimatında 2 doza vurulması nəzərdə tutulan peyvəndin 1 dozasını aldıqda "Peyvənd sertifikatı"nın qüvvədə olması müddətsiz olaraq uzadılır.

Согласно Постановлению Кабинета Министров, с 15 февраля «Сертификат о вакцинации против COVID-19» лиц, у которых прошло более шести месяцев после получения 2-й дозы вакцины, будет считаться недействительным.
Лицам старше 18 лет, работающим в сферах, где требуется наличие «Сертификата о вакцинации», а также тем, кто пользуется услугами ряда сфер деятельности, у которых прошло более шести месяцев после получения 2-й дозы вакцины, рекомендуется вакцинироваться бустерной дозой. Для этого необходимо зайти на сайт https://randevu.its.gov.az и в режиме онлайн записаться на вакцинацию против коронавируса.
Отметим, что с завтрашнего дня в нижеперечисленные места будут допускаться лица старше 18 лет лишь с действительным «Сертификатом о вакцинации» или же «Сертификатом об иммунитете против COVID-19», либо с сертификатом о противопоказании к вакцинации:
1. Заведения общественного питания ( кафе, рестораны и др.);
2. гостиницы;
3. Крупные торговые центры;
4. Спортивные и оздоровительно-восстановительные объекты;
5. Свадебные или другие торжества;
6. Высшие учебные заведения и колледжи.
От сотрудников государственных структур, а также работников сфер услуг, перечисленных в дополнении к данному Постановлению (медицинские и фармацевтические учреждения, научные и образовательные учреждения) также будут требоваться действительный «Сертификат о вакцинации», «Сертификат об иммунитете против COVID-19», либо «Сертификат о противопоказании к вакцинации».
Следует отметить, что лицам, которые вводят обе дозы любой из используемых в Азербайджане вакцин против коронавируса, выдается «Сертификат о вакцинации». Срок действия «Сертификата о вакцинации» составляет шесть месяцев. По истечении этого срока при получении одной дозы вакцины, которая в инструкции по применению предназначена для введения в два приема, действие «Сертификата вакцины» продлевается на неопределенный срок.