Səhiyyə Nazirliyi İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin direktoru Qəhrəman Haqverdiyev: “Unutmayaq ki, yeni növ koronavirus hələ də bizimlədir və hələ də təhlükəlidir”
- Qəhrəman müəllim, hazırda dünya ölkələrində COVID-19 infeksiyası ilə bağlı ümumi vəziyyət necədir?
- Ölkəmizdə peyvəndləmə yüksək səviyyədə olduğundan Azərbaycanda epidemioloji sabit vəziyyət qalmaqdadır ki, bu da tam olaraq müvafiq səhiyyə orqanlarının nəzarətindədir. Səhiyyə Nazirliyinin tapşırığına əsasən, İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi (İSİM) tərəfindən dünyada, o cümlədən ölkəmizdə COVID-19 infeksiyasına yoluxma hallarının dəyişməsi ilə bağlı vəziyyət diqqətlə izlənilir, tendensiyalar təhlil edilir.
Təəssüf ki, bu il iyun ayının ortalarından etibarən dünyada koronavirusa yoluxma hallarının sayında artım qeydə alınır və artıq pandemiyanın növbəti dalğası haqqında danışılır. Son iki həftə ərzində dünyada COVID-19 infeksiyasına yoluxanların sayında kəskin artım müşahidə olunur. Belə ki, dünyanın 110 ölkəsində yeni koronavirusa yoluxma hallarının sayının artdığı qeyd edilir.
- Yoluxma hallarının artmasına səbəb nədir?
- Mütəxəssislər artımı bu ilin iyun ayından yayılan və əvvəlkilərdən daha yoluxucu olan virusun yeni variantları ilə əsaslandırırlar. Omikron indi epidemiyanın aparıcı qüvvəsidir, 7 ayda 290 milyon insanı yoluxdurub. Onun öldürücülük qabiliyyəti təxminən 0,35 faizdir və peyvəndləmənin aktiv şəkildə aparıldığı dövlətlərdə bu rəqəm daha aşağıdır. Epidemioloqlara görə, pandemiyaya qarşı tədbirlərin yumşaldılması və ya tamamilə ləğvi yoluxucu ştamların ölkələrin sərhədləri boyunca daha sürətlə yayılmasına kömək edir. Amma müsbət xəbərlər də var. Ağırlaşma və ölüm hallarının sayı alfa, beta, qamma və ən təhlükəli delta kimi ştamların üstünlük təşkil etdiyi əvvəlki dövrə nisbətən xeyli azdır. Əlbəttə, bu ümidverici vəziyyətin yaranması peyvəndləmə səviyyəsi ilə sıx bağlıdır. Lakin buna baxmayaraq, infeksiyaların sayının artması, delta ştamları nisbətində olmasa da, ölüm hallarının artmasına səbəb ola bilər. Məhz bu səbəbdən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) həyəcan təbili çalmağa başladı.
- Ölkəmizdə də yoluxma hallarında müəyyən artım müşahidə olunur. Vətəndaşlara nəyi tövsiyə edərdiniz?
- Təəssüf ki, Azərbaycanda da COVID-19 infeksiyasına yoluxanların sayında artım müşahidə olunur. Qonşu ölkələrdə də həftəlik xəstələnmə hallarında artım var. Belə ki, son iki həftə ərzində qonşu Türkiyə, İran, Gürcüstan və Rusiyada koronavirusa yoluxanların sayında əhəmiyyətli dərəcədə artım qeyd edilib.
Əhali arasında belə bir fikir yayılıb ki, koronavirus xəstəliyi artıq kəskin respirator virus infeksiyası (KRVİ) kimi davam edir və xəstələnsə də, qısa müddət ərzində sağalır. Amma unutmamalıyıq ki, xəstəliyin hətta yüngül halı belə, post-COVID sindromuna, 6 ay və daha çox davam edə bilən “uzunmüddətli kovid" adlanan sindroma səbəb ola bilər. COVID-19 virusunun yeni mutasiyalarının meydana çıxması ilə onun klinik mənzərəsi çox da dəyişməyib. Bu, qızdırma, zəiflik, baş ağrıları və əzələ ağrısı, qarın ağrısı və ishaldır. Həmçinin profilaktika tədbirləri də dəyişməz qalıb. Belə ki, əllərin tez-tez və düzgün yuyulması (ən azı 20 saniyə), sosial məsafənin saxlanması (təxminən 1,5-2 metr), insanların sıx toplaşdığı yerlərdə, xüsusən, qapalı məkanlarda və ictimai nəqliyyatda maskaların taxılması, otaqların tez-tez havalandırılması vacib tövsiyələrdəndir. İnfeksiya əlamətləri varsa, həkimə müraciət etmək və ətrafdakı insanlarla təmasdan çəkinmək, simptomlar davam edərsə, COVID infeksiyasının olub-olmamasını bilmək üçün testdən keçmək mütləqdir.
Vətəndaşlarımıza tövsiyə etmək istərdim ki, diqqətli olsunlar. Unutmayaq, yeni növ koronavirus hələ də bizimlədir və hələ də təhlükəlidir. Bu sadə tədbirlərə əməl etməklə özümüzü və yaxınlarımızı təkcə koronavirusdan deyil, digər yoluxucu xəstəliklərdən də qoruya bilərik.

Директор Центра общественного здравоохранения и реформ Минздрава Гахраман Хагвердиев: «Не стоит забывать, что коронавирус нового типа все еще с нами и по-прежнему опасен»
- Гахраман муаллим, какова общая ситуация с пандемией COVID-19 в странах мира?
- Благодаря высокому уровню вакцинации населения в Азербайджане сохраняется стабильная эпидемиологическая ситуация, которая находится под строгим контролем соответствующих органов здравоохранения. По поручению Министерства здравоохранения, Центр общественного здравоохранения и реформ (ЦОЗР) внимательно отслеживает ситуацию по COVID-19 в мире, в том числе в нашей стране, и анализирует результаты последних исследований.
К сожалению, с середины июня текущего года в мире фиксируется рост числа случаев заражения коронавирусом, и некоторые вирусологи прогнозируют очередную волну пандемии. В течение последних двух недель в мире наблюдается заметный рост числа заболевших COVID-19. Так, по данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), заболеваемость ковидом растет минимум в 110 странах мира.
- С чем связан рост случаев заражения COVID-19?
- Эксперты обосновывают этот рост новыми вариантами вируса, которые распространяются с июня этого года и являются более заразными, чем предыдущие. Омикрон сейчас ведет эпидемию, за 7 месяцев им заразилось 290 миллионов человек. Летальность у него невысокая, где-то 0,35 процента (количество летальных исходов среди пациентов с омикроном), а там, где вакцинация проводится активно, она ниже. По мнению эпидемиологов, ослабление или полная отмена антипандемических мер способствует проникновению и более быстрому распространению новых штаммов. Но есть и хорошие новости: количество осложнений и летальных исходов значительно ниже, чем в предыдущий период, когда преобладали такие штаммы, как альфа, бета, гамма и наиболее опасная из всех - дельта. Естественно, возникновение обнадеживающей ситуации тесно связано с уровнем вакцинации населения. Однако несмотря на это, рост числа случаев инфицирования может привести к увеличению показателей смертности, хотя и не до такой степени, как от варианта «Дельта». Именно по этой причине Всемирная организация здравоохранения начала бить тревогу.
- В нашей стране также наблюдается определенный рост случаев заражения…
- К сожалению, в Азербайджане также наблюдается рост числа инфицированных COVID-19. Еженедельный прирост заболеваемости наблюдается и в соседних странах. Так, за последние две недели значительный рост числа зараженных коронавирусом отмечен в соседних Турции, Иране, Грузии и России.
Среди населения распространено мнение, что коронавирусная болезнь продолжается как острая респираторная вирусная инфекция (ОРВИ) и, в случае заражения, можно вылечиться за короткий промежуток времени. Однако следует знать, что даже легкое течение заболевания может послужить причиной возникновения у переболевшего постковидного синдрома, который может длиться 6 месяцев и более.
В связи с появлением новых мутаций вируса COVID-19 его клиническая картина практически не изменилась. Так, при заболевании отмечается высокая температура, общая слабость, головные и мышечные боли, боли в животе и диарея. Меры профилактики также остались неизменными. Это частое и правильное мытье рук (не менее 20 секунд), соблюдение социальной дистанции (около 1,5-2 метров), ношение масок в местах массового скопления людей, особенно в закрытых помещениях и в общественном транспорте, регулярное проветривание помещений. При появлении первых признаков вирусной инфекции следует обратиться к врачу и до прихода врача свести к минимуму контакт с окружающими людьми. В случае, если симптомы сохраняются, в обязательном порядке необходимо пройти тестирование на коронавирусную инфекцию.
Рекомендую гражданам быть максимально осторожными. Не стоит забывать, что коронавирус нового типа все еще с нами и по-прежнему опасен. Соблюдая эти простые профилактические меры, мы можем защитить себя и своих близких не только от коронавируса, но и от других инфекционных заболеваний.