Səhiyyə Nazirliyi işğaldan azad olunan Füzuli şəhərində uşaqların kompleks tibbi müayinəsini təşkil edib
“İşğaldan azad olunmuş ərazilərə Böyük Qayıdış” proqramı Azərbaycan Respublikasının əsas prioritetləri sırasındadır.
Səhiyyə Nazirliyi işğaldan azad olunan ərazilərə köçürülən vətəndaşlar arasında sağlam həyat tərzinin təşviqi ilə bağlı aksiyalara və müxtəlif istiqamətlərdə tibbi müayinələrin keçirilməsinə başlayıb. Bu tədbirlərin başlıca məqsədi işğaldan azad olunan ərazilərə köçürülən əhali arasında fiziki aktivliyin təbliği, eyni zamanda vətəndaşların sağlamlığının daha da gücləndirilməsinə əlavə tövhə verməkdən ibarətdir.
Səhiyyə Nazirliyinin K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutu tərəfindən keçirilən ilk belə tədbir fevralın 5-də işğaldan azad olunan Füzuli şəhərində baş tutub. Nazirlik tərəfindən təşkil olunan tədbir çərçivəsində Füzuli rayonunun işğaldan azad olunan ərazilərində yaşayan uşaqların kompleks tibbi müayinələri aparılıb.
Tibbi müayinə aksiyası uşaqların sağlamlıq vəziyyətinin müəyyən edilməsi və qiymətləndirilməsi, xəstəliklərin səbəblərinin erkən aşkar edilməsi, aradan qaldırılması və profilaktik tədbirlərin hazırlanması məqsədilə keçirilib.
Aksiya zamanı Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun pediatrları, uşaq cərrahı, kardioloq, nevroloq və oftalmoloq, o cümlədən funksional diaqnostika mütəxəssisləri (USM və Exokardioqrafiya üzrə mütəxəssislər) tərəfindən kiçik və böyük yaş qrupuna aid olan uşaqların müayinəsini aparıblar. Eyni zamanda, yerində tibbi məsləhətlər verilib, profilaktik baxışlar keçirilib və müvafiq müalicə təyin edilib.
Tədbir zamanı 150-dən çox uşaq həkimlər tərəfindən ümumi müayinədən, həmçinin ultrasəs və exokardioqrafiya müayinələrindən keçib.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən işğaldan azad olunan digər ərazilərdə də davamlı olaraq tibbi müayinələrinin və maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Министерство здравоохранения организовало комплексный медицинский осмотр детей в освобожденном от оккупации городе Физули
Программа «Великое возвращение на освобожденные от оккупации территории» является одним из главных приоритетов Азербайджанской Республики.
Министерство здравоохранения дало старт мероприятиям по пропаганде здорового образа жизни среди граждан, переселенных на освобожденные от оккупации территории, и проведению медицинских осмотров. Основная цель данных мероприятий – способствовать физической активности среди населения, переселенного на освобожденные от оккупации территории, и одновременно внести дополнительный вклад в укрепление здоровья населения.
Первая акция, проведенная Научно-исследовательским институтом педиатрии Министерства здравоохранения, состоялась 5 февраля в освобожденном от оккупации городе Физули. В рамках мероприятия, организованного Минздравом, были проведены комплексные медицинские обследования детей, проживающих на освобожденных территориях Физулинского района.
Медицинская акция была проведена в целях определения и оценки состояния здоровья детей, раннего выявления и устранения причин заболеваний, а также для принятия профилактических мер.
В ходе акции приняли участие врачи-педиатры, детские хирурги, кардиологи, неврологи и офтальмологи, а также специалисты функциональной диагностики (УЗИ и Эхокардиография) Научно-исследовательского института педиатрии Министерства здравоохранения. На месте были даны медицинские консультации, проведены профилактические осмотры и назначено соответствующее лечение.
В целом, в ходе акции свыше 150-ти детей прошли общий осмотр врачей, а также УЗИ и ЭХОКГ- обследования.