Səhiyyə Nazirliyi K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun infeksionisti Səbinə Cəfərova: “Qızılca və xəstəliyin ötürülməsinin qarşısını almağın ən effektiv yolu peyvəndlənmədi”
- Səbinə xanım, ilk öncə bilmək istərdik ki, qızılca nədir və xəstəliyə necə yoluxurlar?
- Qızılca xəstəliyi hava-damcı yolu ilə yayılan və insan orqanizmində bəzi hallarda ciddi fəsadlar törədən bir virusdur. Hava-damcı yolu ilə keçən qızılcanın inkubasiya dövrü 10-14 gün arasıdır.
Qızılca ilə yoluxma bütün yaşlarda baş verə bilər. Yalnız 1-8 yaş ən həssas qrup hesab edilir. Lakin digər yaş qruplarında olan insanlar da qızılca ilə xəstələnə bilər.
Əgər ana qızılca keçiribsə, uşaqlarda 3 aya qədər bir qayda olaraq passiv immunitetin olması ilə əlaqədar körpələr qızılca ilə xəstələnmir. Bu immunitet 9 ayından sonra itə bilər. 3 aydan 1 yaşa qədər uşaqlar əsasən bu hallarda qızılca virusuna yoluxa bilər: ana qızılca xəstəliyini keçirməyib və peyvənd olunmayıbsa. Qızılca peyvəndindən sonra orqanizmdə davamlı (təxminən 10-13 il) bu xəstəliyə qarşı immunitet yaranır.
Xəstəlik insandan insana keçərək yoluxdurulur. Öskürmə, asqırma, yoluxan şəxslə fiziki təmas xəstəliyin ötürülməsinə səbəb olur.
Qızılcaya yoluxan insan asqırdıqda və öskürdükdə havaya yayılan virus 1 saat havada qala bilər. Qızılca virusu sağlam uşağa keçdiyi zaman boğaz ilə burunun birləşdiyi hissəyə daxil olur və limfa düyünlərinə çatır. Oradan isə qan dövranı ilə bədənə yayılır və müxtəlif orqanlarda hüceyrə sisteminə daxil olub çoxalmağa başlayır.
- Qızılcanın əsas simptomları hansılardır?
- Qızılca burun axması, halsızlıq, quru öskürək, yüksək hərarət, ağız boşluğunun selikli qişasında və yanaqların daxili səthində kiçik boz rəngli ləkələr kimi əlamətlərlə müşahidə olunur. Xəstəlik, həmçinin gözlərin qızarmasına və işığa qarşı həssaslığın artmasına, qulaq və boyun arxasında səpgilərə səbəb ola bilər. Səpgilər ardıcılıqla, əvvəlcə üzdə, bədəndə, sonra qol və ayaqlara yayılır. Bu proses əsasən 4 gün davam edir. Səpgilər solduqca uşaqlarda qızdırma da aşağı düşür. Öskürək təxminən 10 gün davam edir.
Yüksək qızdırma (38-40 °C) xəstəliyin 4-8 günlərində olur. Böyüklərdə isə səpgilər uşaqlara nisbətən daha az olur. Qızılca ilə xəstələnən uşaqlar təxminən 1 həftə ərzində sağalmağa başlayır. Lakin bəzi hallarda daha uzun müddət tələb olunur.
- Qızılca orqanizmdə hansı fəsadları yarada bilər?
-Qızılca immun sistemini müvəqqəti olaraq zəiflədir, bu da uşaqları başqa infeksiyalara qarşı daha həssas edir və xəstəliyi ağırlaşdıra bilən ikincili bakterial infeksiyalara səbəb olur. Qızılca uşaqlarda sətəlcəm, meningit, boyun limfa düyünlərinin şişməsi, orta qulaq infeksiyaları və ensefalit kimi müxtəlif fəsadlara səbəb ola bilər. Bu xəstəlik zəif qidalanan uşaqlarda A vitaminin azalmasına səbəb olur. Bu isə digər fəsadların artması riskinə gətirib çıxardır və göz sağlamlığına təsir göstərir.
Əgər uşaqlarda qızılcanın digər fəsadları, xüsusən də ensefalit, meningit, sətəlcəm kimi ağırlaşmalar inkişaf edirsə, o zaman bu uşaqları xəstəxanaya yerləşdirmək lazımdır.
- Xəstə ilə təmas olunubsa və yoluxma baş verdiyi təqdirdə, nəyə diqqət etmək tövsiyə olunur?
- Əgər qızılca diaqnozu təsdiqlənibsə, valideynlər məktəbə, uşaq bağçalarına bu barədə bildirmələri tövsiyə olunur. Sağlam uşaq qızılca xəstəsi ilə təmasda olduğu təqdirdə, ona 72 saat ərzində qızılcaya qarşı peyvənd edilməlidir.
Xəstə uşağın ayrı otaqda saxlanması tövsiyə olunur. Otağın tez-tez havalandırılması və günəş işığı düşməsinə, eyni zamanda otaqda rütubətə diqqət yetirilməlidir.
Xəstə uşağa qulluq edən şəxslər maskadan istifadə etməlidirlər.
Uşağın rasionuna A vitamini ilə zəngin qidaları, məsələn, yerkökü, həmçinin portağal, yumurta və s. ərzaqları daxil etmək tövsiyə olunur.
- Doktor, bəs qızılcanın müalicəsi varmı?
- Qızılcanın xüsusi müalicəsi yoxdur. Sadəcə immuniteti gücləndirən müalicə aparılır. Qızılca xəstəliyinə tutulan uşaqların müalicəsi ilk növbədə simptomların aradan qaldırılmasına, fəsadların qarşısının almasına, düzgün istirahət və maye qəbulunun təmin edilməsinə yönəlməlidir.
Uşaqlarda optimal gündəlik rejimin təmin edilməsi vacibdir. Kifayət qədər yuxu və fiziki fəaliyyətin azalması virusla mübarizə aparmağa kömək edir. Gözlərdə konyunktiviti olan uşaqlarda gözləri yumşaq bir şəkildə təmizləmək lazımdır və parlaq işıqlardan qaçınmaq həmin narahatçılığı azaltmağa kömək edir.
Yüksək temperatur zamanı qızdırmasalıcı dərmanlar qəbul etmək olar.
Qızılcanın qarşısını peyvənd olunaraq almaq olar. Ona görə də uşaqları bu yoluxucu xəstəlikdən qorumaq üçün Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən tövsiyə olunan peyvənd cədvəlinə riayət etmək vacibdir.
- Qızılcadan necə qorunmaq olar?
- Qızılca əsasən körpə və azyaşlı uşaqlar arasında yayılan bir xəstəlikdir. Xüsusi müalicəsi olmasa da, uşağın immun sistemini gücləndirmək, simptomları yüngülləşdirmək, ağırlaşmaları aradan qaldırmaq mümkündür.
Qızılca və xəstəliyin ötürülməsinin qarşısını almağın ən effektiv yolu vaksinasiyadır. Peyvənd əsasən uşaqlıq dövründə (12-15 ay və 6 yaşda) vurulur. 2014-cü ildən vaksin preparatları Azərbaycana Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən UNICEF xətti ilə gətirilir. İstehsalçı ölkədən asılı olmayaraq ölkəyə daxil olan bütün vaksinlər Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təhlükəsizlik və effektivlik standartlarına cavab verir.
Həkim məsləhəti kimi, bir çağırış olaraq valideynlərə demək istərdim ki, övladlarının sağlamlığına son dərəcədə diqqətli olsunlar. Uşaqlarının qızılcadan qorunması, yoluxma hallarının qarşısının alınması məqsədilə mütləq olaraq 1 və 6 yaşlarında 2 dəfə peyvənd etdirsinlər.
Peyvəndin 1-ci dozasını vaxtında almayan uşaqlar tez bir zamanda vaksinasiya olunmalı, 6 yaşına çatdıqda isə peyvəndin 2-ci dozasını almalıdırlar.
Hər hansı səbəbdən peyvəndin 2-ci dozasını vaxtında almayan 10 yaşa qədər uşaqlar tez bir zamanda peyvəndin 2-ci dozasını almalıdırlar.
Peyvəndin hər iki dozasını vaxtında almayan 10 yaşa qədər uşaqlar minimum 4 həftə intervalla peyvəndin hər iki dozasının alması tövsiyə olunur.
Valideynlərin nəzərinə çatdırım ki, uşaqlarının vaksinasiyası üçün onların yaşayış yeri üzrə uşaq əhalisinə ambulator-poliklinik xidmət göstərən tibb müəssisələrinə müraciət etsinlər. Peyvənd qızılcaya yoluxan uşaqlarda xəstəliyin şiddətini və yayılmasını əhəmiyyətli dərəcədə azaldır. Qızılca peyvəndinin ilk dozasının qoruyuculuğu təxminən 95%-dir.

Инфекционист Научно-исследовательского института педиатрии имени К.Я.Фараджевой Министерства здравоохранения Сабина Джафарова: «Вакцинация является наиболее эффективным способом профилактики кори и ее передачи»
- Сабина ханум, прежде всего хотелось бы узнать, что такое корь и как она передается?
- Корь – это острое вирусное заболевание, которое передается воздушно-капельным путем и в ряде случаев может приводить к серьезным осложнениям в организме человека. Заболевание начинается с инкубационного периода, который в среднем составляет от 10 до 14 дней.
Заболеть корью можно в любом возрасте, однако наиболее уязвимой группой считаются дети от 1 до 8 лет. При этом представители других возрастных групп также могут заразиться вирусом кори.
Дети, родившиеся от перенесших корь матерей, в связи с наличием пассивного иммунитета, как правило, остаются невосприимчивыми к болезни до 3-х месяцев. Однако на 9-й месяц иммунитет малыша против кори ослабевает. Дети от 3-х месяцев до 1 года могут заразиться вирусом кори преимущественно в следующих случаях: если мать не переболела корью и не была привита. После прививки от кори в организме вырабатывается стойкий иммунитет против этого заболевания, который сохраняется примерно 10-13 лет.
Заболевание передается от человека к человеку. Кашель, чихание, физический контакт с инфицированным человеком вызывают передачу заболевания.
Когда инфицированный человек чихает или кашляет, вирус кори попадает в воздух, который могут вдохнуть другие люди. Вирус в воздухе остается активным и заразным в течение одного часа. Когда вирус кори передается здоровому ребенку, то он попадает на слизистые оболочки носоглотки и достигает лимфатических узлов. Затем корь распространяется по всему организму через кровоток, попадает в клеточную систему различных органов и начинает размножаться.
- Каковы основные симптомы кори?
- Первые симптомы заболевания появляются через 8-12 дней после заражения вирусом, и эти симптомы очень схожи с симптомами инфекций дыхательных путей. Для кори характерны такие симптомы, как насморк, слабость, сухой кашель, высокая температура, мелкие белесоватые высыпания на слизистой полости рта и внутренней поверхности щек. Также заболевание может вызвать покраснение глаз и повышенную чувствительность к свету, сыпь за ушами и шеей. Сыпь распространяется последовательно: сначала на лице и туловище, затем на руках и ногах. Сыпь обычно держится 4 дня. По мере исчезновения сыпи температура у детей снижается. Кашель длится около 10 дней.
Высокая температура (38-40 °C) возникает на 4-8-й день болезни. У взрослых, в отличие от детей, высыпания встречаются реже. Дети, заболевшие корью, начинают выздоравливать примерно через одну неделю. Однако в некоторых случаях требуется более длительный период времени.
- Какие осложнения может вызвать корь?
- Корь временно ослабляет иммунную систему, делая детей более восприимчивыми к другим инфекциям и вызывая вторичные бактериальные инфекции, которые могут усугубить заболевание. Так, корь может вызвать у детей пневмонию, менингит, увеличение лимфатических узлов шеи, инфекции среднего уха и энцефалит.
Помимо этого, корь вызывает истощение запасов витамина А у детей, страдающих от неполноценного питания, что увеличивает риск серьезных осложнений и негативно сказывается на здоровье глаз.
Если у детей развиваются тяжелые формы заболевания, особенно такие осложнения, как энцефалит, менингит, пневмония, то таких детей следует госпитализировать.
- На что следует обратить внимание, если ребенок контактировал с больным и заразился?
- В случае подтверждения диагноза кори, родителям рекомендуется сообщить об этом в школу или детский сад.
Если ребенок контактировал с больным корью, он должен получить вакцинацию против кори в течение 72 часов.
Желательно, чтобы больной ребенок находился в отдельной комнате. Рекомендуется часто проветривать комнату, в которую должен проникать прямой солнечный свет, а также следует следить за влажностью в помещении.
Лица, ухаживающие за больным ребенком, должны использовать медицинскую маску.
Также желательно в рацион ребенка вводить продукты, богатые витамином А, например, морковь, а также апельсины, яйца и др.
- Доктор, есть ли лечение от кори?
- Специфического лечения кори нет, проводится только лечение, укрепляющее иммунную систему. Лечение детей, зараженных корью, должно быть направлено прежде всего на устранение симптомов, предупреждение осложнений, обеспечение полноценного отдыха и приема жидкости.
Важно обеспечить детям оптимальный распорядок дня. Достаточный сон и снижение физической активности помогают организму бороться с вирусом. У детей с конъюнктивитом бережная очистка глаз и избегание яркого света могут помочь уменьшить дискомфорт.
При высокой температуре можно принять жаропонижающие препараты.
Корь можно предотвратить с помощью вакцинации. Поэтому важно соблюдать график вакцинации, рекомендованный Министерством здравоохранения, чтобы защитить детей от этого инфекционного заболевания.
- Корь –вирусное заболевание, преимущественно распрастраненное среди младенцев и детей раннего возраста. Несмотря на то, что специального лечения от кори не существует, однако можно укрепить иммунитет ребенка, облегчить симптомы и устранить осложнения.
Вакцинация или вакцинопрофилактика является наиболее эффективным способом защиты от кори и проводится в основном в детском возрасте (в 12-15 месяцев и 6 лет). С 2014 года вакцинный препарат поставляется в Азербайджан по линии Детского фонда Организации объединенных наций (ЮНИСЕФ). Независимо от страны-производителя все вакцины, ввозимые в страну, соответствуют стандартам безопасности и эффективности Всемирной организации здравоохранения.
Как врач хочу призвать родителей быть предельно внимательными к здоровью своих детей. Чтобы защитить своих детей от кори и предотвратить заражение, им следует вакцинироваться дважды в возрасте 1 и 6 лет.
В целях обеспечения охраны здоровья детей и предотвращения распространения инфекции, все дети в возрасте 1 и 6 лет должны быть дважды вакцинированы.
Детям, вовремя не получившим первую дозу вакцины, следует провести вакцинацию как можно раньше, а по достижении 6-летнего возраста необходимо вводить вторую дозу вакцины. Также следует как можно скорее получить 2-ю дозу прививки детям до 10 лет, которые по каким-либо причинам не получили вовремя 2-ю дозу вакцины.
В то же время, детям до 10 лет, своевременно не получившим обе дозы вакцины, следует вводить 1-ю и 2-ю дозу вакцины с интервалом не менее 4-х недель.
Доводим до сведения родителей, что для вакцинации своих детей им следует обращаться в медицинские учреждения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь детскому населению по месту их проживания. Вакцинация существенно снижает тяжесть течения и распространение кори среди детей. Следует знать, что первая доза вакцины против кори обеспечивает защиту примерно на 95%.