Səhiyyə Nazirliyi K.Y.Fərəcova adına Elmi Tədqiqat Pediatriya İnstitutunun pediatrı Nigar Cəfərova: “Peyvənd qızılcaya qarşı güclü immunitet yaradır və yoluxma riskini aradan qaldırır”
- Nigar xanım, ilk öncə kəskin respirator virus infeksiyaları haqqında məlumat verərdiniz…
- Kəskin respirator virus infeksiyaları (KRVİ) – kəskin yoluxucu virus xəstəliklərini özündə birləşdirir. Bu xəstəliklər zamanı əsasən yuxarı tənəffüs yollarının selikli qişası zədələnir. Kəskin respirator virus infeksiyalarının törədiciləri çox saylı viruslardır (qrip, paraqrip, adenovirus, respirator sinsitial, rinovirus, reovirus və s).
KRVİ öz-özlüyündə o qədər də təhlükəli deyil. Təhlükəli sayılan onun ağırlaşmalıdır. Ağrlaşmalara bronxit, sətəlcəm, otit, angina aiddir. Kəskin respirator virus infeksiyaları əsasən hava-damcı yolu ilə yayılır. Lakin oyuncaqlar, əmzik, qulluq əşyaları vasitəsilə də yayıla bilər.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, bu viruslar xarici mühitdə çox davamsızdır. Onlar otaq temperaturunda və günəş şüalarının təsirindən bir neçə saata məhv olurlar. Bu xəstəlik əsasən tənəffüs yollarına təsir edir.
- KRVİ-nın əlamətləri hansılardır?
- Kəskin respirator virus infeksiyasının əlamətləri hərarətin yüksəlməsi ilə başlayır. Uşaqda halsızlıq, əzələ və oynaq ağrıları, yuxu pozğunluğu, kataral əlamətlər, boğaz ağrısı, burun tutqunluğu və ya burun axması da ola bilər.
Kəskin respirator virus infeksiyası çox hallarda öskürək və zökəmlə müşayiət olunur. Əgər virus mədə-bağırsaq sistemini də zədələyirsə, bu zaman qusma, ishal, qarında ağrı kimi əlamətlər qeyd olunur.
Adətən KRVİ başladığı gündən etibarən 7-10 gündən sonra keçib gedir.
- Kəskin respirator virus infeksiyalarının müalicəsi və profilaktikası necə aparılır?
- Kəskin respirator virus xəstəliyi ilə yoluxan uşağın ictimai yerlərdə olması tövsiyyə edilmir. Xəstələrlə təmas mümkün qədər məhdudlaşdırılmalıdır. Bol maye verilməli, qaldığı otağın havası tez-tez dəyişdirilməlidir. KRVİ-dən qorunmağın güclü üsullarından biri də əllərinizin düzgün yumasıdır. Uşağa tərkibində vitamin və minerallarla zəngin olan qidalar verilməlidir.
Valideynlərin nəzərinə çatdırmaq istərdik ki, virus xəstəlikləri zamanı övladlarını vaxtında pediatrın müayinəsinə aparsınlar ki, xəstəlik fəsadlaşmasın. Çünki profilaktika uşaqların sağlam gələcəyi üçün çox önəmlidir.
- Doktor, istərdik ki, qızılca xəstəlyi haqqında da ümumi məlumat verərdiniz...
- Qızılca hava-damcı yolu ilə yayılan və insandan-insana keçən virusdur. Qızılcaya əsasən uşaqlar yoluxur, lakin digər yaş qruplarından olan insanlar da bu virusa yoluxa bilər. Xəstə insan asqırdıqda, öskürdükdə və ya digər sağlam şəxslə fiziki təmasda olduqda xəstəliyin bir insandan digərinə ötürülməsi baş verə bilər.
Sağlam insan qızılcaya yoluxmuş insanın istifadə etdiyi əşyalarla təmas edərsə və yaxud xəstəyə qulluq zamanı virus əllər vasitəsilə həmin şəxsə keçə bilər. Buna görə də, xəstə insana qulluqdan sonra əllər sabunla yuyulmalıdır. Qızılca xəstəliyinin giriş qapısı yuxarı tənəffüs yollarının selikli qişasıdır. Bu xəstəliyin inkubasiya dövrü 7-14 gün təşkil edir.
- Qızılcanın əlamətləri hansılardır?
- Xəstəlik soyuqdəymə əlamətləri ilə başlayır. Qızdırma, intoksikasiya, səpkilərlə xarakterizə olunur. Lakin xəstəlik gedişatına görə digər səpkili infeksiyalardan fərqlənir. Əsas əlamətlərdən biri səpkilərin mərhələli olmasıdır.
Qızılcanın başlanğıc əlamətləri - burun axması, asqırma, öskürmə, yüksək hərarət, yuxululuq, boğaz ağrısı, ağzın selikli qişasında boz ləkələr, konyunktivit (qırmızı gözlər), işığa qarşı həssaslığın artmasıdır.
Xəstəliyin 4-7-ci günləri arası səpgilər başlayır və mərhələlərlə olur. Səpkilər əvvəlcə üzdə, alında, qulaq və boyun arxasında başlayır, sonra bədənə, növbəti günlər isə qola və ayaqlara yayılır. Adətən dəridə qırmızı rəngdə, yüngül qabarıq olur. 50% xəstələrdə səpkilər ovcun içində və ayaq altında da görünür. Səpkilər 3-4 gün davam edir və ortaya çıxdığı yerdən başlayaraq təqribi 7 gün müddətində solmağa, tündləşməyə, qabıqlanmağa başlayır və tədricən keçirlər.
- Qızılcadan necə qorunmaq olar?
- Qızılca xəstəliyinə ancaq həkim dəqiq diaqnoz qoya bilər. Sağalana qədər uşaq həkim nəzarətində olmalıdır. Ağırlaşmalar baş verərsə, uşağı mütləq xəstəxana şəraitində müalicə etmək lazımdır. Yəni, bütün hallarda həkimə müraciət etmək ona görə vacibdir ki, ağırlaşmalar vaxtında müəyyənləşsin.
Qızılcadan qorunmağın ən yaxşı və təhlükəsiz yolu xəstəliyə qarşı vaxtında peyvənd olunmaqdır. Qeyd edək ki, peyvəndlənmənin vacibliyini nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi vaksin preparatlarının alınıb ölkəyə gətirilməsini təşkil edib. Peyvənd qızılcaya qarşı güclü immunitet yaradır və yoluxma riskini aradan qaldırır.
Uşaqların sağlamlığının qorunması və yoluxma hallarının qarşısının alınması məqsədilə ölkədə qüvvədə olan “Profilaktik peyvəndlər təqvimi”nə əsasən 1 və 6 yaşlarında olan bütün uşaqlar 2 dəfə qızılca, epidemik parotit və məxmərək infeksiyalarına qarşı vaksinasiya olunmalıdırlar. Peyvəndin 1-ci dozasını vaxtında almayan uşaqlar tez bir zamanda vaksinasiya olunmalı, 6 yaşına çatdıqda isə peyvəndin 2-ci dozasını almalıdırlar. Hər hansı səbəbdən peyvəndin 2-ci dozasını vaxtında almayan 10 yaşa qədər uşaqlar tez bir zamanda peyvəndin 2-ci dozasını almalıdırlar. Peyvəndin hər iki dozasını vaxtında almayan 10 yaşa qədər uşaqlar minimum 4 həftə intervalla peyvəndin 1-ci və 2-ci dozasını almalıdırlar.
Valideynlərə üzümüzü tutub demək istəyirik ki, övladlarınızı peyvəndlərdən yayındırmayın. Onların sağlamlığı və gələcəyi sizin əllərinizdədir!

Педиатр НИИ педиатрии имени К.Я.Фараджевой Министерства здравоохранения Нигяр Джафарова: «Вакцина создает стойкий иммунитет против кори и исключает риск заражения»
- Нигяр ханым, в начале беседы хотелось бы узнать, что такое острые респираторные вирусные инфекции?
- Острые респираторные вирусные инфекции (ОРВИ) включают острые инфекционные вирусные заболевания. При этих заболеваниях преимущественно поражается слизистая оболочка верхних дыхательных путей. Эти респираторные вирусные инфекции вызываются многочисленными вирусами (грипп, парагрипп, аденовирус, респираторно-синцитиальный вирус, риновирус, реовирус и др).
Острые респираторные вирусные инфекции сами по себе не так уж опасны. При этом опасными считаются их осложнения. К осложнениям относятся бронхит, пневмония, отит, ангина. Острые респираторные вирусные инфекции передаются, главным образом, воздушно-капельным путем. Но также могут передаваться через игрушки, пустышки и предметы ухода.
Следует также отметить, что эти вирусы очень нестойки во внешней среде, и они разрушаются за несколько часов при комнатной температуре и под воздействием солнечных лучей. Это заболевание в основном поражает дыхательные пути.
- Каковы симптомы ОРВИ?
- Симптомы ОРВИ начинаются с повышения температуры. У детей также могут наблюдаться утомляемость, боли в мышцах и суставах, нарушение сна, катаральные явления, боль в горле, заложенность носа или насморк.
Острая респираторная вирусная инфекция часто сопровождается кашлем и насморком. Если вирус также поражает желудочно-кишечную систему, то отмечаются такие симптомы, как рвота, диарея и боль в животе.
Обычно симптомы ОРВИ проходит через 7-10 дней.
- Как проводится лечение и профилактика острых респираторных вирусных инфекций?
- Ребенку, заразившемуся ОРВИ, необходимо изолироваться. Контакт с больными должен быть максимально ограничен. Необходимо давать больше жидкости и часто проветривать комнату. Отличным способом защиты от ОРВИ является правильное мытье рук. Ребенку следует давать пищу, богатую витаминами и минералами.
Доводим до сведения родителей, что следует вовремя отвести детей на осмотр к педиатру, чтобы заболевание не обострилось. Потому что профилактика - залог здорового будущего вашего ребенка.
- Доктор, так же хотелось бы узнать общую информацию о коревой инфекции...
- Корь – это вирус, который распространяется воздушно-капельным путем и передается от человека к человеку. Корью в основном болеют дети, однако этим вирусом могут заразиться и люди других возрастных групп. Передача от человека к человеку может произойти, когда инфицированный человек чихает, кашляет или вступает в физический контакт с другим здоровым человеком.
При контакте здорового человека с предметами, которыми пользовался больной корью, или при уходе за больным, вирус может передаться этому человеку через руки. Поэтому руки после ухода за больным человеком следует тщательно мыть с мылом. «Входные ворота» для вируса кори — слизистые оболочки верхних дыхательных путей. Инкубационный период этого заболевания составляет 7-14 дней.
- Какие признаки характерны для кори?
- Заболевание начинается с симптомов простуды. Для него характерны высокая температура, интоксикация, высыпания. Однако течение заболевания отличается от других видов инфекций. Одним из основных симптомов является постепенное появление сыпи.
Начальными симптомами кори являются насморк, чихание, кашель, высокая температура, сонливость, боль в горле, серые пятна на слизистой оболочке рта, конъюнктивит, повышенная чувствительность к свету.
Сыпь начинается на 4-7-й день болезни и протекает поэтапно. Сначала высыпания появляются на лице, лбу, за ушами и шее. Затем постепенно распространяются на тело, а в последующие дни на верхние и нижние конечности. Сыпь имеет красный цвет и обычно представляют собой небольшие пятна на коже. У 50% больных высыпания появляются на ладонях и подошвах ног. Сыпь держится 3–4 дня, затем бледнеет, шелушится, исчезает примерно через 7 дней с момента появления и постепенно проходит.
- Точно диагностировать заболевание может только врач. До выздоровления ребенок должен находиться под наблюдением врача. При возникновении осложнений необходимо лечить ребенка в условиях стационара. То есть, важно во всех случаях обращаться к врачу, чтобы вовремя выявить осложнения.
Самый лучший и безопасный способ предотвращения кори – это полученная вовремя прививка от заболевания.
Принимая во внимание важность вакцинации против кори, Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики в профилактических целях были закуплены вакцинные препараты и организована их доставка в страну
В целях обеспечения охраны здоровья детей и предотвращения распространения инфекции, согласно действующему в стране «Календарю профилактических прививок», все дети в возрасте 1 и 6 лет должны быть дважды вакцинированы прививками против кори, эпидемического паротита и краснухи. Детям, вовремя не получившим первую дозу вакцины, следует провести вакцинацию как можно раньше, а по достижении 6-летнего возраста необходимо вводить вторую дозу вакцины. В то же время, следует как можно скорее получить 2-ю дозу прививки детям до 10 лет, которые по каким-либо причинам не получили вовремя 2-ю дозу вакцины. Помимо этого, детям до 10 лет, своевременно не получившим обе дозы вакцины, следует вводить 1-ю и 2-ю дозу вакцины с интервалом не менее 4-х недель.
Хотим обратиться к родителям – не отказывайтесь делать прививки своим детем. Их здоровье и будущее в ваших руках!